Ba_Bs Formlarına İlişkin.... (Lütfen yenı başlık açmadan önce okuyunuz.)

Reklamasyon ve Alış İadesi (ba bs)

(satış) reklamasyon ve de alış iadelere ait kdv leri kdv beyanında matrahını yazmadık ilave edilcek katma değer vergisi kısmına yazdık kestiğimiz faturaları,bu neden le ba bs formların da kdv 1 matrahım tutmuyo yanlış bi işlem mi yaptım matraha yazmammı gerekirdi

Ynt: B Formu ile ilgili Sorular...

Muhtelif Musteriler adina derken yazarkasali satislardan bahsediyorsaniz Tablo III de gostereceksiniz, eger fatura duzenliyorsaniz muhtelif musteriler diye boyle bir ibare kullanarak toplu fatura duzenlenemez..

Beckher ' Alıntı:
Muhtelif Musteriler adina derken yazarkasali satislardan bahsediyorsaniz Tablo III de gostereceksiniz, eger fatura duzenliyorsaniz muhtelif musteriler diye boyle bir ibare kullanarak toplu fatura duzenlenemez..

Tekel Çıkışlarını 10 ar Günlük Olarak Muhtelif Müşteriler Diye Çıkmanı İmkanı Var Sayın Beckher
Sayın FATİH PESEN Ondan Bahsediyor Zaten

Ba Bs Formlarında Belge Sayısı

mal alışlarımızdaki mal çeşidinin fazla olması nedeniyle aynı tarihli 2 adet veya 3 adet takip eden seri ve sıra numaraları ile faturalar tarafımıza kesilmektedir.örneğin x firmasından 15.01.2007 tarihinde mal alışımızda 100001,100002,100003 nolu faturalar tarafımıza kesilmektedir.100001 nolu fatura ile 100002 nolu fatura nakledilen yekün olarak 100003 nolu faturada birleştirilmektedir.ba formunda belge sayısı yerine 3 adet mi yazılacak yoksa 1 adetmi yazılacak
teşekkür eder,çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Ynt: ba bs formlarında belge sayısı

1 adet

Burada amaçlanan Kullanılan fatura sayısını tespit etmek değil,
Kaç adet ticari faaliyet olduğunu tespit etmektir.

Ynt: Ba Bs Formlarında Belge Sayısı

Söyle düşünmek lazım, diyelimki çok çeşitli malzeme aldın ve bir faturaya sığmadı,ikinci faturaya geçtin. Burada ne yapmamız lazım? Sonuçta elimizde iki fatura var ama tek işlem var. Dolayısıyla sn.basar03 ile aynı fikirdeyim. Aynı zamanda karşı firmayı arayarak onların kaç faturada beyan ettiklerini/edeceklerini teyit etmekte fayda var.

Düzeltme: Az önce tandık bir YMM'yi aradım, resmi kayıtlarda o üç işlemi tek bir işlem olarak girdiysen tek fatura olarak göstereceksin dedi.

Evet sayın ugur_35 ondan bahsediyorum, bs de yazmada sıkıntı olacak alıcı yok vergi nosu yok

aylık toplamda 8000 ytl geçiyorsa "mükellef: Toptan tekel satışı v.no:1111111111" yazılarak olabilir ama tek ft 8000 geçiyorsa bankadan geçme olayıda devreye gireceğinden sıkıntı olur.

Ynt: Ba-Bs

sibelkara ' Alıntı:
2007 BA-BS yi e-beyanname programından yükleyemiyoruz. Dönem bilgisi isteniyor , aylık.
Önceki versiyonlara acaba nasıl dönebiliriz.

teşekkürler..

dosya menüsünden Yeni(Önceki Versiyonları)Seçeceksiniz.

Ba ve Bs Formları

Bs ile ilgili formlarda Kamu Kurumlarına yapılan satışların belgeleri gösterilecemidir.Örneğin Askeri İhalelerde yapılan satışlar buna örnek gösterilebilir.

Ynt: Bs-Ba Formları

ba bs çapraz kontol yapılacakmış yada matrahtan düşeriz gibi ifadeler duydum bunlar içinde atlamamanız gereken şimdilik aklıma gelenleri söylemek isterim yanılıyorsam düzeltmenizi isterim

kdv beyannamesinde matrahtan başlıyalım
1-ilave edilecek kdv sizin aldığınız malların iadesidir.buda size göre bs ozaman ne oluyor sizin kdv beyannamenizdeki matrah yeterli olmuyor
2-araba satışınız var ilave edilecek kdv bunuda es geçmemek lazım kişileri nasıl bildirecez

indirilecek kısmında ise
1-satıştan iadeleriniz sizin ba nızdır kdv beyannamesinde bu döneme ait indirelecek kdv tutarının oranlara göre dağılımı var satış iade gerçekleşmeyen kdv matrahı yok

bununla ilgili maliyenin dogru yada yanlış kanıya varmasını firmalardaki haricinde diğer tutarlarda yakalamasını zor görmekteyim

saygılarımla

Ynt: Ba

o zaman ben bişi sormak istiyorum

ba formlarında tablo 3 e
kdvsiz mal veya hizöet alışlarını yazacakmıyız
?
mesela basit usullerden mükelleflerden alımlar veya hizmetler, ve resmi daireden gider makbuzları gibi
?

ve
amortisman giderleri 3 aylık dönemler halinde kapattığımızda onları ba formlarına yansıtmamız gerekiyormu gerekiyorsa ne şekilde
?

Ba_Bs Formlarına İlişkin....

B formları ile ilgili ulaşabildiğim tüm açılmış topikleri okudum ama belkide gözümden kaçtığı için bazı durumlara bir cevap bulamadım.

1-) B formlarında küsurat hanesi dikkate alınmayacağına göre yuvarlamamı yapılcak..yoksa kuruş hanesi yokmu sayılacak?

2-) Limit altı alış ve satış rakamlarına nasıl ulaşılacak? Mesela noter faturalarında işlemlerden bazıları kdv ye tabi , bazıları değil ? bazı işlemler kdv ye tabi değil ... kdv oranları farklı alım satımlar var.. bütün bunları dikkate aldığımızda tek ,tek faturalarımı elden geçirip toplayacağız? Sizler nasıl yapıyorsunuz?

Ynt: B Formları

1. yuvarlama yapmıyorsunuz sadece noktadan sonrasını görmiyorsunuz örnedin
28.454,45 ---28.454 ytl olarak
15.555,95--- 15.555 ytl olarak
2. limit altı rakamlarda illaki kdvsi olan alım ve hizmetlerle ilgili değil kdv si olsun olmasın yazıyorsunuz. noter faturasından bahsetmişsiniz ben örneğin 770 nolu hesaba kayıt yapıyorsam oradan alıyorum rakamları daha sonra tek tek uğraşmıyorum ancak girişler çok duzgun yapmak gerek.

ve formları yaptıktan sonra cari hesaplardan teyid ediyorum doğruluğunu

Ba da Faktoring Faturası

Slm Kolay gelsin
Bir faktoring firmasından bsmv dahil 12.250.10 ytl lik ocak ayına ait fatura toplamı var şimdi faktoring lerde kdv yoktur ba formunda gösterecekmiyiz göstereceksek bsmv yi düştükten sonraki rakamımı yoksa fatura toplamınımı alacağız
Teşekkürler

Ynt: Ba da Faktoring Faturası

Bir kişi veya kurumdan yapılan katma değer vergisi hariç 30.000 YTL (Yeni Türk Lirası) ve üzerindeki mal ve hizmet alımları, "Mal ve Hizmet Alımlarına İlişkin Bildirim Formu (Form Ba)" ile; bir kişi veya kuruma yapılan katma değer vergisi hariç 30.000 YTL (Yeni Türk Lirası) ve üzerindeki mal ve hizmet satışları ise "Mal ve Hizmet Satışlarına İlişkin Bildirim Formu (Form Bs)" ile bildireceklerdir.

tebliğde yukarıdaki cümle geçiyor ve sadece katma değer vergisi hariç deniliyor dolayısıyla diğer vergiler dahildir. yanlız ba-bs nin kdvli veya kdvsiz fatura ayrımı ile alakası yoktur tüm mal veya hizmet alış-satışları ba ve bs nin konusudur.

-fatura ve fatura yerine geçen belgeler ile tüm mal ve hizmet alımlarının kdv hariç rakamları yazılmalıdır.

-amortismanlar yazılmaz, alındığı aydaki ba formunda zaten faturanın matrahını yazarak beyan edeceksiniz.