Ba_Bs Formlarına İlişkin.... (Lütfen yenı başlık açmadan önce okuyunuz.)

Ynt: Ba-Bs Limitleri

4.5. Bir kişi veya kurumdan yapılmış olan ve belirlenen haddi aşan alımlar, Ba bildirim formu ile bildirilecek; bu alımların bir kısmı daha sonra iade edilmişse, bu iadeler -belirlenen haddin üzerinde olması halinde- Bs bildirim formunda satış olarak gösterilecektir.

Aynı şekilde, bir kişi veya kuruma yapılmış olan ve belirlenen haddi aşan satışlar, Bs bildirim formu ile bildirecek; bu satışların bir kısmı daha sonra iade alınmışsa, bu iadeler -belirlenen haddin üzerinde olması halinde- Ba bildirim formunda alım olarak gösterilecektir.

v.u.k. genel tebliği sıra no:381 de böyle yazıyor.

şimdi bu duruma göre, birleştirme yani bs deki satış tutarı ile alıştaki iade faturası nasıl toplu beyan edilir.

her şahsi fikre saygımız vardır, alo maliye formunda gaye mevzuata uygun gerçekleri paylaşabilmektir.

Tebliğde aynı mükelleften hem mal/hizmet alınıp hem satılabileceği durumlar net bir ifade ile belirtilmemiş. Ama "iadenin satışlar hanesinde gösterileceği" ve "aynı mükellef için birden fazla satır kullanılamayacağı" ifadelerinden limitin aşılıp aşılmadığı aynı mükelleften alışlar ve iade alışlar veya satışlar ve iade satışlar birlikte değerlendirilerek bulunacağı yorumu yapılabilir.

Ynt: Ba-Bs de Diğer İşlemler Kısmı

Ba Bs ft ait kdv matrahı değil kdv hariç rakam ne ise o yazılacak. yani ötv, öiv trt payı gibi ft içeriğindeki diğer rakamlarda dahil edilecek.

BA formu doldururken Kdv beyanından yola çıkarak gidemeyiz. Noter makbuzlarındaki kdvyi indirim konusu yapıyoruz ama ba formuna dahil etmiyoruz bu gibi ince detaylarıda takip etmek lazım.
Ben tebliğde öiv ile ilgili bir şey görmedim sadece ötv matraha ilave edilip yazılacaktır diyor.

sayın nane de tebli 4.7 deki ötv den dolayı öyle düşünüyor zannedersem ama ötv kdv matrahını dahil olduğu için ötv ayrıştırılmaycak. dolayısıyle bence tlf. ft. da kdv matrahı dikkate alınmalı diye düşünüyorum.

Sayın İlkay;
Elbette mevzuta uygun hareket etmek gerekir.Ama unutmayın mevzuat yorum gerektirmese idi bu tür forumlara da ihtiyaç kalmazdı.Ben yorumlarımı kısa kesiyorum çünkü anladığınızı düşünüyorum.
Biz burda mevzuatı yorumluyoruz.Yanlışta yorumlamış olabiliriz."her şahsi fikre saygımız vardır, alo maliye formunda gaye mevzuata uygun gerçekleri paylaşabilmektir."bu cümlenizden benim mevzuata aykırı yorum yaptığım sonucu çıkıyor.Yada gerçek dışı yorum yaptığım.
Israrla aynı şeyi yazıp duruyorsunuz bende diyorumki orda sadece iadenin olması durumu açıklanmış.Ama sadece iade.Peki ya ayrıca satış faturası varsa ne olacak.
Burada yorum devreye giriyor sayın nane açıklamış.aynı şeyleri yazmamın alemi yok.
unutmayın B formları ile kdv beyannameleri arasında da ilişki kuruyorlar
İyi çalışmalar....

ithalat ihracat işlemleri olmayan firmalarda ben KDV beyannamesini baz aldım, şöyle bir tarayarak noter işlemleri düşülebilir , ki bu da çok yoğun olan işlemler değil.. Bu rakama ben de ithalat ihracat işlemlerini ilave edeceğim.. O kadar angarya ki daha detaylı yaparsak işlerimizi yapamayız, bece de gelip o zaman en ince detayına baksınlar ki hiç sanmıyorum..

sayın nane

"aynı mükellef için birden fazla satır kullanılamayacağı" ifadesi v.u.k. 362 ve 381 nolu tebliğlerinin neresinde yazıyor.

Bursa vdb muktezası var. (Sayı B.07.1.GİB.4.16.17.02.VUK-08-47/2436) Kaynak 05/08 tarihli oda dergisi.

sayın nane,

4.4 ün ikinci parağrafı;

4.4. Bir kişi veya kurumdan yapılan alışlar Form Ba'da tek satır olarak, bir kişi veya kuruma yapılan satışlar da Form Bs'de tek satır olarak gösterilecektir.

Buna göre, aynı mükellefin birden fazla şubesinden yapılan alışlar, muhasebe sistemi gereği ayrı ayrı takip edilse bile, Form Ba'da tek satır olarak gösterilecektir. Aynı şekilde, aynı mükellefin birden fazla şubesine yapılan satışlar da, muhasebe sistemi gereği ayrı ayrı takip edilse bile, Form Bs'de tek satır olarak gösterilecektir.

şeklindedir.

siz burada sadece birinci parağrafı aldınız. ikinci parağraf konuyu açıklıyor. sadece alışlar ve satışlar tek satır halinde olacak. alış iadesi ve satış iadesi birleştirilmez.

zaten 4.5 e bakarsanız iadeler konusu burda açıklığa kavuştu.

İlkay, Soruyu ve verdiğim cevapları bir kez daha okuyunuz.
Diyelim ki sizin dediğiniz gibi ayrı değerlendirilecek; O zaman hem alışlar hemde iade alışlar ayrı ayrı limiti geçtiğinde form Ba'da nasıl göstereceksiniz?
-/-
Örn;
Alış.............................. : 10.000 - 8 Adet Ft
Satış............................ : 8.500 - 5 Adet Ft
Sattığımız maldan iade alış : 8.100 - 4 Adet Ft

Ba formunda;
10.000+8.100= 18.100 YTL
8+4= 12 Adet Ft yazılacak.

sayın nane

başka hiçbir işlem yoksa bu firmanın

ba formu

1.satır: x firması 8 adet ft.-10.000 ytl
2.satır: x firması 4 adet ft.-8.100ytl

bs formu ise

1.satır: x firması 5 adet ft.-8.500 ytl

ben 2006 yılı ba-bs formlarınıda bu şekilde beyan ettim.

ve herhangi bir sorunda çıkmadı.

Akaryakıt İstasyonlarında Ba-Bs

herkese selam.akaryakıt istasyonlarında ba-bs dökümü nasıl olacak bi bilen varsa bana da anlatsın.çünkü önceden fatura olayı vardı oysa şimdi herşey pompaya bağlı ve diyelim ki adam aldı peşin peşin ve satış tutarı 30milyarın üstünde nasıl yapacağız bunu şaştık kaldık.yapan arkadaşlardan paylaşımlarını bekliyoruz.tşk.

merhaba

Arkadaşlarım anlayamadığım bi konu var b formları ile ilgili..

Ücretler dahil edilmeyecek ama kira giderleri dahil edilecek...

Buradaki kira giderlerinden kasıt artı kdv olarak kesilen kira faturalarımı..yoksa stopaja tabi kira ödemeleri...

maliye b formlarını karşılıklı firmaları çarpraz karşılaştırmaya tabi tutacak..KDV beyannamesindeki 191.ind.kdv matrah ayrımına bakacak...naylon fatura ve sahte belgenin önüne geçilecek..çok iyi ancak kira giderlerini ba formuna yazarsak kdv beyannamesindeki ind.kdv matrahı ile ba daki toplam matrah birbirini tutmuyor..örneğin 191.matrahı 1000 Ba formundaki toplam(tablo2+tablo3) 2000 aradaki 1000'lik kira giderini maliyeye izah mı edeceğiz...

sadece kdv beyannemesindeki 191.ind kdv matrah toplamına göre bu formları doldurmak sizce yanlış mı olur?

Kira giderleri gibi ödemeleri bildirdiğimizde böyle sonuçlar çıkıyor...Ben daha hiç bir dönemi göndermedim 5 hazirana kadar vaktimiz var ama bu kafama takılan durum karşısında ne yapabilirim?

Dilek Dursun ' Alıntı:
merhaba

Arkadaşlarım anlayamadığım bi konu var b formları ile ilgili..

Ücretler dahil edilmeyecek ama kira giderleri dahil edilecek...

Buradaki kira giderlerinden kasıt artı kdv olarak kesilen kira faturalarımı..yoksa stopaja tabi kira ödemeleri...

maliye b formlarını karşılıklı firmaları çarpraz karşılaştırmaya tabi tutacak..KDV beyannamesindeki 191.ind.kdv matrah ayrımına bakacak...naylon fatura ve sahte belgenin önüne geçilecek..çok iyi ancak kira giderlerini ba formuna yazarsak kdv beyannamesindeki ind.kdv matrahı ile ba daki toplam matrah birbirini tutmuyor..örneğin 191.matrahı 1000 Ba formundaki toplam(tablo2+tablo3) 2000 aradaki 1000'lik kira giderini maliyeye izah mı edeceğiz...

sadece kdv beyannemesindeki 191.ind kdv matrah toplamına göre bu formları doldurmak sizce yanlış mı olur?

Kira giderleri gibi ödemeleri bildirdiğimizde böyle sonuçlar çıkıyor...Ben daha hiç bir dönemi göndermedim 5 hazirana kadar vaktimiz var ama bu kafama takılan durum karşısında ne yapabilirim?

Stopaja tabi kira giderlerinizi bildirmenize gerek yok diye düşünüyorum sadece artı kdv ile fatura edilen kira giderleri yazılacak.
KDV beyanındaki ind.kdv matrahı ile ba formundaki matrahın tutması biraz zor. Örneğin ötv matraha ilave edip yazılacak veya noter makbuzları yazılmayacak ba formuna vb.

Sn. İlkay Sizin yaptığınız şekilde olursa yani Ba da iki satırda gösterirsek
8.000 YTL nin altındaki iade yi göstermememiz gerek.

ba form
1.satır: x firması 8 adet ft.-10.000 ytl
2.satır: x firması 4 adet ft.-8.100ytl 2. satırınızdaki tutar 7.900 YTL olsaydı siz Ba da göstermeyecektiniz. Bu yanlıştır. Ayrı ayrı göstermenin hiç bir mantığı yoktur. Bir firmanın size kestiği faturaların aylık toplamı (satış veya iade farketmez) 8.000 YTL yi aşıyorsa Ba da bildireceksiniz.

sayın bülent249

v.u.k. 381 in 4.5 bölümünün 1. ve 2. fıkrası iyi analiz edilmelidir. mukteza istiyecem cevabıda sizlerle paylaşırım.

Ba_Bs Formlarına İlişkin....

Ba-bs'ler iki firma arasında da farklı beyan edilirse ne gibi bir cezası var?Özel usul.cz.hariç.(1.500 sanırım) Karşı taraf mutabakat yapmadan beyannamesini vermiş. Ve arada da inanılmaz fark var. Ekstre istedim kontrol edicem. Biz alan tarafız. Denetime gelirler mi hemen?

Sn. İlkay
tebliğin 4.5 bölümündeki ifadeden şunu anlıyorum.
Bir firmadan 100.000 YTL mal. alıyorsun. Bir kısmı iade ediliyor. Eğer iade edilen malın tutarı 8.000 YTL nin altında ise beyan edilmiyor, üzerinde ise beyan ediliyor. Sizin olayınızda iadeden farklı olarak ayrıca o firmaya mal satışınız da var. Bu nedenle bence, iade+satış 8.000 YTL yi geçiyorsa beyan edilmelidir.
Mukteza alınca da netliğe kavuşur, hepimiz doğrusunu öğreniriz.