Bağ-Kur Borçlarından Nasıl Kurtulursunuz ?

Ynt: Bağ-Kur Borçlarından Nasıl Kurtulursunuz ?

Teşekkür ederim..İyi çalışmalar

1479 sayılı yasanın Ek-19 maddesinde bu kanun ve 2926 sayılı kanuna göre kayıt ve tescili yapıldığı halde, beş yıl ve daha fazla süreye ilişkin prim borcu bulunan sigortalıların bu sürelere ilişkin prim borçlarının Kurumca yapılacak bildirimde belirtilen süre içerisinde ödenmemesi halinde daha önce prim ödemesi bulunan sigortalının ödediği primlerin tam olarak karşıladığı ayın sonu itibariyle, prim ödemesi bulunmayan sigortalının ise tescil tarihi itibariyle sigortalılığı durdurulur. Prim borcunun ait olduğu süreler sigortalılık süresi olarak değerlendirilmez ve bu sürelere ilişkin Kurum alacakları takip edilmeyerek, Kurum alacakları arasında yer verilmez. denilmektedir. Vergi mükellefiyetlerinin devam etmesi Bağ-kur sigortalılığının devamı için bir etken değildir. Bağ-kur sigortalılığın devam edebilmesi için askıya alınan sürelere ait prim borçlarının yeniden talepte bulunularak 3 ay içinde ödenmesi gerekmektedir.

Türk bey : benm bir tanıdığım emekliliğini bağkurdan hak etti. halen vergi kaydı devam ediyor. ama yaklaşık bağkura 2001 yılından beri 23.000.00 ytl borcu var. borcunu ödeyemiyor. Bu mükellefin bağkur kaydı silinir mi. şayet silinirse emekli olamıyor. parası olunca yatırsa ödemediği 6 yıl (silinmiş olan) tekrar emekli olabilirmi. cevap verirseniz sevinirim iyi çalışmalar..

Fatih2006 ' Alıntı:
Türk bey : benm bir tanıdığım emekliliğini bağkurdan hak etti. halen vergi kaydı devam ediyor. ama yaklaşık bağkura 2001 yılından beri 23.000.00 ytl borcu var. borcunu ödeyemiyor. Bu mükellefin bağkur kaydı silinir mi. şayet silinirse emekli olamıyor. parası olunca yatırsa ödemediği 6 yıl (silinmiş olan) tekrar emekli olabilirmi. cevap verirseniz sevinirim iyi çalışmalar..

1479 sayılı Kanun?un Ek 19 ncu maddesinde ?Bu Kanun ve 2926 sayılı Kanuna göre kayıt ve tescili yapıldığı halde, beş yıl ve daha fazla süreye ilişkin prim borcu bulunan sigortalıların bu sürelere ilişkin prim borçlarının Kurumca yapılacak bildirimde belirtilen süre içerisinde ödenmemesi halinde, daha önce prim ödemesi bulunan sigortalının ödediği primlerin tam olarak karşıladığı ayın sonu itibariyle, prim ödemesi bulunmayan sigortalının ise tescil tarihi itibariyle, sigortalılığı durdurulur. Prim borcunun ait olduğu süreler sigortalılık süresi olarak değerlendirilmez ve bu sürelere ilişkin Kurum alacakları takip edilmeyerek, Kurum alacakları arasında yer verilmez. Ancak, sigortalı veya hak sahipleri daha sonra sigortalının en son bulunduğu basamağın başvuru tarihindeki değeri üzerinden hesaplanacak borç tutarlarını, tebliğ tarihinden itibaren üç ay içinde ödedikleri takdirde bu süreler sigortalılık süresi olarak değerlendirilir. Bu madde kapsamına giren sigortalılar hakkında zamanaşımının kesilmesi ve zamanaşımının işlememesi ile ilgili olarak 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanunun 103 üncü maddesinin birinci fıkrasının (6), (8) ve (10) numaralı bentleri hariç diğer hükümleri ile aynı Kanunun 104 üncü maddesi hükümleri uygulanır?

Bu olaya "sildirmek" yerine "askıya aldırmak" demek daha doğru olur.
Bağkur ulaşamadığı kişilere masraf yapıp alacak peşinde koşmamak ve kayıtlarındaki büyük rakam halinde gözüken alacak rakamını kağıt üzerinde küçültmek için böyle bir yol uydurdu.

merhabalar ben celil gürler
ben 1996 yılında şirket kurdum ama osıralar muhasebecim sayesinde hiç para yatırmadım daha sonra 2000 afı dedikleri
aftan yararlandım 2001 2002 2003 yılARI PARAMI YATIRDIM
20006 YILINDA ÇIKAN YAPILANDIRMADAN YARARLANDIM 2006 BİR KISMI 2007 4 AYI PARAMI YATIMAYA ÇALIŞTIM FAKAT DAHA SON RA YATIRAMADIM
YANİŞU AN 7 YIL 10 AYLIK BAKURLU GÖRÜNÜYORUM FAKAT TOPLAM 35VEYA 36 AY PARA YATIRA BİLMİŞİM . BORÇLARIMI YAPILANDIRMADAN SORDUĞUMDA 22 MİLYAR GİBİ BİR FİAT ÇIKTI PEŞİNDE 12 MİLYAR GİBİ BİR RAKAMA DÜŞÜRÜYORLAR BE N BUNU ÖDEMEK İSTEMİYORUM VE 27 HAZİRAN 2008 DE ŞİRKETİN HİSSELERİMİ KOMLE SATTIM ŞİMDİ BU BAKUR BORCUN DAN NASIL KURTULURUM
ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER
NOT YAPILANDIMAYA KATILMA İSTEMİYORUM

sen hata yapıyorsun kardeş, hiç muhasebeciye sorulurmu böyle şeyler, şimdi muhasebeciler yüzünden ceza meza yersin maazallah.

Merhabalar.Bir tanıdık 32 yıldır bagkur sisteminde ve 2001 den bu yana prim borçlarını ödeyememiş.Bu kişi yeniden yapılandırmadanmı yararlansa ya da fazla ödediği sigortalık süresindenmi vazgeçse daha avantajlı olur.birikmiş prim borcu 42.103.-ytl gözüküyor bunun ana para tuttarını nasıl hesaplayabilirim?Şimdiden çok teşekürler.Saygılar