Bağ-Kur Borçlarından Nasıl Kurtulursunuz ?

Bağ-Kur borçlarından nasıl kurtulursunuz

Prof. Dr. Şükrü KIZILOT - Bağ-Kur borçlarından nasıl kurtulursunuz
(04.10.2007)

BAĞ-Kur?a prim borcu olan ve bu borç nedeniyle uykuları kaçanlara, bir müjdemiz var; Bağ-Kur prim borçlarınızın tamamından, hiç ödeme yapmadan kurtulabilirsiniz... < ="http://pagead2.googlesyndication.com/pagead/show_ads.js" =text/>
BAĞ-Kur?a prim borcu olan ve bu borç nedeniyle uykuları kaçanlara, bir müjdemiz var; Bağ-Kur prim borçlarınızın tamamından, hiç ödeme yapmadan kurtulabilirsiniz.

Bu avantajdan, yararlanabilmek için borcun "uykuları kaçıracak" bir borç olması gerekiyor. Daha açık bir anlatımla, Bağ-Kur?a beş yıl ve daha uzun süreye ilişkin, prim borcu olanlar, bu borçlarını ödemekten kurtulabilecekler.

BORÇTAN KURTULMA

Bağ-Kur, konuyla ilgili olarak, 2007/47 sayılı bir genelge yayınladı.

Buna göre; Bağ-Kur?a beş yıl ve daha fazla sigortalılık süresine ilişkin prim borcu olanların, bundan kurtulabilmeleri için, prim borcu toplamı beş yıldan fazla olan sürelerden "vazgeçmeleri" gerekiyor. Örneğin, altı yıllık prim borcu bulunan Nuri Bey?in "Ben birikmiş altı yıllık prim borcumu ödemek istemiyorum. Bu altı yıllık süreden de vazgeçiyorum" demesi gerekiyor.

Daha açık bir anlatımla, 6 yıllık sigortalılık sürelerinden vazgeçtiklerinde, 6 yıllık borçları da siliniyor. Kuşkusuz, 10 yıllık prim borcu olanlar da 10 yıllık sigortalılık süresinden vazgeçerlerse, borçları siliniyor.

Burada, sade vatandaşın anlayacağı şekliyle, Bağ-Kur tarafından "Madem altı yıllık borcunu ödemeyip, bunu sil diyorsun. Peki siliyorum ama o altı yıl için seni sigorta primi ödememiş kabul ediyorum. İleride emeklilik durumun olduğunda, bu altı yıl yok kabul edeceksin" deniliyor. Hemen belirtelim, Bağ-Kur?lunun ileride parası olduğunda primlerini ödeyip, sildirdiği günleri yeniden kazanması da mümkün olabiliyor.

ÖZELLİKLİ DURUMLAR

Prim borçlarından kurtulma aşamasında, bazı "özel avantajlar" sağmak da mümkün.

1. SSK?dan Emeklilik Aşamasında, Bağ-Kur?lu Olması Gerektiği Anlaşılanlar:

Bu olay, uygulamada en çok karşılaşılan durumlardan biri. SSK?dan emekliliği dolanlarla ilgili olarak, SSK tarafından, Bağ-Kur?a bir yazı gönderilip, Bağ-Kur?a kaydı olup olmadığı soruluyor. Bu durumda, o kişinin, geçmişe dönük vergi kaydı ya da şirket ortaklıkları çıkması halinde, "Arkadaş, senin Bağ-Kur?lu olman gerekiyordu. Bu nedenle SSK emekliliğini iptal ediyoruz" deniliyor.

Düşünebiliyor musunuz, adam SSK?dan emekli olacak. Son anda, geçmişe yönelik bir vergi kaydı ya da şirket ortaklığı ortaya çıktığı için, işler karışıyor ve SSK?dan emekli olamıyor.

2007/47 sayılı genelge ile bu soruna bir çözüm bulundu. Bu durumda olanların, Bağ-Kur?da sigortalı olmaları gereken süre, beş yıl ve daha fazla ise, Bağ-Kur borçlarından ve sigortalılık sürelerinden imtina ederek, SSK?dan emekli olabilecekler.

2. Yıllardır Vergi Mükellefi Olup, Bağ-Kur?a Kayıt Olmayanlar:

Bu durumdaki esnaf, sanatkar, tüccar ve sanayiciler; borçlarının beş yıl ve daha uzun bir süreye isabet etmesi halinde, sigortalılık sürelerinden ve prim borçlarını ödemekten imtina edebiliyorlar. Yeni bir Bağ-Kur?lu gibi, sigortalılıkları başlıyor.

3. Bağ-Kur?a Beş Yıl ve Daha Fazla Prim Borcu Olanlar, Bu Süre ve Borçtan İmtina Edip, Bağ-Kur Sigortalılığını Kapatmak Suretiyle, SSK?ya Geçerek İsteğe Bağlı Sigortalı Olabiliyorlar:

Bu durumdaki kişiler, primlerini düzenli ödemek koşuluyla, SSK?dan da emekli olabiliyorlar.

Ynt: Bağ-Kur Borçlarından Nasıl Kurtulursunuz ?

müracat için süre nedir ?
Son tarih bilgisi verilebilir mi ?
Selamlar..

TALHAM ' Alıntı:
müracat için süre nedir ?
Son tarih bilgisi verilebilir mi ?
Selamlar..

Her hangi bir süre yok. En az 5 yıl prim borcu bulunanlar dilediği zaman sigortalılıklarını askıya aldırabilirler. Hatta kendi müracaatlarına gerek kalmadan bu işlemi kurum da yapabilir.

peki uygulama yapan oldumu bu konuda işlemler nasıl yürüyor,
yani diyelimki benim 4 yıllık şu anda borcum var, 5 yılı doldurduğum zaman, ben sigortalılık süremi ve borcumu sildirebilirmiyim, diyelimki sildirdim ve o beş yıldan sonra tekrar yeni tarihli bağkurlu olmuşgibi sigortalılğı başlatıp prim ödemeye başlayabilirmiyim. teşekkürler

furkan6602 ' Alıntı:
yani diyelimki benim 4 yıllık şu anda borcum var, 5 yılı doldurduğum zaman, ben sigortalılık süremi ve borcumu sildirebilirmiyim, diyelimki sildirdim ve o beş yıldan sonra tekrar yeni tarihli bağkurlu olmuşgibi sigortalılğı başlatıp prim ödemeye başlayabilirmiyim. teşekkürler

Tekrar Bağ-kur kapsamına alınabilmeniz için askıya alınmış olan hizmetlere ait primlerin ödenmesi gerekir.

Türk_bey ' Alıntı:
furkan6602 ' Alıntı:

Tekrar Bağ-kur kapsamına alınabilmeniz için askıya alınmış olan hizmetlere ait primlerin ödenmesi gerekir.

Hayır borçlarını sildiren kişi tekrar bağ-kur kapsamına girebilir.Tekrar bağ-kur açılışı yapabilir yani.

uygulama yapmış olan varmı bu konuda? teşekkürler

furkan6602 ' Alıntı:
uygulama yapmış olan varmı bu konuda? teşekkürler

14.06.2007 tarihinde yayınlanmış bir genelge, henüz yeni, onun için uygulama yapanın olmaması normal gibi sanırım.

acaba atıyorum 8 yıllık borcu var 5 yılını sildirebiliyormu????????????

8 yıllık borcu varsa hepsini silerler.Ama 3 yılını ödersen geri kalan 5 yılı silerler.

PEKİ BAŞVURU İÇİN BELLİ BİR ZAMAN VAR MI ACABA

Başvuru için belli bir zaman yok.Bu genelgenin uygulaması iki türlü olabilir.

-1.sinde kurum 5 yıldan fazla borcu olan kişilere yazı göndericek, öde yoksa siliyorum diye.Yazıya cevap verilmez ise siliyor.
-2.sinde ise kurum size yazı ile söylemeden önce siz müracat edip benim hizmet süremi(yani borcumu) sil diyorsunuz.

yani siz istemezseniz, başvurmazsanız bile bir gün bu uygulama ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Genelge en sondaki. ayrıntılı açıklanmış.

genelge için teşekkürler,
inşallah ben yanlış anlamışsımdır uygulama sadece şimdi 5 yıllık borcu olanlar için geçerli olacak bundan 1 yıl sonra 5 yılı dolanlar içinde geçerli olmayacak. doğrumu anlamışım ?
teşekkürler

Diyelimki 5 yıllık borcumu sildirmek istiyorum.Fakat şu an bağkur mükellefiyetim şirket ortaklığından dolayı devam etmekte ve çıkamıyorum.Şirket gayri faal devam ediyor.
Bu yasayı kullarak bağkurlu mük.sona erdirilip ssk'Lı olabilirmiyim.
Yani borçlarımı sildirip bağkurdan ayrılmak istiyorum.Mümkünmü?
Normalde şirkettten dolayı sildiremiyorum.

personel ' Alıntı:
Diyelimki 5 yıllık borcumu sildirmek istiyorum.Fakat şu an bağkur mükellefiyetim şirket ortaklığından dolayı devam etmekte ve çıkamıyorum.Şirket gayri faal devam ediyor.

5 yıl ve daha fazla prim borcu bulunanlar başka hiç bir şart aranmaksızın kaydını sildirebilirler.

personel ' Alıntı:

Sayın Türk_bey' in dediği gibi beş yıldan fazla olan dönemini sildirebilirsin, ancak şirket ortaklığın devam ettiği için bağ-kurluluğunda devam eder.
Mesela;
18.10.2007 de müracat ettin, önceki 6 yıl 8 ay 16 günü sildirdin diyelim.Şirket ortaklığın devam ettiği için, 19.10.2007 den itibaren bağkurluluğun devam eder.Yeni başlamış gibi yani.

furkan6602 ' Alıntı:
inşallah ben yanlış anlamışsımdır uygulama sadece şimdi 5 yıllık borcu olanlar için geçerli olacak bundan 1 yıl sonra 5 yılı dolanlar içinde geçerli olmayacak. doğrumu anlamışım ?
teşekkürler

Tebliğde bununla ilgili net bir bilgi yok.Ancak yürürlükte olan bir yasa (tebliğ vs.) 10 yıl sonra uygulanmaması diye bir şeyde olmaz.Benim fikrimce bu tebliğ yürürlükte kaldıkça, uygulanabilir.Çünkü mesela; 2007 yılından önceki 5 yıl ve fazlası borçlar silinir diye bir şart tarih koşmuyor.Sadece 5 yıl yada daha fazla yıl borcu olanların silinebilir diyor.Tarih şartı olmadığı için yürürlükte kaldığı sürece uygulanır diye düşünüyorum.

Kolay gelsin.

ZİNDAN ' Alıntı:
personel ' Alıntı:

Sayın Türk_bey' in dediği gibi beş yıldan fazla olan dönemini sildirebilirsin, ancak şirket ortaklığın devam ettiği için bağ-kurluluğunda devam eder.
Mesela;
18.10.2007 de müracat ettin, önceki 6 yıl 8 ay 16 günü sildirdin diyelim.Şirket ortaklığın devam ettiği için, 19.10.2007 den itibaren bağkurluluğun devam eder.Yeni başlamış gibi yani.

furkan6602 ' Alıntı:
teşekkürler

Tebliğde bununla ilgili net bir bilgi yok.Ancak yürürlükte olan bir yasa (tebliğ vs.) 10 yıl sonra uygulanmaması diye bir şeyde olmaz.Benim fikrimce bu tebliğ yürürlükte kaldıkça, uygulanabilir.Çünkü mesela; 2007 yılından önceki 5 yıl ve fazlası borçlar silinir diye bir şart tarih koşmuyor.Sadece 5 yıl yada daha fazla yıl borcu olanların silinebilir diyor.Tarih şartı olmadığı için yürürlükte kaldığı sürece uygulanır diye düşünüyorum.

Kolay gelsin.

Evet Sayın ZİNDAN,
Mantiki olarak doğru düşünüyorsunuz,bencede öyle olmalı..

Borç miktarı diyelim 15000 YTL.ve borç miktarının belli tarihinden sonra düzenli olarak hala ödeniyor.Borç eski borç..düzenli olarak ödediği tarihe kada yani eski tahakkuklu borca kadar silinebilir o zaman..O tarihten sonraki düzenli ödenen bağ-kur ödemesi devam edeceği anlaşılıyor..

Biraz karşık gibi ama şöyle desek;

01/01/2000-31/12/2006 yılına kadar ödenmemiş ve borç tahakkuk edilmiş.

01/01/2007 den sonra düzenli ödemiş ve devam ediyor.

anladığım şu, 5 yıllık silinecek 01/01/2007 t.kadar o kadar..ama bağkurdan kaydını şirket gayri faal olması nedeni ile silemiyecek..herhalde böyle demek istediniz..

personel ' Alıntı:
......................
anladığım şu, 5 yıllık silinecek 01/01/2007 t.kadar o kadar..ama bağkurdan kaydını şirket gayri faal olması nedeni ile silemiyecek..herhalde böyle demek istediniz..

Evet.Çünkü Şirket ortaklığı devam ediyor bu durumda.

Ayrıca şirketin gayri faal yada faaliyette olması farketmez.Bağkurun kapatılabilmesi için Şirketin ticaret sicilinde kapatılmış olması lazım.