fonradar

Bağ-Kur Emekli Maaşlarından % 10 Sağlık Kesintisi

Ynt: Bağ-Kur Emekli Maaşlarından % 10 Sağlık Kesintisi

bende gördüm bugün bu konuyu peki sgdp ödeyenler ödemeyip maaşlarından mı kesilecek ?

06 Şubat 2008 Tarihli Resmi Gazete

Sayı: 26779

ESNAF VE SANATKARLAR VE DİĞER BAĞIMSIZ ÇALIŞANLAR SOSYAL SİGORTALAR KURUMUNDAN AYLIK ALMAKTA OLANLARIN AYLIKLARINDAN 2008 YILINDA %10 ORANINDA SAĞLIK SİGORTASI PRİMİ KESİLMESİ HAKKINDA KARAR (BKK 2008/13152)

Karar Sayısı : 2008/13152

Esnaf ve Sanatkarlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumundan aylık almakta olanların aylıklarından, 1/1/2008 tarihinden geçerli olmak üzere 2008 yılında % 10 oranında sağlık sigortası primi kesilmesi; Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının 7/1/2008 tarihli ve 1963 sayılı yazısı üzerine, 1479 sayılı Kanunun geçici 7 nci maddesine göre, Bakanlar Kurulu?nca 17/1/2008 tarihinde kararlaştırılmıştır.

Abdullah GÜL

CUMHURBAŞKANI

bir şeyi anlamadım
eskiden beri emekli olupta çalışmaya devam edenlerden %10 SGDP kesiliyordu şimdi bu karara göre ayrıca birde % 10 oranında sağlık sigortası primimi kesilecek

yanlışmıyım acaba %20 mi olacak kesinti ???

1479 sayılı Kanunun geçici 7 nci maddesi
AYLIK ALANLARDAN KESİLECEK SAĞLIK SİGORTASI PİRİMİ:

GEÇİCİ MADDE 7 ? Bu kanunun yürürlüğe girdiği tarihte Kurumdan aylık almakta olanların aylıklarından on yıl süre ile kesilecek prim oranları, sağlık siğortası fonunun gelir gider muvazenesi de gözönünde bulundurularak, her yıl Bakanlar Kurulunca tespit edilir. Ancak bu oran % 5'den az %10'dan fazla olamaz.

Kanunun yürürlük tarihinden sonra aylık bağlananlar ile hak sahiplerinin aylıklarından kesilecek sağlık sigortası primi, sigortalının daha önce ödediği süreler dahil on yılı geçemez.

http://www.antimai.org/ys/ysbagkur.htm

geçici 7. madde bu şekilde ama açıkca anlayamadım yani geçici madde daha öncede varmış ve 01/01/2008 için yeni bir BKK.çıkarılmış .

ödediği süreler 10 yılı geçemez deniliyor. bu durumda zaten bağkur primi yatırırken sağlık sigorta primide yatırılmıyormu bildiim kadarı ile yatırılıyor. bu kesinti emeklilerden mi kesiliyor o zaman emeklilerdn kesiliyorsa 10 yıl süre ile kesilecek 10.cu yılın sonunda kesinti olmayacak anlamını mı taşıyor