Bağ-Kur Kaydı ve Ssk Primleri Hk.

M.Hayri ANDAÇ

Katkı Sunan Üye
Kendi adına işyeri olan mükellef Bağ-Kur lu olmayıp başka bir yerde ssk lı olarak gösteriliyor.Şu anda Bağ-Kur kaydı gözükmüyor..Ssk ya ödediği primler ve Bağ-kur kaydının olmaması veya bu durumda ne yapılmalı ilgili arkadaşlara teşekürler.

Sayın Andaç,

Mükellefiyet kaydından önce ssk lı ise mükellefiyet kaydının devam ettiği sürece hiç kesintisiz ssk lı olarak görünmelidir.Şayet boşluk olursa bağkur yakalar.Bunedenle zorunlu bağkurlu olur.

Sayın hüseyindede,

Benim bildiğim yukarıda bahsi geçen vatandaş gerçekten fiilen çalıştığı işyerinde bordrolu görünecek fakat sadece gelir vergisi ve damga vergisi kesintisi uygulanacağından ibaret olup %14 işçi ssk payı ve %1 işsizlik ssk payı kesilmeyeceği ve ssk'ya herhangi bir bildirimde bulunulmayacağıdır.

Sizin bahsettiğiniz "ssk kaydı her zaman bağkuru keser" demenizden maksat bağkura kaydı yapılmaz tüm sigorta kollarına tabi olarak 506 sayılı kanuna göre sigortalı görünür anlamındamıdır?Yoksa başka bir anlamda mı kullandınız?

açıklarsanız çok sevinirim.

Saygılarımla

Sevgili arkadaşlar ben durumu biraz daha netleştireyim.
Kişi Nakliye işi yapmakta doğal olarak bağ-Kur lu olmak zorunda ama bu kişi mükellefiyetini açmadan önce bir şirkette ssk olarak gözükmekte ve ssk primide ödenmekte.
1.Soru.Bu kişi Bağ-Kur kaydını yapmamış ve herhangi bir tespit yok.Ne yapması gerekir.
2.soru.Herhangi bir tespit olursa ödenen ssk primleri ve bağ-Kur borcu ne olur.

Merhaba,
Eğer ticarete başladığı dönemde SSK kapsamında çalışıyor ve daha sonra sigortalılığında boşluk olmadıysa 1479 sayılı yasanın 24/II-c maddesi gereğince Bağ-Kur kapsamına girmemekte ve Bağ-Kur'a kayıt olmasına gerek yoktur.

Sayın Başkan sizden bir görüş almak istiyorum.

Yukarıda bahsi geçen mükellef vergi kaydı itibariyle bağkurlu olduğunu varsayalım.Bu kişi başka bir işde ücretli olarak da çalışması gerektiğini düşünürsek benim yukarıda belirttiğim şekilde olması gerektiği konusunda bazı üstadlarla tereddüte düştüğümüzden sizinde yorumlarınızı alabilirmiyim.

Saygılarımla

CANBOLAT' Alıntı:
Sayın Başkan sizden bir görüş almak istiyorum.

Yukarıda bahsi geçen mükellef vergi kaydı itibariyle bağkurlu olduğunu varsayalım.Bu kişi başka bir işde ücretli olarak da çalışması gerektiğini düşünürsek benim yukarıda belirttiğim şekilde olması gerektiği konusunda bazı üstadlarla tereddüte düştüğümüzden sizinde yorumlarınızı alabilirmiyim.

Saygılarımla

Merhaba,
Tamer Başkan' Alıntı:
Merhaba,
Eğer ticarete başladığı dönemde SSK kapsamında çalışıyor ve daha sonra sigortalılığında boşluk olmadıysa 1479 sayılı yasanın 24/II-c maddesi gereğince Bağ-Kur kapsamına girmemekte ve Bağ-Kur'a kayıt olmasına gerek yoktur.
Eğer ticarete başlayan kişi ticarete atıldığı dönemde sigortalı olarak çalışıyor ise yuarıdaki mesajım geçerlidir.
Fakat tam aksi durumda ticari hayatı devam ederken bir işverenin yanında ücretli olarak çalışmaya başlamışsa, 506 sayılı yasanın "Sigortalı Sayılmayanlar" başlıklı 3. maddesine göre sigortalı sayılmayacak ve söylediğiniz gibi ücretinden sadece glir vergisi ve damga vergisi kesintisi yapılacaktır.

506 Saylı Yasa' Alıntı:
Kod:
     Sigortalı sayılmayanlar
     Madde 3 - I - Aşağıda yazılı kimseler bu kanunun uygulanmasında sigortalı sayılmazlar :
   A. a)......
......
     F) Kanunla kurulu emekli sandıklarına aidat ödemekte olanlar,

merhaba,

bu konuyla ilgili benimde sorum var.

halen nakliyecilik faaliyteniden dolayı gelir vergisi mükellefi olan müşterimin emekliliğine 3 yıl var. müşterim ssk ya geçmek istiyor.

Soru 1) aracınını satmadan ssk ya geçebilirmi?

Soru 2) ssk ya geçerse asgari nekadar prim ödemesi gerekir.

Soru 3) işi bırakma yapmadan ssk ya geçebilirse bağkurla ilgili ne gibi bir işlem yapması gerekir. (Bildirim vs gibi)

iyi çalışmalar.

saın abdis

vergi mükellefiyeti bitmeden bagkur kaydı durdurulmaz eger bagkur kaydı bitmeden ssk girişi yapılırsa emeklilik esnasında yatırılan ssk primleri dikkate alınmaz

saygılarımla
taner öztürk