Bağ-Kur Yardımına İhtiyacım Var Arkadaşlar

İyi çalışmalar.

Yüksek müsadenizle size hayati bir önem taşıyan Bağ-kur'la ilgili bir sorunumu yazmak istedim. 0190623539 Bağ-kur numaralı babam Mustafa Yalçın 03.03.1975 tarihli Bağ-kur girişli olup, yaşı dolmasına rağmen primlerini zamanında yatırmadığından emekliliğe hak kazanamamıştı. Geçtiğimiz yaz ayı gündeme gelen Bağ-kur affının 2 . uzatmasında aftan yararlanabilmek için başvuru yaptı. Toplam 12 880 Tl borç çıkardılar( Af indirimi yapıldıktan sonra geriye kalan, peşin ödendikten sonra emekliliğe hak kazandıracak miktar), hatta dekontu da elimizde. Biz bu ödemeyi yaptıktan sonra artık emekli maaşının başlayacağı anı beklerken, internetten yaptığımız sorgulamada "yapılandırma süresinde ödenmemiş iptal olmalı" şeklinde bir yazıyla yıkıldık. Hemen Şişli'nin yolunu tuttuk ve güncel ekstreyi çıkardığımızda 1900 Tl kadar bir borç gözüktüğünü gördük, ordaki memur arkadaşlar bu durumu Ankaraya bildirklerini söyledilr. Biz de Şişlidekiler gibi Ankara'dan gelecek olan cevabı bekledik. Bugün (25.02.2009) itibariyle bize Şişli'den bir zarf geldi ve zarfta yazılanları aynen yazıyorum:

"Tarafınıza yaşlılık aylığı bağlanabilmesi için 12.560-TL sonradan çıkan prim ve ceza borcunuzun 28.02.2009 (3 gün sonra) tarihine kadar ödenerek makbuzun bir suretinin Şişli Sosyal Güvenlik Merkezimize ibraz edilmesi gerekmektedir."

Maalesef ne beklerken neyle karşılaştık, bir yanlışlık olabilir mi? Özellikle ailemin bu gelire çok ihtiyacı var, bizim ya da Bağ-Kur'un atladığı ya da yanlış anlaşılan bir durum mu var, bu konuda sizden acil yardımlarını bekliyor ve şimdiden teşekkürü bir borç biliyorum.

Saygılar

Gökalp Yalçın

0538 591 51 37

Ynt: Bağ-Kur Yardımına İhtiyacım Var Arkadaşlar

Anlattığınız olaydan anlaşılıyorki, size baştan yanlış bir bilgi verilmiş olabilir, yada sonradan çıkarılan prim ifadesinden de anlaşıldığı üzere, siz ödemeyi yapıp, emeklilik için müracat ettikten sonra tahakkuk ettirilmiş bir borçta olabilir.Bunun nedenini ilgili bağkurdan yada ankaradan bizzat takip ederek öğrenebilirsiniz diye düşünüyorum.

Ancak Bağ-kur numaranızdan 33 yıl 5 aylık bir hizmet sürenizin olduğunu görüyorum.
Burada 8 yıl 5 aylık bir fazla hizmet söz konusu.Belki bu fazla dönemi tahakkuk ettirdikleri için çıkmış olabilir bu borç.
Yapılabilecekler bu dönemi bir şekilde sildirmeye çalışın.
5 yıl ve fazla olan döneme ait borçlar bu hizmet süresinden vazgeçmek şartıyla sildirilebiliyor.25 yılı koruduğunuz sürece yaş tamamlandıysa yine emekli olunabilir.
Bununla ilgili girişimlerde de bulunabilirsiniz.

Kolay gelsin.

Öncelikle ilginiz için çok teşekkür ederim efendim. Bu olayda şöyle bir detay da var aslında onu da belirtmek isterim. Biz af zamanı gittiğimizde ilk borcumuz 24.000 TL gözüküyordu. Sonra Esnaf ve Sanatkarlar odasına geldi gitti belgeler ve son kalan 12.800 Tl idi bize bu miktarı ödeyeceksiniz dediler, biz de onu ödedik. Bu durumu dün sizin gibi bir bilirkişiyle görüştüğümüzde. Devlet bu sorgulatmayı hem Esnaf Odasından hem de Bağkur üzerinden yapıyor. Siz Esnaf odasına göre ödeme yapmışsınız bu yeni gelen borç Bağ-Kur'un ödemediğiniz prim borcu dediler, bu şekilde bir durum söz konusu olabilir mi sizce?

Evt.Olabilir.Bağkur açılış kapanışlar, vergi daireleri/ticaret sicil kayıtları ve esnaf odaları kayıtlarına göre yapılıyor.
Sizin taksitlendirmeniz yapılırken esnaf kayıtlarındaki kapanışa göre/yada onun dönemlerine göre yapılmış olabilir.Ankarada emeklilik sırasında bu esnaf kayıtları bilgisinden haberdar da olmaya bilir.
Bağkur insanı verem eden bir kurumdur ne yazıkki.
Elinizde evrakları tekrar gözden geçirip, bağkurla görüşmenizi tavsiye ediyorum.
Onlardan bir sonuç alamazsanız.Fazla olan dönemi 25 yılın altına indirmeyecek şekilde sildirmeye çalışın.

İyi günler.
Kolay gelsin.

Verdiğiniz aydınlatıcı bilgiler için size ve bu forumda emeği geçenlere teşekkür ederim ,iyi çalışmalar.