Bağ-Kurda Borçlanma İçin Son Gün

• Konbuyu başlatan T U R K O
  • Başlangıç tarihi
T

T U R K O

Ziyaretçi
--------------------------------------------------------------------------------
1 Nisan 2009
--------------------------------------------------------------------------------
Soru: 1 Ocak 1988 den beri vergiye kayıtlı olarak pazarcılık yapıyorum. Bağ-Kura kaydım yapılmamış. Bugüne kadar prim ödemedim. Bağ-Kura kayıt olabilir miyim?
Adem

Cevap:1988 den Bağ-Kura kayıt yaptırmanız mümkün değil. Bağ-Kura süresi içinde kayıt ve tescilini yaptırmayanların sigortalılık hak ve yükümlülükleri yeni yasanın yürürlüğe girdiği 1 Ekim 2008 tarihinden itibaren başlatılmaktadır. Ancak, 4 Ekim 2000 ile 1 Ekim 2008 tarihleri arasındaki süreler için en son 1 Nisan 2009 Çarşamba günü Yani bugün mesai saati sonuna kadar Gelir Vergisi mükellefi olduğuna dair kayıt ibraz edenlerin sigortalılıkları, 4 Ekim 2000 den sonraki vergi mükellefi olduğu tarihten itibaren başlatılacak. Bugün akşama kadar vergi kaydınızı ibraz ederek Bağ-Kurunuzu 4 Ekim 2008 den itibaren başlatabilirsiniz. Ancak, geriye yönelik günleri kazanabilmeniz için prime esas kazancın alt sınırı(666 TL dir) ve üst sınırları(4.329 TL) arasında belirleyeceğiniz kazanç tutarının yüzde 32 si kadar hesaplanan primi tebliğ tarihinden itibaren 6 ay içinde ödemeniz gerekiyor.

Mahkemeyle bir gün kazansanız bile 6 yıl erken emekli olursunuz

Soru: 1 Nisan 1967 doğumluyum.1994 yılında SSK sicil numarası alınmış çalıştığım yerden. Ama hiç prim ödenmemiş. Aynı sicil numarasıyla 1998 yılından bu yana halen çalışmaktayım. Emeklilik durumum ne olur? Ve çalıştığım fakat prim ödenmeyen günlerin telafisi olabilir mi?
Fatma ŞAHİNTÜRK

Cevap: Çalıştığınız işyerinden çalışma sürelerinizin kuruma bildirilip bildirilmediğini araştırın. İşyeri çalışma sürelerini bildirdiği halde, bazı yanlışlıklardan dolayı, sigortalının dosyasına işlenmeyebiliyor. Veya başka bir sigortalının dosyasına işlenebiliyor. Şayet işyeri sürelerinizi bildirmişse, aylık bildirge ve 4 aylık dönem bordolarının tasdikli birer örneğini alarak kuruma yazılı olarak başvuruda bulunarak, yanlışlığın düzeltilmesini talep edin. Şayet çalıştığınız işyeri, girişinizi bildirip çalıştığınız günleri bildirmemişse,(sorunuzdan böyle olduğu anlaşılıyor) İş Mahkemesine Hizmet Tespit davası açarak günlerinizi yargı yoluyla kazanmaya çalışabilirsiniz. Bu durumda mahkemede, çalışma sürelerinizin SSK ya bildirilmediğini kanıtlamanız gerekir.

1998 başlangıcınıza göre emekli olmak için; 20 yıl sigortalılık süresi, 5975 gün prim ödeme ve 56 yaş şartına tabisiniz. 5975 gün prim ödemeniz şartıyla, 56 yaşınızı dolduracağınız 1 Nisan 2023 de emekli olabilirsiniz.

Mahkeme kararıyla bir gün bile kazansanız emekli olmak için; 20 yıl sigortalılık süresi, 5675 gün prim ödeme ve 50 yaş şartlarına tabi olursunuz. Bu durumda da 5675 gün prim ödemiş olmanız şartıyla 50 yaşınızı dolduracağınız 1 Nisan 2017 tarihinde emekli olabilirsiniz.

Anneniz 3600 günle 58 yaşında emekli olur

Soru: Annem 10 Aralık 1966 doğumlu. Sigorta başlangıç tarihi 1 Eylül 1997 olu, 181 gün prim ödemesi var. 1 Şubat 2008 tarihinden itibaren yeniden sigortalı olarak işe başladı. Ne zaman emekli olabilir?
Doğan

Cevap: Anneniz emekli olmak için; 25 yıl sigortalılık süresi, 5975 gün prim ödeme ve 54 yaş şartlarına tabi bulunuyor. 5794 gün daha prim ödeyerek 181 gün olan prim ödemesini 5975 güne tamamlayacağı tarihte emekli olabilir.(ara vermeden prim öderse Mayıs 2025 tarihinde) Ayrıca, 3419 gün daha prim ödeyerek 181 gün olan prim ödemesini 3600 güne tamamlaması şartıyla 58 yaşını dolduracağı 10 Aralık 2024 tarihinde emekli olabilir.

60 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olacaksınız

Soru: Daha erken olacak ama emeklilikle ilgili bir sorum olacak. 4 Mayıs 2004'de sözleşmeli büro personeli olarak işe başladım. Hangi yıl ve kaç yaşında emekli olacağım?
DURAN

Cevap: Sizin gibi 8 Eylül 1999- 30 Nisan 2008 arasında sigortalı olanlar emekli olmak için; 7000 gün prim ödeme ve 60 yaş şartlarına tabi bulunuyor. 5236 gün daha prim ödeyerek 1764 gün olan prim ödemenizi 7000 güne tamamlamanız şartıyla, 60 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz.

Eski kanuna göre 6 yıl erken emekli olabilecektiniz

Soru: 19 Temmuz 1970 doğumluyum. İlk işe giriş tarihim 1 Temmuz 1983 dir. Bugüne kadar prim ödeme gün sayım 4300 gündür. 8 Eylül 1999 kanunu bizi etkiliyor mu? Ne zaman emekli olabilirim.
Dursun Ünal

Cevap: 8 Eylül 1999 tarihinde uygulamaya konan ve emekli olmak için aranan 5000 gün prim ödeme şartını 7000 güne çıkartan ve ayrıca prim ödeme şartının yanına yaş şartı getirerek emekli olmayı zorlaştıran 4447 sayılı yasa maalesef sizi de etkiliyor. Eski yasaya göre; 5000 gün prim ödemeniz şartıyla 25 yıllık sigortalılık sürenizi dolduracağınız 1 Temmuz 2011 tarihinde emekli olabilecektiniz. 4447 sayılı yasaya göre emekli olmak için; 25 yıl sigortalılık süresi, 5150 gün prim ödeme ve 47 yaş şartlarına tabisiniz. 850 gün daha prim ödeyerek, 4300 gün olan prim ödemenizi 5150 güne tamamlamanız şartıyla, 47 yaşınızı dolduracağınız 19 Temmuz 2017 tarihinde emekli olabilirsiniz. Dolayıyla söz konusu yasa emekli olacağınız tarihi yaklaşık 6 yıl uzatmış oluyor.

Eşinizin 900 gün prim ödemesi varsa kızınıza aylık bağlatabilirsiniz

Soru: 1999 yılında eşimi kaybettim. Eşimden olma 15 yaşında bir kızım var. Sonradan 2. evliliğimi yaptım. Kızımın sosyal sigortadan hiç bir güvencesi yok. Kızımın yetim aylığı alması için ne yapmam gerekiyor? Yardımcı olursanız sevinirim.
SEBAHAT

Cevap: Eşinizin sigortalılık şartları müsaitse, kızınız eşinizin sigortasından yetim aylığı alabilir. Eşinizin sigortalılık durumu hakkında bilgi vermemişsiniz. Eşiniz vefatından önce;

-SSK sigortalısıysa; 5 yıl sigortalılık süresi ve 900 gün prim ödemesi varsa, SSK?dan,
-Eşiniz Bağ-Kurluysa; 1800 gün prim ödemesi varsa, Bağ-Kur?dan

-Emekli Sandığı iştirakçisiyle(memursa) 5 yıl fiili hizmet süresi varsa, Emekli Sandığından

kızınıza yetim aylığı bağlatabilirsiniz. Yetim aylığı için bulunduğunuz yerdeki Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne yazılı olarak başvurmanız gerekmektedir.

Askerlik borçlanmasıyla iki yıl erken emekli olabilirsiniz

Soru: 1962 doğumluyum. Bağ-Kur girişim 12 Kasım 1986 dir. Askerliğimi sigorta tarihi başlangıcından daha önce yaptım. Askerliğimi saydırsam ne zaman, saydırmasam ne zaman emekli olurum.
Gökhan ÖZCANER

Cevap: Emekli olmak için; 25 tam yıl prim ödeme ve 50 yaş şartlarına tabisiniz. 12 Kasım 2011 tarihine kadar ara vermeden prim ödeyerek prim ödemenizi 25 tam yıla tamamlamanız şartıyla, 2012 de 50 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz.

Askerliğinizi sigorta başlangıç tarihinden önce yaptığınızdan, borçlanmanız halinde, başlangıç tarihiniz askerlik süreniz(20 ay kabul edilmiştir) kadar geri gider ve emekli olmak için; 25 tam yıl prim ödeme ve 48 yaş şartlarına tabi olursunuz. Doğumunuzu tarih olarak bildirmediğinizden emekli olacağınız tarihi varsayımlı verebiliyoruz. Prim ödemenizi 25 tam yıla tamamlayacağınız 12 Mart 2010 tarihinde 48 yaşınızı da dolduruyorsanız bu tarihte emekli olabilirsiniz. Doldurmuyorsanız 48 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz.

İş kazasında işgücü kaybınız varsa sürekli iş göremezlik geliri bağlanır

Soru: İlk sigorta başlangıcım 1 Ağustos 2001 tarihinde. Toplam 2060 gün sigorta prim sürem var. 26 Mart 2008 tarihinde çalıştığım işyerinde iş kazası geçirdim. Tam teşekküllü bir devlet hastanesinden yüzde 40 iş göremez raporum var. Askerliğimi 1998 yılında yaptım. Askerliğimi borçlansam nasıl bir faydası olabilir? Bu şartlarda nasıl emekli olabilirim?
Mehmet ÖLMEZ/ KIRŞEHİR

Cevap: Şayet geçirdiğiniz iş kazası sonunda yüzde 10 oranın işgücü kaybınız oluşmuşsa, kısa vadeli sigorta kolu olan iş kazası ve meslek hastalığı sigortasından sürekli iş görmezlik geliri bağlanması gerekir. Ayrıca, askerlik sürenizi borçlanmanız halinde, sigorta başlangıç tarihiniz askerlik süreniz kadar(18 ay kabul edilmiştir) geri gider, prim ödeme gün sayınız da askerlik süreniz kadar artar. Yüzde 40 raporla vergi indirim hakkı alırsanız, emekli olmak için; 3 ncü derece özürlülere tanınan 20 yıl sigortalılık süresi ve 4400 gün prim ödeme şartlarına tabi olursunuz. Prim ödemenizi 4400 güne tamamlamanız şartıyla 20 yıllık sigortalılık sürenizi dolduracağınız 1 Şubat 2020 tarihinde emekli olabilirsiniz.