Bağımsız Çalışan Mali Müşavirler Şirket Denetçisi Olup Huzur Hakkı Alabilir mi?

vedatd

Katkı Sunan Üye
Bağımsız çalışan malli müşavirler mevcut TTK hükümlerinde göre denetçi olabilir mi?
Denetçi olabilirlerse düzenli olarak huzur hakkı alabilirler mi?
Bu huzur hakkı nasıl vergilendirilir?
Mali müşavir kendi yıllık gelir vergisi beyannamesinde bu huzur hakkını beyan eder mi?

Ynt: Bağımsız Çalışan Mali Müşavirler Şirket Denetçisi Olup Huzur Hakkı Alabilir mi?

Slm Kanuna göre denetçi olmanın şartlarından biri SMMM olmaktır. Fakat sizin sorunuzu tam anlayamadım Nerde denetçi olacak iç denetçimi olacak yoksa denetim firmasındamı Bu arada emin olmamakla beraber denetçilerde huzur hakkı diye birşey duymadım. Aşağıda denetçi olmanın şartları var size faydalı olacagını düşünüyorum Kolay Gelsin
3568 sayılı Kanuna göre SMMM veya YMM unvanına sahip olmak veya mütekabiliyet şartının sağlanması halinde yabancı ülkelerde bağımsız denetim yetkisi sağlayan belgelere sahip olmak
Müflis olmamak ve yüz kızartıcı bir suçtan mahkum bulunmamak
Türkiye'de yerleşik olmak
Sorumlu ortak baş denetçilere ilişkin olarak, 2 yıl süreyle Listedeki bağımsız denetim kuruluşlarında denetçi, kıdemli denetçi veya baş denetçi unvanlarıyla fiilen çalışmış olmaları
Sermaye piyasasında bağımsız denetim lisans belgesine sahip olmak (*)
Sermaye piyasası mevzuatı veya diğer mevzuat uyarınca bağımsız denetim yapma yetkisi iptal edilmiş olan kuruluşlarda yetki iptaline neden olan bağımsız denetim faaliyetlerinde sorumluluklarının tespit edilmemiş olması
Faaliyet yetki belgelerinden biri veya birden fazlası iptal edilmiş yahut borsa üyeliği iptal edilmiş işletmelerde iptalde sorumluluğu bulunan kişilerden olmaması
Sermaye Piyasası Kanuna muhalefetten dolayı haklarında verilmiş mahkumiyet kararının bulunmaması
Sermaye piyasalarında işlem yapmalarının yasaklanmış olmaması
Çalışılan bağımsız denetim kuruluşunda tam zamanlı görev yapmaları
Bağımsız denetçi yardımcılarının 2 ve 3'üncü maddelerde belirtilen şartları sağlamaları ve hukuk, iktisat, maliye, muhasebe, işletmecilik, bankacılık, kamu yönetimi ve uluslararası ilişkiler alanlarından birinde en az 4 yıllık yüksek öğrenim görmüş olmaları, diğer alanlarda yüksek öğrenim görmüş olanların ise bu maddede sayılan alanların birinde yüksek lisans derecesi almış olmaları zorunludur
Başka bir bağımsız denetim şirketinde ortak, yönetici veya bağımsız denetçi olunmaması
Ticari, sınai ve zirai başka bir işle uğraşıyor olmamalı (3568 sayılı kanun çerçevesinde yapılan mesleki faaliyetler hariç)
(*) Tebliğin yayımı tarihi itibariyle sermaye piyasasında bağımsız denetimle yetkili kuruluşlarda 10 yıl süreyle bağımsız denetçi olarak fiilen çalıştıklarını belgeleyenler ile sorumlu ortak baş denetçi olanlar sermaye piyasasında bağımsız denetim lisans belgesine sahip olma şartından muaftırlar.

Ynt: Bağımsız Çalışan Mali Müşavirler Şirket Denetçisi Olup Huzur Hakkı Alabilir mi?

Merhabalar,

Öncelikle Aylin31'e yanıtım olacak.
" ... denetçilerde huzur hakkı diye birşey duymadım." diyorsunuz. Oysa ücretsiz çalışmak angarya sayılır ve bu da Anayasal suçtur. O nedenle, şirketlerin denetçi ya da denetleme kurulu üyeleri mutlaka hakkı huzur ücreti almalıdırlar. Alırlar da. Aksi halde o denetleme kurulu üyesi ya da denetçi hakkında iyi şeyler düşünülmez!!! Bu da mesleki saygınlığımıza gölge düşürür.

Bir de, olayı "bağımsız denetçi" olarak algılamış olacaksınız ki, bağımsiz denetçi olmak için aranan koşulları yazmışsınız. Yanlış değil.
Ancak , Vedatd'nin sorduğu, "Bağımsız çalışan malli müşavirler mevcut TTK hükümlerinde göre denetçi olabilir mi?
Denetçi olabilirlerse düzenli olarak huzur hakkı alabilirler mi?" Bunun yanıtını yukarıda verdim. Sonuçta biz "denetçi" unvanımızı 3568 sayılı Yasa'dan almaktayız. İşimiz bu.

Huzur hakkı ücretinin nasıl vergilendirildiğine gelince, diğer ücretler gibi GV tarifesinden vergilendirilecektir.
Mali müşavirin kendi yıllık gelir vergisi beyannamesinde huzur hakkını beyan etmesi ise, birden fazla işverenden alınan ücretlerin beyanına ilişkin hükümler uygulanacaktır.

SMMM Gökhan DEDE
Sorumlu Ortak Başdenetçi