Bağımsız Denetim Konusunda Esneme Yok-Ekonomi Koordinasyon Kurulu Çalışmaları

Sabah Gazetesi'nden Mehmet Ali Berber'in haberi.
Kırmızı çizgimiz var - MEHMET ALİ BERBER - 31.05.2012

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı "Yeni TTK'da kırmızı çizgilerimiz var. Bunlara dokunmamızı kimse beklemesin" dedi. Türk Ticaret Kanunu ile ilgili iki zıt görüşün olduğunu ifade eden Yazıcı "Yasa 11 yılda hazırlandı. Türkiye'de 11 yılda değişiklikler olmuştur. Orta noktaları buluruz ama bu yasanın sistematiğini bozacak şekilde olmaz" dedi. Bakan Yazıcı, yeni TTK ve yapılacak değişiklikler ile ilgili çok önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Yazıcı, bağımsız denetim konusunda esneme yapılmayacağının altını çizerken, "Ortaklar cari hesabından borçlanma" maddesi ile ilgili, "Sermaye taahhüt borcunu ödemiş olmak şartıyla küçük bir oranda izin olabilir. Ama madde kalkmaz" dedi. Ceza maddelerinde bir esneme olacağını söyleyen Yazıcı, "Cezalar caydırıcı ancak müteşebbisi faaliyetten men edici olmamalı" dedi. Yazıcı, Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplantısında yeni TTK'da yapılacak değişikliklerin ele alındığını ifade etti.

EKK toplantısında ele alındığına ve çalışmalar tamamlandığına göre; yapılacak değişikliklerin önümüzdeki hafta kamuoyu ile paylaşılmasını bekleyebiliriz sanırım.

Ynt: Bağımsız Denetim Konusunda Esneme Yok-Ekonomi Koordinasyon Kurulu Çalışmaları

Deniz ÇİÇEK
Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, hafta başında Ekonomi Koordinasyon Kurulu'nda (EKK) görüşülen tartışmalı yeni Türk Ticaret Kanunu'na (TTK) yönelik son durum hakkında bilgi verdi. Yazıcı, yasada yer alan hapis cezasının esnetileceğini, ancak sahtekarlıkta hapisten taviz vermeyeceklerini söyledi. Bakanlık görevlisine bilgi vermeme gibi kimi suçların cezasının artık hapis olmayacağına dikkat çeken Yazıcı, '1 Temmuz'dan itibaren ticaret erbabı cendereye girecek değil. Ceza almak istemiyorsan, suç işleme, bu kadar basit' dedi. Rize'de konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Bakan Yazıcı şunları kaydetti:
KIRMIZI ÇİZGİYİ AÇIKLADI
l Kanunun yürürlüğüne artık bir ay kaldı, çalışmaları bitirmemiz lazım. Ama 1 Temmuz geldi diye de bütün ticaret erbabı cendereye düşecek değil.
l BAĞIMSIZ denetim maddesi ve elektronik ortamda genel kurul düzenlemesi yılbaşında, internet sitesi zorunluluğu 1 Temmuz 2013'te yürürlüğe girecek.
l KANUNDA, bağımsız denetim, şirketlerin tek kişiyle kurulması gibi konular kırmızı çizgimiz.
l CEZALARDA bir takım düzenlemeler yapılması kanunun sistematiğini bozmaz.
l CEZANIN miktar ve niteliği itibariyle müteşebbisi faaliyetten men etmemesi, o ticari faaliyeti sonlandırmaması lazım. Ceza, sadece o fiili sonlandırmalı.

BAKAN YAZICI 'ÇAY' KİTABINDAN ETKİLENDİ
YAZICI, 'Bir Çay Daha Lütfen' isimli kitabıyla Türk insanının gelenek, göreneklerini anlatan Amerikalı yazar Katherine Branning ile çayın anavatanı Rize'de buluştu. Yazıcı, kitapta Türk geleneklerini, Türk insanını bu kadar derinlemesine, bu kadar güçlü anlatan ifadelerle ilk defa karşılaştığını söyledi. Yazıcı, 'Mesela diyor ki; tek başına dolaşmak Avrupalı için bağımsızlıktır, Türkler için yalnızlıktır. Çaya şeker atıp karıştırmak bir melodidir' sözleriyle övdü. Katherine Branning ise ilk kez Rize'ye geldiğini belirterek, 'Doğası çayı insanları çok güzel, yeniden geleceğim' dedi. Bakan Yazıcı ve Branning, Türkçe Olimpiyatları için Rize'ye Gine'den gelen öğrencilerle kahvaltı yaptı.

TOBB itiraz etti ben de kaldırdım
YAZICI şunları söyledi: Kanunda işlem denetçisi varmış. Bu denetçi, sermaye artırım ve şirket kuruluş süreçlerinde sorumluluk yükleniyor. TOBB buna itiraz etti, yeminli mali müşavir ve bağımsız denetçi zaten bulunuyor, bir de işlem denetçisi. Ben de kalksın dedim, hiç gerek yok. Bakıyoruz ve bu şekilde gereksiz mekanizmaları kaldırıyoruz. Bu görevleri mali müşavir ya da avukat yapabilir

Belge vermeyene hapis yerine 4 bin lira para cezası
'Yeni kanunda, hapis cezası öngören iki madde olacak' diyen Bakan Hayati Yazıcı şunları anlattı: 'Artık, holdinglere bağlı şirketlerin raporlar düzenlemesi için hapis yerine 200 günden az olmamak üzere adli para cezası verilecek. Bu da 4 bin TL demek. Kanunla, 8 fiilde adli para cezası yerine idari para cezası verilecek.

Web'de çok fazla bilgiye gerek yok
Ticari bilgilerin internet sitesi üzerinden paylaşılması konusuna da açıklık getiren Yazıcı 'Site kurulmasıyla amaçlanan verilerin siteye konması yeterli. Ödenmiş sermaye gibi detaylar kırtasiyeciliğe yol açar' diye konuştu

Ynt: Bağımsız Denetim Konusunda Esneme Yok-Ekonomi Koordinasyon Kurulu Çalışmaları

Eee nasıl yani hangi haber doğru şimdi? İkisi birbiri ile çelişkili. :mad:

Alıntıdır.

Yeni Türk Ticaret Kanunu?nun 1 Temmuz?a yetişmesi için çalıştıklarını söyleyen Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, ?Bu kanun, sanayici ve hedef kitlesinin tamamı için kumaşı düzgün, astarı mükemmel güzel bir elbise. Prova ettik, potluklar var. Potlukların teğellerini yaptık. Büyük ihtimalle yetiştireceğiz? dedi.

GÜMRÜK ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, yeni Türk Ticaret Kanunu?nun bazı rötuşların ardından 1 Temmuz?a yetişeceğini söyledi. Başbakan Yardımcısı Ali Babacan?ın önceki gün yaptığı, ?Yeni TTK?da yapılması gereken değişikliklerin 1 Temmuz?a yetişmemesi durumunda yürürlük tarihi ötelenebilir? açıklamasının ardından dün kanunun hedeflenen tarihe yetişmesi için çalıştıkarını vurgulayan Yazıcı, ?Hedef kitlenin hayatını kolaylaştırmak, rekabet gücünü artırmak, onu küresel ticari arenada daha güçlü bir pozisyona kavuşturmayı hedefleyen bir kanundan söz ediyoruz. Buna engel olacaksa bunlar ayıklanır? dedi. Kanunun Meclis?ten ittifakla geçtiğini hatırlatan yazıcı, ?Üç beş maddeyle değil 1535 maddeyle uğraşıyoruz. Bu kanun, sanayici ve hedef kitlesinin tamamı için çok güzel, kumaşı düzgün, astarı mükemmel, dikimi güzel bir elbise. Biz prova ettik, potluklar var. Potlukların teğellerini yaptık. Biz bunları büyük ihtimalle yetiştireceğiz. Doğru olan da bu? diye konuştu.

Rötuşları da paylaşacağız

Kanunla alakalı uygulama sorumluluğunun Gümrük ve Ticaret Bakanlığı?nın üzerinde olduğunu hatırlatan Yazıcı, konuşmasını şöyle sürdürdü: ?Sayın Babacan onu hangi düşünceyle söyledi bilmiyorum. Geçen hafta toplandık ama tam bitiremedik. Pazartesi günü Ekonomik Koordinasyon Kurulu?nda bunu yeniden görüşeceğiz. Bu konunun uygulanmasıyla alakalı hedef kitlesinin, sanayi ve ticaret odalarının, iş dünyasının dile getirdikleri konuları toparladık. Müzakere ediyoruz. Meclis 1 Temmuz 2012?de yürürlüğe girecek demiş. Biz de ?bu tarihte yürürlüğe girecek? diyoruz. Yetişir çünkü, üzerinde çalışılan maddelerde diğer siyasi parti gruplarıyla paylaşılacak. Rötuşlar yapılacak.? Bakan Yazıcı, Kanun ile hedef kitlenin hayatının kolaylaştırılması, rekabet gücünün arttırılması, küresel ticari arenada Türk müteşebbislerin daha güçlü bir pozisyona kavuşturulmasının hedeflendiğini vurgulayarak, şöyle devam etti: ?Sorun yaşadığımız maddeler üzerinde çalışacağız fakat bunlar önümüze hükümette bir siyasi karar oluşturulur, başka birtakım gerekçeler ortaya çıkarsa o ayrı bir konu.?

Alıntıdır.

TTK'da yeni taslağı oluşturduk

07.06.2012 tarihli, Sabah Ekonomi Servisi Haberi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, 1 Temmuz'da yürürlüğe girecek yeni Türk Ticaret Kanunu'nda yapılması istenen değişiklik taleplerini karşılayacak bir taslak oluşturulduğunu söyledi. Yazıcı, "Bu akşama (dün) kadar son düzeltmeler için süre verdik. Son şekli verilince gruplarla paylaşacağız" dedi. Yazıcı internet sitesi zorunluluğu, yönetim kurulunun üçte birinin lisans mezunu olma şartı, bağımsız denetçi, şirketlerden istenen evraklarda bulunması gereken standartlar konusunda düzenleme yapılacağını söyledi.

Bağımsız denetimin hikaye olacağını da söyledi. (Top bakanlar kuruluna atılıyormuş.)