Bağımsız denetim lisansı gerekli mi?

lisans gerekli mi?kanunda turmob ıle olan sürtüşmeden sonra herhalde spk kazandı ki sınav tarıhı acıklandı?
sizce bu belge alınmalı

Ynt: Bağımsız denetim lisansı gerekli mi?

spk bağımsız denetim sınavı yapacağını değil Sermaye Piyasası Faaliyetleri Lisanslama Sınavlarını yapacağını söyledi bağımsız denetim lisanslama sınavı yapmayabilirde... ::)

Nasıl yapmayabilir?kitap aldık ve hatta çalışmaya başladım..ne zaman kesinlik kazanır??bir bilginiz var mı?
Saygılarımla,

duyduğum kadarı ile türkiye denetim standartları ve kamu gözetim kurumu kanun tasarısı meclis gündeminde konu ele alınacak çözüme kavuşturalacak deniyordu hatta ttk yasalaşmadan önce bu konu gündemdeydi zaten meclis çalışmaları ile konu netleşir zannedersem ::)

Biraz önce spk yı aradım,bagımsız denetim sınavı olucak mı diye sordum?evet yanıtı aldım...
yanı agustosta bagımsız denetim sınavı allahın ıznıyle olucaktır..
hepimize kolay gelsin:):)

tabi sınava sadece daha önce sınava girmiş olanlar mı girecek?spk bağımsız denetim lisansı epdk bddk denetimlerinde geçerli olacak mı?yani halka arz olmuş bankanın denetimi nasıl yapılacak?spk denetimi ve bddk denetimi ve ttk denetimi ayrı ayrı mı yapılacak?denetimin kalitesinin denetimini ve koordinasyonunu kim yapacak?belediyeler ve iktisadi teşekkülleri ve sendikalar ve vakıflar ve dernekler ve odalar bağımsız dış denetime tabi olacak mı?bence önümüzdeki ay hepsi belli olur ::)

SPK Bağımsız denetim lisansı gerekli mi?

Bağımsız denetim şirketinde çalışıyorsan gerekiyor.(Bu da %1 'in altı demek)
Onun harici büroda çalışıyorsan ,kobilerde muhasebe departmanındaysan (PİYASANIN %98 'i KOBİ) 'GEREKMEZ'
En çok kimler sınava girmek istiyor ;Hiçbir zaman bu lisansı kullanamayacak olanlar.Kurslara en çok kim katılıyor;Lisansı alsada sadece bürosundaki duvara asacak olanlar..
taşra dan küçük bir ilçeden bile SINAVA girmek için kursa gidenler var.
Neden giriyorsun sınava diyince?
ALalım da sonrasını düşünürüz diyen yanında 'Havam olsun diye' sınava giriyorum diyeni bile duydum :)
Kime hava atacaksa artık hiçbir zaman kullanamayacağı lisansla(!)

stajyerzade ' Alıntı:
SPK Bağımsız denetim lisansı gerekli mi?

Bağımsız denetim şirketinde çalışıyorsan gerekiyor.(Bu da %1 'in altı demek)
Onun harici büroda çalışıyorsan ,kobilerde muhasebe departmanındaysan (PİYASANIN %98 'i KOBİ) 'GEREKMEZ'
En çok kimler sınava girmek istiyor ;Hiçbir zaman bu lisansı kullanamayacak olanlar.Kurslara en çok kim katılıyor;Lisansı alsada sadece bürosundaki duvara asacak olanlar..
taşra dan küçük bir ilçeden bile SINAVA girmek için kursa gidenler var.
Neden giriyorsun sınava diyince?
ALalım da sonrasını düşünürüz diyen yanında 'Havam olsun diye' sınava giriyorum diyeni bile duydum :)
Kime hava atacaksa artık hiçbir zaman kullanamayacağı lisansla(!)

sabah sabah benı güldürdün,allah da senı güldürsün..
hava için sınava girmek güzel şey olsa gerek...
ben neden giriyorum?
,şirketimiz tasfiye olucak..2 ay sonra issizler ordusuna katılıcam,en azından cv'ımde bulunursa,halka acık şirketlerde büyük firmalarda giriş sansımın yüksek olucağı kanaatindeyim.
yanlış mı düşünüyorum?

Doğru düşünüyosun artık bağımlı smmm nin rollerinden bir taneside ;müdür veya yöneticilerin biz şirketimizde 3 smmm çalıştırıyoruz şeklinde prestij bildirimini sağlamak,buna bağımsız denetim lisansının eklenmesi iftiharı artıracaktır.Nitekim yöneticim bu lisansa girdiğimi haber aldığında şirkette bu lisansı alan birisinin bulunması fena olmaz diye iltifatta bulunmuştu.
Şunu unutmayalım "Bir kurumda meydana getirdiğin sonuçlandırdığın ürün ,iş,çalışma,aldığın sorumluluk ve yetki ölçüsünde mükafatlandırılırsın.Gerisinin maddi karşılığı olmaz.

cok doğru söylemıssınızz?
halka acık şirketlerde bu lisans aktif olarak kullanılıyor mu??

Lisansın adında anlaşılacağı üzere lisans sadece bağımsız denetim şirketlerinde aktif olarak kullanılabiliyor.

Diğer şirketler lisans sahibini ufrs alanında yetkin oldugunu düşündükleri için istiyor olabilirler

Herkes zaten farkında bence, çoğu kişinin işine yaramayacak bu lisans. Hava atmak için girenler var mıdır bilemiyorum.

Ama -geçen sene için- 125 tl yatırılarak test usulu girilen bir sınav bu. Kolaylığı zorluğu tartışılır ama yeterlilik sınavları gibi hem pahalı değil hem de yazılı bir sınav değil.

İster CV'sine yazsın ister aktif olarak kullansın isterse de kullanmasın. Böyle şeyleri yargılamaya gerek yok bence.

Sınav bağımlılığı falan da değil. Gayet makul şartlarda girilen bir sınav. Türmob'un bağımsız denetim uygulamaları için muafiyet sağlar ya da sağlamaz o bile çok önemli değil.

İşine yaramayacak büyük bir kesim bunu alıyorsa da işine yarayıp yaramayacağını nereden bilebilir ki? Kurslara gitmeyi ben de önermem böyle bir sınav için gidene de bir şey diyemem.

Özetle bu şartlarda bir sınav varsa (125 TL ve test) bence girilmeli bu sınava. Kaybedilecek bir şey yok. Bir şeyin ne zaman işinize yarayacağını da bilemezsiniz. İnsandan çok fazla bir şey götürmüyor.

issiz kalıcagım için belkı alınacak lisans ile uluslararası firmalara girmemde rakıplerimin 1 adım onunde olamazmıyım?
tamamen cv için almak ıstedıgım bir belgedir..düşüncelerinizi ustatlardan bekliyorum:):)

paok83 ' Alıntı:
issiz kalıcagım için belkı alınacak lisans ile uluslararası firmalara girmemde rakıplerimin 1 adım onunde olamazmıyım?
tamamen cv için almak ıstedıgım bir belgedir..düşüncelerinizi ustatlardan bekliyorum:):)

:)tamamen cv içinse başarılar

stajyerzade sen neden giriyosun sınavlara?