Bağkur Gelir Artışı Beyanı...

gulpembe

Katkı Sunan Üye
Arkadaşlar bir mükellefim Bağkura asgari ödeme yapıyordu. Şimdi Brüt 4000 TL aylık gelir üzerinden ödeme yapmak istiyor. Bunun için e devlet şifresiyle sistemden güncelleme yaptı.Bununla ilgili 2 sorum var:
1. Aylık brüt 4000 TL den ödemesi gereken Bağkur rakamı ne kadardır?
2. SGK ya ayrıca dilekçe vermeye gerek var mı bu artışın bildirimi ile ilgili?
Cevaplayan arkadaşlara şimdiden çok teşekkür ederim.

Ödenecek bağkur primi göstereceğiniz brüt rakamın %34'düdür.Yani 4.000,00 TL bürüt gösterirseniz 1.360,00 TL bağkur primi ödersiniz.Dilekçe konusunda tam emin değilim kuruma bir sorarsanız daha iyi olur.

Bağ-kur prim artışları için "Bağ-kur gelir beyanı" doldurup kuruma vermeniz gerekiyor.Vekaletname ile gitmeyi unutmayınız. Brüt rakamın %34,5 u ödenecek primdir.

Arkadaşlar bir mükellefim Bağkura asgari ödeme yapıyordu. Şimdi Brüt 4000 TL aylık gelir üzerinden ödeme yapmak istiyor. Bunun için e devlet şifresiyle sistemden güncelleme yaptı.Bununla ilgili 2 sorum var:
1. Aylık brüt 4000 TL den ödemesi gereken Bağkur rakamı ne kadardır?
2. SGK ya ayrıca dilekçe vermeye gerek var mı bu artışın bildirimi ile ilgili?
Cevaplayan arkadaşlara şimdiden çok teşekkür ederim.

21/08/2013 tarihli yönetmelik ile sosyal sigorta işlemleri yönetmeliği Md. 98 1.fıkrası a) bendinin sonuna E-devlet üzerinden yapılan prime esas günlük kazanç beyanları kuruma verilmiş beyan olarak kabul edilir cümlesi eklenmiştir. Dolayısıyla elden dilekçe vermeye gerek olmadığı kanaatindeyim.

4/b eski bağkurlunun prime esas kazanç oranı %34,5 olarak uygulanır. bu halde ödeyeceğiniz prim 1380 TL'dir. Saygılarımla.

01.09.2013 tarihinden itibaren kısa vadeli sigorta kolları prim oranı %2'ye sabitlendiğinden dolayı tüm herkes için bağkur prim oranı %34 oldu.Eski bağkurlu yeni bağkurlu diye bir ayrım olduğunu görmedim hiç.

Cevap veren arkadaşlara çok teşekkür ederim. Bugün yoğun çabam sonucu SGK nın Bağkur birimine bağlanabildim, saatlerce denemeden sonra. Orada bana verilen bilgi; kısa vadeli sigorta kollarının primi %2 ye çıkarıldığı için 4b primleride %34,5 a çekildi. Dolayısıyla 4.000 TL brütte 1.380 TL ödeme yapılması gerekiyor. Dilekçe vermeye resmen gerek olmadığı ama gelecekte ihtilaflı durum olursa kanıt olması açısından bir dilekçe vermeminde lehimize olduğu söylendi. Posta ile de yollayabilirsiniz dendi. Bende bir dilekçe yazıp kargoladım.
Birde şu şekilde bir sıkıntı oldu. Mükellef bağkur ödemesi yaptığında 1.010 TL ödeme çekilmiş sistemden. Bunu Bağkura sordum. Sizin sistemden görünen 1380 TL ama bize yansıyan 1010 TL deyince onlarda bilemediler!!! Oysa edevlet şifresiyle bildirim tarihi 31 ocak 2014. Yani Şubata tam 1380 TL yansıması gerekiyordu. Bu aradaki farkın nedenini bilen varsa cevabı paylaşırsa sevinirim...

Sayın Emrah kardeşim, prim oranının %34,5 olduğu 15.01.2014 tarihinde 2014-01 Prime esas kazançların alt ve üst sınırları ile bazı işlemlere esas tutarlar" adlı genelgede de görebilirsiniz. Yeni adıyla 4/b eski adıyla bağkur demek istemiştim.
gülpembe senin sualine gelince; kurum daha öncelerden yapılmış fazla ödemeleri ödeyeceğiniz aydaki tutardan mahsup ederek prim borcunuzu düşürmüş olabilir. Kurumdan alacağın Sigortalının Yaptığı Prim ödemeliri tablosundan bunu teyit edebilirsin. İyi çalışmalar dilerim.

Cevap veren arkadaşlara çok teşekkür ederim. Bugün yoğun çabam sonucu SGK nın Bağkur birimine bağlanabildim, saatlerce denemeden sonra. Orada bana verilen bilgi; kısa vadeli sigorta kollarının primi %2 ye çıkarıldığı için 4b primleride %34,5 a çekildi. Dolayısıyla 4.000 TL brütte 1.380 TL ödeme yapılması gerekiyor. Dilekçe vermeye resmen gerek olmadığı ama gelecekte ihtilaflı durum olursa kanıt olması açısından bir dilekçe vermeminde lehimize olduğu söylendi. Posta ile de yollayabilirsiniz dendi. Bende bir dilekçe yazıp kargoladım.
Birde şu şekilde bir sıkıntı oldu. Mükellef bağkur ödemesi yaptığında 1.010 TL ödeme çekilmiş sistemden. Bunu Bağkura sordum. Sizin sistemden görünen 1380 TL ama bize yansıyan 1010 TL deyince onlarda bilemediler!!! Oysa edevlet şifresiyle bildirim tarihi 31 ocak 2014. Yani Şubata tam 1380 TL yansıması gerekiyordu. Bu aradaki farkın nedenini bilen varsa cevabı paylaşırsa sevinirim...
Dilekçe/E-devlet başvuru tarihiniz 01/2014 ise şubat 2014 itibaren yeni rakamlar tahakkuk eder. Şubat 2014 primi de Mart 2014 sonuna kadar ödenir.

Sayın Emrah kardeşim, prim oranının %34,5 olduğu 15.01.2014 tarihinde 2014-01 Prime esas kazançların alt ve üst sınırları ile bazı işlemlere esas tutarlar" adlı genelgede de görebilirsiniz. Yeni adıyla 4/b eski adıyla bağkur demek istemiştim.
gülpembe senin sualine gelince; kurum daha öncelerden yapılmış fazla ödemeleri ödeyeceğiniz aydaki tutardan mahsup ederek prim borcunuzu düşürmüş olabilir. Kurumdan alacağın Sigortalının Yaptığı Prim ödemeliri tablosundan bunu teyit edebilirsin. İyi çalışmalar dilerim.

Teşekkürler bilgi için.Ben onu atlamışım sanırım.