Bağkur Prim Ödemesi Hakkında

merhaba bir konuda danışmak istiyorum 19.03.1986 doğumlu eşim bir kaporta boya dükkanı işletmekte 4b hizmeti 07.11.2009 tarihinde mecburi sigortalık süreci başladı , bu zamana kadar hiç bir ödeme yapmadı , yani hizmet süresi 0 yıl 0 ay ve 0 gün çıkan aflardan da yararlanamadı ,
4 b hizmet dökümü aldığımız zaman şöyle bir döküm veriyor aşağıda belirttim , biz en son çıkan affı kaçırdık ,şimdi 01.11.2020 tarihinde yeniden mecburi sigortası başlamış şu anda 7 bin tl borcu var biz bu borcu ödemek istiyoruz .. benim sormak istediğim ileride bir af vs çıkar ise geçmiş dönemdeki hizmet süresini geriye alabiliyormuyuz ( yapılandırma yapıldığında) teşekkür ederim

Hizmet TürüBaşlangıç TarihiTerk/Talep TarihiHizmet Süresi
Mecburi Sigortalılık07.11.200907.11.20090 yıl 0 ay 0 gün
Yeniden Mecburi Sigortalılık10.06.201710.06.20170 yıl 0 ay 0 gün
Yeniden Mecburi Sigortalılık01.06.201801.06.20180 yıl 0 ay 0 gün
Yeniden Mecburi Sigortalılık01.11.20200 yıl 6 ay 20 gün

Dosyayı incelemeden herhangi bir şey söylemek biraz zor.
4/a dökümüne de bakmak lazım.Burada belirlenen tarihlerde 4/a'lı çalışması varmı?
Eğer yoksa bağkur borç sildirme işlemi yapılmıştır.Siz talep etmesenizde sistem otomatik yapmıştır bunu.
Yasaya göre En son 31 ekime kadar borçlar tekrar silindi.1 kasımdan itibaren yeniden prim borcu yazmaya başladı.Tabloda da 1 kasımdan itibaren borç işlendiğine göre büyük ihtimalle prim borçları silinmiştir.Ancak bağkurluk süresi de silinmiştir.
İsterseniz bu süreleri tekrar ödeyip günleri kazanabilirsiniz.İhtiyaç yok diyorsanız sadece kasımdan sonraki borcuda ödeyebilirsiniz.Ancak sadece bu borcu öderseniz,eşiniz 6 ay 20 günlük bağkurludur anlamına gelir.Geçmiş süreler dikkate alınmaz.
İleride af çıkarsa ve geçmiş sürelerde affa dahil edilirse tabiki neden olmasın.

Dosyayı incelemeden herhangi bir şey söylemek biraz zor.
4/a dökümüne de bakmak lazım.Burada belirlenen tarihlerde 4/a'lı çalışması varmı?
Eğer yoksa bağkur borç sildirme işlemi yapılmıştır.Siz talep etmesenizde sistem otomatik yapmıştır bunu.
Yasaya göre En son 31 ekime kadar borçlar tekrar silindi.1 kasımdan itibaren yeniden prim borcu yazmaya başladı.Tabloda da 1 kasımdan itibaren borç işlendiğine göre büyük ihtimalle prim borçları silinmiştir.Ancak bağkurluk süresi de silinmiştir.
İsterseniz bu süreleri tekrar ödeyip günleri kazanabilirsiniz.İhtiyaç yok diyorsanız sadece kasımdan sonraki borcuda ödeyebilirsiniz.Ancak sadece bu borcu öderseniz,eşiniz 6 ay 20 günlük bağkurludur anlamına gelir.Geçmiş süreler dikkate alınmaz.
İleride af çıkarsa ve geçmiş sürelerde affa dahil edilirse tabiki neden olmasın.
geçmiş yıl sürelerini tekrardan ödeyip bağkurluluk süresinini geri kazanabiliriz öyle anladım değil mi?