Bağkur Primi

Tahsin Kurt

Fenomen Üye
Platin Üye
Üyelik
5 Nis 2007
Mesajlar
9,021
Konum
İstanbul
Bir ara şöyle bir düzenleme vardı ama şu anda son durumu bilemiyorum,kontrol etmem lazım.

İşverenin (şahsi mükellefiyetin) kendine belirleyeceği aylık veya günlük kazanç rakamı; çalışanlara ödenen en yüksek ücretten az olamaz.
Yani çalışan işçiye şayet 6000 Tl ödeniyor ve sgk buna göre beyan ediliyorsa,işvereninde beyan edeceği günlük kazanç en az 6000'in brütü/30 gün=? şeklinde olmalıdır.İşçinin brüt günlük kazancı 200 TL bildiriliyorsa işverende en az 200 TL bildirmelidir.

Böyle bir kural vardı ama şu an son durum nedir,kontrol edemedim.
 

FATİH PESEN

Katkı Sunan Üye
Üyelik
5 Ağu 2005
Mesajlar
808
Konum
İst
Bir ara şöyle bir düzenleme vardı ama şu anda son durumu bilemiyorum,kontrol etmem lazım.

İşverenin (şahsi mükellefiyetin) kendine belirleyeceği aylık veya günlük kazanç rakamı; çalışanlara ödenen en yüksek ücretten az olamaz.
Yani çalışan işçiye şayet 6000 Tl ödeniyor ve sgk buna göre beyan ediliyorsa,işvereninde beyan edeceği günlük kazanç en az 6000'in brütü/30 gün=? şeklinde olmalıdır.İşçinin brüt günlük kazancı 200 TL bildiriliyorsa işverende en az 200 TL bildirmelidir.

Böyle bir kural vardı ama şu an son durum nedir,kontrol edemedim.
Tahsin bey en son bu dediginiz kaldırılmıştı, öyle biliyorum
 

Hava Kuvvetleri

Katkı Sunan Üye
Üyelik
2 Ocak 2013
Mesajlar
172
Konum
ANTALYA
Tahsin bey en son bu dediginiz kaldırılmıştı, öyle biliyorum

Bir ara şöyle bir düzenleme vardı ama şu anda son durumu bilemiyorum,kontrol etmem lazım.

İşverenin (şahsi mükellefiyetin) kendine belirleyeceği aylık veya günlük kazanç rakamı; çalışanlara ödenen en yüksek ücretten az olamaz.
Yani çalışan işçiye şayet 6000 Tl ödeniyor ve sgk buna göre beyan ediliyorsa,işvereninde beyan edeceği günlük kazanç en az 6000'in brütü/30 gün=? şeklinde olmalıdır.İşçinin brüt günlük kazancı 200 TL bildiriliyorsa işverende en az 200 TL bildirmelidir.

Böyle bir kural vardı ama şu an son durum nedir,kontrol edemedim.
Herkese merhaba

Fatih Bey ve Tahsin Bey'in yukarıda belirttiği gibi önceden böyle bir uygulama vardı.

Sosyal Sigortalar ve GSS Kanunu 80.maddesine ait bir bentte;
4 üncü maddenin birinci fıkrasının (b) bendi kapsamında sigortalı sayılan kişi, aynı zamanda işveren ise beyan edeceği aylık kazancı, çalıştırdığı sigortalıların kazancının en yükseğinden az olamaz ibaresi yürürlükte iken 23.04.2015 tarih ve 29335 sayılı resmi gazete'de yayımlanan 6645 nu.lı torba kanunun 46.maddesi ile yürürlükten kaldırılmış olup 01/10/2008 tarihinden geçerli olmak üzere yayımı tarihinde yürürlüğe girmiştir.

Bu maddeye gören hesaplanan prim farkları ve gecikme zamları iptal edilmiştir.
 

Benzer konular

Üst