fonradar

Bağkurdan emekli olan şirket ortağı

Merhabalar
Bağkurdan emekli olmuş şirket ortağı şirket müdürü pozisyonunda belli bir ücret alıyor bu ücretden g.vergisi ve damga vergisi kesintisi dışında bir işlem yapmak gereklimidir?

Ynt: Bağkurdan emekli olan şirket ortağı

ŞAYAN ' Alıntı:
Merhabalar
Bağkurdan emekli olmuş şirket ortağı şirket müdürü pozisyonunda belli bir ücret alıyor bu ücretden g.vergisi ve damga vergisi kesintisi dışında bir işlem yapmak gereklimidir?

limited şirket ortağı ise emekli maaşından sgdp primi kesilmesi gerekir

evet Ltd.Ştı ortağı yani bizim şirket olarak sadece g.ver ve dam.ver ödememiz yeterlimi?

Eğer "ücret " ödüyorsanız o zaman sgdp girişi yapacaksınız ve sgdp+gv+dv keseceksinizç
Eğer huzur hakkı ise sadece gv+dv kesilecek. Bağ kur sgdp kendisi keser.

Sayın Güroy,evet ücret ödüyoruz ve sadece g.ver dam.vergisi kesintisi yapıyoruz.SGDP girişini nasıl yapacağız?bağkura bizim mi başvurmamız gerekiyor?

Ücret ödediğinizi sanmıyorum. emekli olmadan önce nasıl bordro yapıyordunuz?

emekli olmadan önce ne şekilde bir sistem vardı bilemiyorum.Ama ben bu şirketde yeni işe başladım
karar defterinde karar alınmış 2 şirket ortağına şirket müdürü sıfatıyla 5.000 TL ücret ödenmesine dair.3-4 yıldır bu şekilde borddoda gösterilmiş sadece g.ver kesintisi yapılmış.Bu işlem yanlışmıdır?doğrusu nedir?

İşlem doğrudur. Ancak bu ücret değil " huzur hakkı" dır. Çünkü limited şirket ortağıdır.
Emekli olurken çalışmaya devam edip etmediği bilidirmde soruluyor. Orda devam ediyor denilmiş ise sgk sgdp kesintisi otomatik yapar.
Bildirilmedi ise şirket olarak değil şahsen bildirebilirsiniz.