fonradar

Bağkurdan SSK'ye Geçerken Sehven Kapatılmamış Bağkur Kaydından Dolayı Borç

1997 ve 2004 yılları arası Sigorta’lı olarak, Sigorta primlerimi yatırdım.

2004-2006 yılları şirket ortağı olmam nedeniyle Bağkur’a geçtim. 2006 yılı sonunda şirket ortaklığından ayrıldım.

2008 yılına kadar Bağkur ödemelerimi eksiksiz yaptım ve 2008 ten bugüne kadar yine Sigorta’lı olarak çalışıyorum. Sigorta Primlerim 2008’den bugüne kadar muntazam olarak ödenmiştir.

Ancak, 2008 yılında Bağkur kaydım sehven kapatılmadığından, 2008’den bugüne kadar haberim olmaksızın adıma Bağkur prim borcu çıkarılmıştır.Sonrası dönemde Bağkur ile alakalı hiçbir hizmet almadığım gibi, Sigorta primlerimde muntazam olarak yattığından dolayı, SGK Kurumu nezdinde adıma oluşan borç tamamen mükerrer bir kayıttır.

Sonuç olarak Bağkur kaydımın, 01.01.2008 itibariyle kapatılması ve bu tarihten itibaren adıma oluşan Bağkur Ödeme yükümlüklüklerinin ve birikmiş olan borç kaydının iptalini istiyorum.

Mümkün müdür?

Dilekçe verme aşasındayım, bu aşamada haciz gelir mi? Gelirse önleyebilir miyim?
Teşekkürler.

Aynen bu yazdıklarınızı bir dilekçeye yazarak hazırlayın.Dilekçenin ekinede 4/a sigortalı işe giriş bildirgelerinizi ekleyin ve kuruma verin.Kurum geriye dönük olarak bağkurunuzu kapatacak ve borcunuzu silecektir.

Emrah Bey' in de belirttiği gibi bir dilekçe ile başvurmanız durumunda Bağ-kur ortaklığınızın bittiği tarihten sonraki borçları silecektir. Ortaklıktan ayrıldığınızı gösteren Hisse Devri Gazetesini de ekleyin dilekçenize. Yalnız şu konuyu da bi aydınlatsak mı ortaklığınız 2006 sonunda bitti ama siz 01.01.2008 den sonrasını istiyorsunuz. Bu durumda 2007 yılı için durum nedir. Sigortalı çalışan mıydınız?

Emrah Bey' in de belirttiği gibi bir dilekçe ile başvurmanız durumunda Bağ-kur ortaklığınızın bittiği tarihten sonraki borçları silecektir. Ortaklıktan ayrıldığınızı gösteren Hisse Devri Gazetesini de ekleyin dilekçenize. Yalnız şu konuyu da bi aydınlatsak mı ortaklığınız 2006 sonunda bitti ama siz 01.01.2008 den sonrasını istiyorsunuz. Bu durumda 2007 yılı için durum nedir. Sigortalı çalışan mıydınız?

Sanırım arkadaş 2006'da ortaklıktan ayrıldıktan sonra 2008'e kadar isteğe bağlı ödemiş ve 2008'de sigortalı olarak çalışmaya başlamış.Çünkü ortaklıktan ayrıldıktan sonra 2008'e kadar bağkur ödemelerini yaptığını söylüyor.