Bağkurlu olan kişinin SSK' lı olarak çalıştırılması hk.

Şirket ortaklığından dolayı bağkurlu olan bir kişiyi işe alacağız. Bu kişiyi çalıştırmaya başladığımızı her hangi bir kuruma bildirmemiz gerekiyormu? Ayrıca bu kişinin bordrosunu nasıl düzenliyeceğiz?

Ynt: Bağkurlu olab kişinin Ssk' lı olarak çalıştırılması hk.

Merhaba;

Bağkurunu ödemeye devam ederken ssk girşi yapmanıza gerek yoktur.

Bordrosunu yaparken SGK açısından herhangi bir bildirim ve kesintide bulunmayacak VUK açısından gerekli kesinti ve bildirimlerde bulunacaksınız.

İyi Çalışmalar

Toprak Mali Müşavirlik
İbrahim İNANOĞLU

Sigortalılık hâllerinin birleşmesi veya çakışması
MADDE 27 ? (1) Sigortalının, Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a), (b) ve (c) bentlerinde yer alan sigortalılık hâllerinden birden fazlasına aynı anda tabi olmasını gerektirecek şekilde çalışması hâlinde; öncelikle aynı maddenin birinci fıkrasının (c) bendi kapsamında, (c) bendi kapsamında çalışması yoksa ilk önce başlayan sigortalılık ilişkisi esas alınarak sigortalı sayılır. Bu sigortalılık hâli kesintiye uğrayıncaya kadar sigortalılık devam ettirilir. Kesintiye uğraması hâlinde, sonra başlayan sigortalılık hâli devreye girer. Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi kapsamında sayılanlar, kendilerine ait veya ortak oldukları işyerlerinden, Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fırkasının (a) bendi kapsamında sigortalı bildirilemezler.
(2) Sigortalının, Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a), (b) ve (c) bentlerinde yer alan sigortalılık hâlleri ile 5 inci maddenin (a) ve (e) bentlerine tabi sigortalılık hâllerinin çakışması hâlinde, Kanunun 4 üncü madde kapsamında sigortalı sayılır ve birinci fıkra hükmü uygulanır.
(3) Sigortalının, bu madde hükmüne göre sigortalı sayılması gereken sigortalılık hâlinden başka bir sigortalılık hâli için prim ödemiş olması durumunda, ödenen primler birinci fıkraya göre esas alınan sigortalılık hâli için ödenmiş ve esas alınan sigortalılık hâlinde geçmiş kabul edilir.
(4) Bu maddede belirtilen statü değişikliklerinde, bu Yönetmeliğin 14 üncü maddesinde belirtilen sigortalılığın sona erdiği tarihi takip eden günden itibaren, yeni statüye göre hak ve yükümlülükler başlar.

Ynt: Bağkurlu olab kişinin Ssk' lı olarak çalıştırılması hk.

vedat36 ' Alıntı:
Ayrıca bu kişinin bordrosunu nasıl düzenliyeceğiz?

kullandığınız bordro programına bu işçiyi ekleyip , işçi kartında sadece gelir ve damga vergisi hesapla seçeneğini seçebilirsiniz. program buna imkan vermiyorsa, sadece bu kişi için excel vb. bir programda kendiniz bir bordro düzenleyebilirsiniz.

Ynt: Bağkurlu olan kişinin SSK' lı olarak çalıştırılması hk.

vedat36 ' Alıntı:
Şirket ortaklığından dolayı bağkurlu olan bir kişiyi işe alacağız. Bu kişiyi çalıştırmaya başladığımızı her hangi bir kuruma bildirmemiz gerekiyormu? Ayrıca bu kişinin bordrosunu nasıl düzenliyeceğiz?

arkadaşlar ben mi yanlış anladım ama burada değerlendirme yaparken bağkurlu olma başlangıç tarihi dikkate alınmamalı mı?? 1 ekim 2008 öncesi ve sonrası için.

4a yapılmaz diyen bir forumdaş bana iş kazası durumunda ortaya çıkan yasal sorumluluğu yorumlayabilir mi?
Aynı iş kolunda diğer çalışanlarla bağkur lu olarak çalışanaın aynı koşullarda iş kazası geçirmesinde işverenin rücü ve kusursuz sorumluluğunu analiz edermisiniz?

nguroy ' Alıntı:
4a yapılmaz diyen bir forumdaş bana iş kazası durumunda ortaya çıkan yasal sorumluluğu yorumlayabilir mi?
Aynı iş kolunda diğer çalışanlarla bağkur lu olarak çalışanaın anı koşullarda iş kazası geçirmesinde işverenin rücü ve kusursuz sorumlulğunu analiz edermisiniz?

+1

biz analiz edemedik. siz tecrübelerinizi paylaşırsanız seviniriz.

Bu eski bir konu değil. Uygulama örneğ pek yok 2008 den beri geçerli bir tartışma.
Henüz yerleşmiş bir eğilim olduğunu sanmıyorum.

TURKUVAZ ' Alıntı:
nguroy ' Alıntı:
Aynı iş kolunda diğer çalışanlarla bağkur lu olarak çalışanaın anı koşullarda iş kazası geçirmesinde işverenin rücü ve kusursuz sorumlulğunu analiz edermisiniz?

+1
[/quote

Merhaba; Kanun ve yönetmelikte ilgili dayanakları görüşümün ekinde belirtmiştim. Dolayısıyla kanunu bu şekilde düzenleyen kanun koyucudan bilgi edinme kanunu kapsamında görüş almak gerekir.

İyi Çalışmalar
Toprak Mali Müşavirlik
SMMM İbrahim İNANOĞLU

Kanun koyucunun bu konuyu daha önce düşünüp gerekçe hazırladığını hiç sanmıyorum. :)