fonradar

Bağkurlu Şirket Ortağına Ücret Ödemesi

tarkaniz72

Katkı Sunan Üye
Şirketin 2 ortağı var, şirkette 12 kişi SSK lı... maaşlar bankadan ödeniyor.
1-Ortağın biri şirkette uzun zamandır SSK lı, ve bordrodaki gözüken maaşı bankadan ödeniyor. Ortağa bankadan ödeme yapmasak uygun olurmu?
2- Bağkurlu ortağında istemesi üzerine , bankadan (maaş ödeme günlerinde) aynı SSK lı ortağa ödenen miktar kadar (752,02._TL) ödeme yaptık. Ama GV vs. işlemi yapmadım,
Bu bağkurlu ortağa bankadan ödenen paralar Ücret olarakmı anlaşılır ? Ne yapmalıydım ?

Ynt: bağkurlu şirket ortağına ücret ödemesi

tarkaniz72 ' Alıntı:
Şirketin 2 ortağı var, şirkette 12 kişi SSK lı... maaşlar bankadan ödeniyor.
1-Ortağın biri şirkette uzun zamandır SSK lı, ve bordrodaki gözüken maaşı bankadan ödeniyor. Ortağa bankadan ödeme yapmasak uygun olurmu?
1-Olmaz bordrolu gözüküyor. Diğerlerine yaptığınız gibi olacak.

2- Bağkurlu ortağında istemesi üzerine , bankadan (maaş ödeme günlerinde) aynı SSK lı ortağa ödenen miktar kadar (752,02._TL) ödeme yaptık. Ama GV vs. işlemi yapmadım,
Bu bağkurlu ortağa bankadan ödenen paralar Ücret olarakmı anlaşılır ? Ne yapmalıydım ?

2-Bu da yanlış bağkuru olan ortağa gv v dv kesintisi yapılır.

Ynt: Bağkurlu Şirket Ortağına Ücret Ödemesi

Teşekkür ederim.
750 TL Ortağa ödenen ücretin DV ve GV. Neti nasıl hesaplanıyor?
Bordro yapıp ortağamı imzalatacağız ?
Syg

Ynt: Bağkurlu Şirket Ortağına Ücret Ödemesi

1-Eski Bağ-Kurlu yeni 4b li şirket ortağına ücret ödemesi yapılıyor ise brüt ücretten gelir vergisi ve damga vergisi kesintisi yapılır.
2-Brüt ücreti bulmak için;(gelir vergisi kesinti oranı + damga vergisi kesinti oranı)-100 çıkan oranı net ücrete bölerseniz brüt ücrete ulaşabilirsiniz.
sagılarımla