Bağkur'luyum ama Maaşlı işe gireceğim. Nasıl?

Merhabalar,
2-3 yıllık bir maaşlı iş tecrübesinden sonra, çalıştığım iş yerinden ayrılarak bir şahış işletmesi açtım. İnönü'ye gidip bağ-kur'a kayır oldum ve ve aylık primlerimi ödemeye başladım. Son 2-3 aydır primlerimi ödeyemiyorum. İşler umduğumuz gibi gitmedi, ve şimdi kurumsal firmada maaşlı iş için görüşmeler yapıyoruz, muhtemelen orada başlayacağım. Yeni işverenim firma politakası gereği tüm çalışanlarını SSK'lı istiyor olduğunu da içeriden bir arkadaş vasıtasıyla öğrendim. Bu durumda sanıyorum şahıs işletmesini kapamak zorundayım.

Sorularım şunlar:
1. Şahış şirketini kapadıktan sonra gidip Bağ-Kur'u sonlandırmalıyım, bu durumda benden ödenmemiş primlerin ödemesini isteyecekler mi?
2. Hiç bir şey yapmasam, çalışacağım firma SSK girişimi yapabilir mi? Bir sorun olur mu, bu durumda ödenmemiş primlerin akıbeti ne olacak?

Ne yapmam gerektiğini kestiremiyorum, yardımcı olabilirseniz gerçekten memnun olurum.

Saygılarımla,

Ynt: Bağkur'luyum ama Maaşlı işe gireceğim. Nasıl?

1. Borçu kapatmanızı istemelerinden daha doğal bir şey var mı?
2. Girişinizi yapamazlar, yaparlar ise risk alırlar.

yalnız burada enteresan bir durum var diyelim ki bu kişinin çalıştığı işyeri ssk girişini yapamadı bağkuru var diye ve ertesi gün denetimde yapılan tespit durumunda işverenin savunması nasıl olacak ?ceza kesilecek mi?eğer kesilmeyecekse işveren sigortasız eleman çalıştırmış olmayacak mı hem de kanun desteğiyle? :eek: ::) ;D

eğer ki kurum derse ki borcunu ödemeden işveren bu kişi ile iş akdi kuramaz derse o zaman da çalışma hürriyeti ile çelişmez mi? ::)

Aktif 4/b var ise bunu belirtirsiniz ve ceza kesilmez.