Banka Hes. Muhasebeleştirilmesi

merhabalar benim öğrenmek istediğim . geçenlerde bir firmanın muhasebe işlemlerini aldım fakat sorunum banka hes. larıyla ilgili banka hesabı planında açılmamış fakat banka işlem görmekte işçi ücretleri bu hes. çekler yine bu hes. işlem görüyor. ben bunun muhasebe kaydını nasıl yapmalıyım normalde banka hes. mizanın birbirini tutması gerekir değilmi ben bunu işletme sahibine anlatamıyorum bu konuda nasıl bir yöntem izlemeliyim yardımınızı bekliyorum simdiden teşekkürler.

Ynt: banka hes. muhasebeleştirilmesi

Banka hesap hareketlerini işlemeniz gerekmekte. Bankaların hesap dökümlerini alın, uygun alt hesapları açıp muhasebeleştirin. Muhasebe kayıtları ile forumda arama yapabilirsiniz ulaşamadığınız kayıt olursa forumdaşlara sorabilirsiniz.
6. (4108 sayılı Kanunun 8 inci maddesiyle değişen bent) Bu Kanuna göre belirlenen muhasebe standartlarına, tek düzen hesap planına ve malî tablolara ilişkin usul ve esaslar ile muhasebeye yönelik bilgisayar programlarının üretilmesine ve kullanılmasına ilişkin kural ve standartlara uymayanlara (4369 sayılı Kanunun 19 uncu maddesiyle belirlenen miktar) 250.000.000 lira (378 Sıra No.lu V.U.K Genel Tebliği ile 1.1.2008'den itibaren 3.200 -YTL) özel usulsüzlük cezası kesilir.(*******)

Ynt: banka hes. muhasebeleştirilmesi

Selam,bu konuda yapılacak ilk şey,geçen yıldan banka devrini alarak 102 (b) 100 veya 331 (a) olmak üzere bir madde yapmak ve banka bakiyesini mizana aktarmak.SOnrasında yıl başından itibaren bütün banka extrelerini toplamak ve kayıt yapmaya başlamak.Eğer ücretler bankadan ödeniyorsa yapılan ücret tahakkuk maddelerine bakmak ve varsa kullanılmış 100 hesabını 335 olarak düzeltmek ve 335 leri de sonradan 102 hesabından ödemek.Çeklerde de önce extrelerde ödenmiş olan çekleri belirleyin,bunların akibetlerini araştırın hangi tarihlerde hangi firmalara verilmiş.Önce çekleri 103 (a) 320/336/329 (b) şeklinde kayıtlara alın.Sonrasında yine bankaları işlerken 103(b) 102 (a) şeklinde çıkarsınız.Öncelikle bütün hesapların extrelerini bir toparlayın, sonra işlemlere başlarız.Saygılar.

Ynt: Banka Hes. Muhasebeleştirilmesi

Ben bu firmayı 31,05,2009 tarihi itibariyle işlemlerine başladım. bundan öncesi defter kayıtlarına ilenmiş ben burda banka ekstralarını alıp 01,06,2009 tarihi itibariyle devirlerini mi kayda alıyım ve o şekilde devam etsen problem olurmu geriye dönük işlem yapamam şünkü

Yalnız şu noktayı kesinleştirelim.Defter kayıtlarına işlenmiş derken,defter basılmış mı,sadece bilgisayara mı girilmiş.Basılmışsa iş zor,başka varyasyonları denemek lazım,sadece kayıt olarak yapılmışsa o zaman kolay,tüm kayıtları gözden geçirip tek tek düzeltme yapmak gerekir.( o kadarda kolay değil tabiki) :)

o zaman 01.06.2009 tarihi itibariyle sayın Twolf un önerdiği yöntem ile gerekli düzeltmelereri yaparak mevcut durumu fiili duruma dönüştermek zorundasınız

MERHABALAR banka hes. aldım fakat bazı çekler var yanılmıyorsan hatır çeki ve ticari olmayan havaleler var bunları nasıl kaydedebilirim. bu konuda acilen yardıma ihtiyacım var şimdiden teşekkürler

Selamlar,durumunuz karışık ve genelde sürekli yapılan hatalar,hatır çekleri g.resmi havaleler vs.vs.
Çekler hatırda olsa,hamili de olsa bir şekilde bankadan çıkacağından haliyle 103 hesabınıza işlenmelidir.Karşılık hesabıda Ortaklar cari olacaktır ve bu cari hesap ileride başınıza iş açacaktır. Ticari olmayan havaleleri de bir şekilde kasa veya ortaklar hesabıyla ilişikilendirmelisiniz artık. Fakat şuna dikkat edin bu havalelerden dolayı ödenen komisyon,eft masrafı gibi ödemeleri normalde gidere atmamanız gerek.KKEG yapmanız en uygunu..Saygılar.

ilginize teşekkürler bir şey daha soracaktım bankayı tutturmak için 01062009 tarihi itibariyle ekstradadi devir tutarını girsem veya toplam şukadar girmiş ve bu kadar çıkış var diye tek kalamde uygun olurmu hes. ekstraları oldukça kabarık içinden çıkılacak gibi değil.ne yapmamı önerirsiniz iyi günler

ticari değilde bireysel banka hes. muhasebeleştirilmelimi bu hes. çek kullanılıyor fakat hes. ticari değil bireysel olarak kullanılmaktadır

Maliye yakalar ise ayrı bir mükellefiyet kaydının olması gerektiği halde yapmadığından başınız fena halde belaya gireceğinden kullanılmak isteniyor ise ticari hesap açılıp bu hesaba ait çek kullanılmalıdır.

Merhaba;

Hiç uğraşmayın;

Banka hesabını kapattırın.

Yeni Banka Hesabı açtırın; Ve o andan itibaren işlemeye başlayın.

Saygılarımla,

Büroda yapılan muhasebe de hakikaten banka hesaplarını takip etmek çok zor .. bitmek bilmeyen sıkıntıları var .

sayır turko bu kişi zaten vergi mükellefi sadece hes. açılışı tic. değilde bireysel olarak açılmış bu konu dediğiniz gibi problem olurmu zaten hes. tic. çevirmesini istedim . fakay bu hes. banka kayıtlarını yaptım bir problem çıkarmı bireysel hes. olduğu için