Banka hesapları

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan dolap
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

dolap

Katkı Sunan Üye
Şirketlerin banka hesabından yaptıkları özel harcamalar var.Bunları banka hesabını işlerken nereye kaydediyorsunuz?Bankadan çıkmış bir yerlere ödenmiş ama biz işlerken bunları nereye yazacağız? bankadan çıkarıp kasaya atsak bazı şirketlerin kasa hesabı çok fazla verecek.En doğru yol nedir?

Ynt: Banka hesapları

Çoğunluk o gibi harcamaları ortaklar hesabına atıyor ancak dediğiniz gibi yeni dönemde ne yapılacak bilmiyoruz. Önerisi olan ????

ben ortakların kişisel harcamalarını KKEG yapıyorum, bişekilde çıkışı bankadan olduğu için, banka hesabını birebir takip etme adına böyle bir uygulama yapıyorum.

Ortakların özel harcamalarının kkeg yazılmaması gerekir. Şirketle ilgili harcamalardan kabul edilmeyenlerin kkeg yazılması gerekir. Özel iletişim vergisi, vergi cezaları, gecikme cezaları vs. gibi.
Siz o şekilde kayıt yaptığınızda şirketin kasasından ortağa para aktarmış olursunuz.

bulent249 ' Alıntı:
Ortakların özel harcamalarının kkeg yazılmaması gerekir. Şirketle ilgili harcamalardan kabul edilmeyenlerin kkeg yazılması gerekir. Özel iletişim vergisi, vergi cezaları, gecikme cezaları vs. gibi.
Siz o şekilde kayıt yaptığınızda şirketin kasasından ortağa para aktarmış olursunuz.

Bende aynı fikirdeyim.Yapılan harcama "gider" niteliğinde bile olsa şahsi bir harcama olur.Şirket kayıtlarına bile hiç girmemesi lazım.Ayrıca kkeg yapmak (her ne kadar matraha ilave olsa bile) önce gidere yazmak demektir.Matraha ilave edip bu şekilde firmayı ve ortağı cezalandıralım,maliyenin lehine davranalım diye düşünüyorsanız en azından işlemi ortaklar cariye alıp sonrasında nazım hesap kaydıyla kkeg yapmalı. Gider hesabıyla ilişkilendirilmemeli.
Saygılar

Ortakların alacağı da yok sayın Nisanlı. Peki bu durumda bana öneriniz nedir. KKEG mi yazmalıyım yoksa başka bir yolu var mı?

ortakların alacağı olmadığını varsaydığımızda yapılacak iki işlem vardır. doğrusu 131 nolu hesabı kullanmak. eğer bu hesabı kullanmak istemiyorsanız yanlış olan ikinci seçenek kasa hesabınuıı borçlandırmaktır. kasa hesabını şişirmiş olursunuz tabi.

en güzeli şirket hesabından karşılığı olmayan özel harcamalar yapmamak özel harcamadan kasıt ortakların şahsi işleri ile ilgiliyse her ortağın kendi banka hesabından yapılması şirket hesabının bu harcamalar için kullanılmaması en doğru olanı...

Kasa hesabını şişirmiş olursunuz demişsiniz.Ben sorumda da bunu sormuştum zaten. Sayın emansur siz de en iyisi şirket hesabından özel harcama yapmamak demişsiniz ama benim sorumun cevabı bu da değil. Tabiiki en iyisi bu ama benim sorum özel harcama yapılmış.Ben bu durumda ne yapmalıyım onu soruyorum.

Sayın dolap selamlar.
Doğru işlemin ne olduğunu biliyorsunuz.Şimdi tabiri caizse kişiyi öldürdük..Suçu işledik ama şimdi ölüyü ne yapacaz diyorsunuz.Artık bir şekilde gömecez.Bu konuda yandaş bulmanız da zor :)
Sorunuzun çok fazla alternatifi yok -ki uygulanacak her yöntem zaten usulsüz olacak.
Ya kasaya atacaksınız ya ortaklara..Denize düşen yılana sarılır,ikisinden birini seçin.
Saygılar

örneğin şirket ortağı kendi evinin telefonunu da şirketin banka hesabından ödemiş. Ekstrede belli oluyor numaradan.
Bu durumda nasıl bir kayıt yapmam gerekiyor?

Ortagin evinin telefonunu odemeside sahsi kullanimi oldugundan sahsi masrafidir. Ikinci bir Banka hesabi acmak yerine sirket hesabindan yapiyorlar. Onune gecmek cok guc, birini durduruyorsun digeri basliyor.

dolap ' Alıntı:
Ortakların alacağı da yok sayın Nisanlı. Peki bu durumda bana öneriniz nedir. KKEG mi yazmalıyım yoksa başka bir yolu var mı?

689 nolu hesabin kullanilmasini ilk kez burda duydum. Ticari karinizi dusurmus ve tamamiyle yaniltici bir sonuc olur. Arkadaslarinda dedigi gibi kasa veya ortak, en azindan ticari kar/zarar net olur.