Banka Kredilerinin Muhasebeleştirilmesi Problemi

• Konbuyu başlatan Ogün Güneş
  • Başlangıç tarihi
O

Ogün Güneş

Ziyaretçi
Belki çözümü kolaydır;

diyelim firma 2000ytl ana para, 500 ytl faiz (diyelim aylık 50 ytl)olmak üzere 2.500 ytl lik kredi aldı bunun kayıtları nasıl olacak
şimdi forumda bulduğum alternatif kayıtlar şu şekilde kısaca
1)--------------------
kredi alımı
100.....2000
300...........2000
kredi ödemesi
780........50
100.............50
-----------------------
2.görüş
100.....2000
180.......500
300...........2500
kredi ödemesi
780........50
180.............50
------------------------
1.görüşte faiz tutarı görünmüyor, yani diyelim ben yatırımcıyım ve belli bir tarihte mizan yada bilançoya baktım , bankanın kredi kullandığını görüyorum ancak faizini görmüyorum yani belki çok yüksek faizli aldı kredileri
2. görüşte kullanılan 180 hesabın açıklamasında diyor ki;( 180. GELECEK AYLARA AİT GİDERLER

Bu hesap, peşin ödenen ve cari dönem içinde ilgili gider hesaplarına kaydedilmemesi gereken, gelecek döneme ait giderleri izlemek için kullanılır. ) yani benim anladığım eğer faiz peşin ödenseydi , dönemsellik ilkesi gereği ilgili olduğunu dönemlere dağıtmak için kullanılacaktı ancak bizim örneğimizde faiz peşin ödenmemiş.

Bu konuda beni aydınlatabilirseniz çok sevinirim. Sanırım bu konu biraz muallak.

391 nolu hesabı düşündüm;
( 381. GİDER TAHAKKUKLARI
Gelecek aylarda ödemesi yapılacak ve kesinlikle belgeye dayalı gider tahakkuklarının izlendiği hesaptır.
İşleyişi :

Yapılan tahakkuklar ilgili gider ve zarar hesaplarına borç, bu hesaba alacak, yapılan ödemeler borç kaydedilir. ) ancak bu hesap pasif karakterli sanırım yevmiye kaydına aktif karakterli bir kayıt lazım.

Cevaplar için teşekkürler

Ynt: Banka Kredilerinin Muhasebeleştirilmesi Problemi

Ogün Güneş ' Alıntı:
( 381. GİDER TAHAKKUKLARI
Gelecek aylarda ödemesi yapılacak ve kesinlikle belgeye dayalı gider tahakkuklarının izlendiği hesaptır.
İşleyişi :

Yapılan tahakkuklar ilgili gider ve zarar hesaplarına borç, bu hesaba alacak, yapılan ödemeler borç kaydedilir. ) ancak bu hesap pasif karakterli sanırım yevmiye kaydına aktif karakterli bir kayıt lazım.

Cevaplar için teşekkürler

Merhaba,

Ödemesi yapıldığı anda 381-Gider Tahakkukları Hs. -borçlu, 100-Kasa Hs. -alacaklı olacaktır.

381 hesap, Fon Akım Tablosu ve Nakit Akım Tablosu düzenlenmesinde önemlidir.
Tahakkuku yapılmış ama henüz ödemesi gerçekleşmeyen gider kalemlerine ait tutarların, yukarda bahsedilen tabloların raporlaması için kullanılan bir hesaptır.

381 mantıklı görünüyor ancak kitaplarda 381 in alt hesapları genelde elektrik su vb.. tahakkukları için kullanılmış ayrıca ödeme yapıldığında 381 hesabı borçlu çalıştırmışsınız ama 381 hesabı pasif karakterli yani hesabı alacaklandırma kaydınız nasıl olacak onu da yazabilirmisiniz problemim orda

Alacaklısı tarafından henüz istenebilir/tahsil edilebilir hale gelmemiş, ödeme günü gelmemiş giderlerin ilgili gider hesaplarına alınırken alacaklandırıldığı bir hesaptır. Sadece finansman, dışardan sağlanan fayda ve hizmetler değil diğer gider çeşitleri için de kullanılabilir.

İlgili dönem itibariyle;

---- / / ------------
780- ....... borçlu
381-.... alacaklı
---- / / ------------

Bilançonun okunması konusunda mantığınız tamamen doğrudur.

Vergi muhasebesine yönelik olan tek düzenimizde firma üzerindeki potansiyel gider yükünü karşılık ve aktifleştirme yolu ile zorunlu kılan bir husus yoktur. Yakında uluslararsı muhsebeye geçince bu konu açıklık kavuşacaktır ancak.

Bu muhasebe yöntemi sadece leasinglerde kullanılmaktadır.

hesap kodlarının tek düzendeki tanımlarına takılıyorsanız, o gruptaki boş kodları kullanmanızı önerebilirim.

O halde
kredi alıyorum

----kredi alındığındaki kayıt------------
102......2000
300...........2000
----kredi alındığında faiz kaydı------------
780.......500
381...........500
-----ay sonlarınde ödeme yapıldıkça-----------
381.........50
100.............50
----------------------------------------------

böyle mi olacak, geçici vergi dönemi sonu gelir tablosuna 780 nin ödenen kısmı kadarını intikal ettirmemiz gerekmekte sanırım

sayın butterfly effect, ben mesajımı yazarken siz göndermişsiniz o nedenle sizin mesajınıza burada değinmek isterim, şimdi benim sorum esasen ya çok kolay az cevap geliyor ya gereksiz ya da önceliği vergiye veren THP de net açılımı yok, forum kullanıcılarının bir çoğu banka kredisini yevmiyeleştirmiştir ancak forumda hala netlik yok bu konuda, yapılan kayıtlarda da sözleşmedeki faiz tutarı görünmüyor, mesajınızda leasing işlemleri için kullanılır cümlenizden kastınız ne olarak nedir istenen mantık mı kullanılan mantık mı leasing için kullanılır.Yönetimden muhasebe bölümü talebinde bulundum bakalım, nasıl sonuçlanacak. Onursal Taştanın kullanıdığı cümleyi şimdi daha iyi anlıyorum,
Vergi için değil bilgi için muhasebe

Merhabalar,

381 pasifteki hesaptır da aktifte genelde 180 kullanılıyor. Ancak 18 grubunda yeni bir hesap açmak daha mantıklı 180'in işleyiş mantığı peşin ödenenler için tanımlandığı için.

Kredi alındığında
102 2.000
300 2.000

189(açılabilir) 500
381 500

ödeme yapıldığında,

780 50
102 50

381 50
189 50

Leasing muhasebesinin ve kredi muhasebesinin esası aşağıdaki mantığa dayanır.

----------/----------
780
180
260
320
381
---------/----------

buradaki mantık potansiyel giderleri aktif ve pasifi düzenleyici hesapları kullanarak kayda almaktır. (hesap kodlarına takılmayınız)

İşe karışık tarafdan bakıyorsunuz.
Kredi alımı 102 (b) .......300 (a) Not: Hiç bir kredi alımı kasaya yapılmaz.
taksit ödemesi 300 (b) 102 (a)
Faizler ödendikçe 780 (b)... 102 (a).
Rotatif( Dönüşümlü) kredilerde durum böyle.
Aylık sabit ödemeli kredilerde ödeme planı var zaten. Bu planda ana para ve faiz ayrı ayrı belirlenmiştir.
Örnek :
ana para 300 (b) 800 YTL
Faiz+kom vs 780 (b) 200 (Maliyete atıyosanız 250)
Banka 102 (a) 1000

Sn. Nguroy,

Belirttiğiniz hususlar son derece doğru, ancak asıl sorun kredi anapara borcunun bilançoda gösterilmesi değil taksitli kredilerde sonraki dönemde ödenecek faiz ve eklerin mali tablolarda nasıl gösterileceği. Finansal kiralama işlemleri için yapılan düzenleme krediler için varolmadığından tek düzen hesap planında uygun hesaplarda bunları takip etmeye çalışıyoruz.

Sn.Güneş'in bahsettiği sonraki dönemlerde ödenecek kredi faizleri için mutabık kalınmış tek bir hesap ve işleyiş düzeninin olmaması da TMS'nin açık bir yol göstermemesinden kaynaklanıyor bence(leasinglerde tam tersi). Dolayısıyla tüm meslekdaşlar mali tablolarına kendine uygun gördüğü hesapları kullanarak bu sorunu çözüyor. 180-189-381 vs..

Saygılar,

Evet sonraki dönemleri bilançoda göstermek için 180-280 kullanılması mantıklıdır. Tabi bunları izleyerek dönemsel hale gelenleri ilgili 7 grubu hesaba aktarmak, 280 den 180 e transfer etmek gerekiyor.
Bu durumda ödeme planına göre , cari dönemden sonraki zamana ait faizleri de tahakkuk ettirerek 400 hesabın alacağına kayıt yapmak sağlıklıdır.

Sn Nguroy,
Cari dönemden sonraki zamana ait faizleri 400 hs'a atmak gerekir dediniz ben çok iyi anlamadım..
Cari dönemden sonrakileri mi 400 ya da 280 hs.da takip etmek gerek yoksa 12 ay sonrasını mı?
Ben hep 12 ay sonrasını düşünerek uzun vadeli hesaplara atıyorum. Mart 2007 sonunda Mart 2008 e kadar olan kısım 300 de sonrası 400'te..Ama bu konuda da dönemsellik ilkesine göre uzun vadeli hesapları kullan arkadaşlar var.

İyi çalışmalar

Evet bu konuda uygulama birliği malesef yok. Bazı arkadaşlarımız bir yılı bekliyor, (12 ay) bazıları mali yılı baz alıyor. Çok da önemli değil bence .

nguroy ' Alıntı:
Evet bu konuda uygulama birliği malesef yok. Bazı arkadaşlarımız bir yılı bekliyor, (12 ay) bazıları mali yılı baz alıyor. Çok da önemli değil bence .
Merhaba,
Ne yazıkki bu görüşe katılıyorum. Ben TDHP hesap açıklamalarında bilanço düzenleme tarihi tabirinden bilançonun 31 Aralık tarihinde düzenlenmesi gerektiği yorumuyla sayın Güroy gibi uyguluyorum. Sayın Odabaşı'nın aylık olarak yaptığını söylediği işlemleri yıl sonlarında yapıyorum. Ayrıca 180 ve 280 hesapların açıklamalarında bence tereddüt edilecek bir durum yok. Cari döneme ait olanlar 180, cari yılı aşanlar 280 hesap altında muhasebeleştirilmeli.

180- GELECEK AYLARA AİT GİDERLER
Bu hesap, peşin ödenen ve cari dönem içinde ilgili gider hesaplarına kaydedilmemesi gereken, gelecek döneme ait giderleri izlemek için kullanılır.

280- GELECEK YILLARA AİT GİDERLER
Bu hesap, peşin ödenen ve cari dönem içinde ilgili gider hesaplarına kaydedilmemesi gereken, gelecek yıllara ait giderleri izlemek için kullanılır.

Sayın Güneş,

180 ve 280 Hesaplar "Peşin Ödenen" giderleri kapsamaktadır. Bu nedenle ben bu hesapları kullanmıyorum.

KISA VADELİ KREDİLER

Kredi Alımı
Kod:
---xx.xx.xxxx---
102  2.000
   300  2.000

Kredi Geri Ödemesi (Kısmi)
Kod:
---xx.xx.xxxx---
300  500
   102   500

Faiz Ödemesi
Kod:
---xx.xx.xxxx---
780 50
   102  50

Geçici Vergi yada yıl sonunda döneme isabet eden faizin tahakkuku

Kod:
---xx.xx.xxxx---
780 20
   381  20

Faiz Ödemesi (Tahakkuku yapılmış)
Kod:
---xx.xx.xxxx---
780  30
381  20
    102  50

UZUN VADELİ KREDİLER

Kredi Alımı
Kod:
---xx.xx.xxxx---
102  2.000
   400  2.000

Kredinin 1 yıldan önce ödenmesi gereken bölümü ve faiz tahakkuku
Kod:
---31.12.2006---
400  500
780   20
   303 01  500
   303 02   20

Kredi Geri Ödemesi (Kısmi)
Kod:
---xx.xx.xxxx---
303  500
   102   500

Faiz Ödemesi (Tahakkuku yapılmış)
Kod:
---xx.xx.xxxx---
780  30
303  20
    102  50

Sn.Ergül,

Sonraki dönemde ödenecek faizleri nasıl takip edeceğiz ona yer vermemişsiniz? 180-280 kullanılabilir ya da kullanılmaz bence çok önemli değil. "18-gelecek aylara ait giderler" grubunda olması yeterli 180 peşin ödenenler için kullanıldığından 183-189 vs.boş hesaplar kullanılabilir.

İyi çalışmalar

Konu biraz dağıldı sanırım;
sorum şu , ben kredi 01.02.2007 de 10 ay vadeli anapara 2.000YTL faizi 500 YTL kredi alıyorum. Krediyi aylık taksitler halinde geri öderken hem anaparanın hem de faizin onda birini ödemiş oluyorum. Merak ettiğim ben krediyi aldığımda ÖDEME ZAMANI VE TUTARI BELLİ OLAN 500 YTL FAİZİ nasıl kayıt altına alıcam.(daha sadece kredi aldım bir de elimde ödeme planı var hiç geri ödeme yapmadığım andaki kayıt)

katılım için teşekkür etmeyi unutmuşum,
Bİr başka görüş te bilançonun dipnotlarında gösterim.

Üstad, en mantıklısı

100 2000,00
180 500,00
300 00-kred. ana para 2000
300 01-kred.faizi 500

ödemesi de

300 00 2000,00
300 01 500,00
102 2500
bsmv+vergi+faiz v.s.

780-797 500,00
180 500,00

Bu şekilde kredi ana para ve faizi ayrı ayrı bilançoda göremesen de mizanda görürsün. İyi çalışmalar