Banka Kredisi Yevmiye Kayıt Tarihi (yeni)

TURKUVAZ

Katkı Sunan Üye
merhabalar,
merak ettiğim, örneğin 2009 yılında çekilmiş fakat muhasebe hesaplarına alınmamış bir kredininin, faiz gider kayıtlarını yapmak ve bilançoda gerçek durumu göstermek amacıyla 2010 yılında bu kredi ile ilgili pasifte bir kayıt yapabilir miyiz??yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

Ynt: banka kredisi yevmiye kayıt tarihi (yeni)

2010 yılı içerisinde yapılacak kayıtlar

102
300

780 2009 yılı faiz tutarı
300/303/379
bu tutar kanune kabul edilmeyen gider hesaplarına alınır.
ben kanunen kabul edilmeyen gider hesaplarını

950
951
nolu hesaplara alıyorum.
2010 yılı içerisinde oluşan faizleri ise giderleştirebilirsiniz.

Ben tam anlayamadım kusura bakmayın.geriye dönük bir işlem için ileriki bir tarihte kayıt yapmak olayını anlayamadım.Kaldı ki bahsettiğiniz kredi ne kredisidir.Nakit kredimidir,sabit kıymet için alınmış bir kredi midir?Nakit kredisi ise,örneğin 50.000 lira kredi çektiniz ve kayıtlara almadınız ve bu kredi içinde 2009 yılına ait 5000 lira faiz gideri varsa.Şahsi düşüncem kaydı 2009 da yaparmış gibi 2010 başında yapacaksınız ve faiz giderini KKEG yapacaksınız 2010 ve sonrasına ait faizleride ilgili hesaplarına yayarsınız.
Bu arada ilk mesajınızı daha 15-20 dk. önce yazmışsınız.Burada arkadaşlar "biri soru sorsada bizde cevaplasak" diye beklemiyorlar. :) Herkesin işi gücü olabilir.O yüzden biraz sabır göstermelisiniz.
Saygılar.

haklısınız sayın twolf, ilginiz ve büyüklüğünüz için teşekkür ederim.benim kasdettiğim nakit kredisi ve maksadım 780 hesaba karşılık kullanacağım 180 hesapları sağlıklı oluşturmak ve pasifte kredi anapara + faizi ni göstermekti.yeni gelen bir mükellefle ilgili bir durumdu.300 hesaplardaki rakam çok sağlıklı değil ve kullanılan kredilerin ne kadarı kayıtlarda kestiremiyorum.ayrıca sayın cetvel, cevabınız tatmin edici fakat kafamda esas oluşturmak istediğim; geriye dönük rakamlarla değilde cari ve gelecek dönem rakamlarını ilgili hesaplarda göstermek.yani 2009 a denk gelen anapara + faizi görmemek.bu bana ileride sıkıntı yaratır mı ??

2009 yılındaki hesapları es geçip 2010 yılına ilikin kısımların kaydını tutmak muhasebenin temel kavramlarından tam açıklama kavramına ters düşer diye düşünüyorum.ilk önce anapara kaydını girmeniz gerekir işin dahada tuhafı bu para madem kullanıldı elbet biryerlere kullanıldı banka hesabı nasıl tutuluyor.

Ynt: Banka Kredisi Yevmiye Kayıt Tarihi (yeni)

gelir vegisi mükellefi, biliyorsunuz banka hareketleri her zaman çok takip edilemiyor.mümkünde değil.

birde kredinin çekildiği (banka hesaplarına yattığı)tarihle, 2010 da kayıtlara aldığım tarih arasındaki geçen süre; vuk kayıt tarihi ile ilgili hükümlerden etkilenir mi??

2010 da kayıtlarınıza alın derim.

evet, almam gerekiyor çünkü satıcılara ödeme yapmam için gereken varlıklar yetmiyor.102 hesaplar bu rakamlar kadar eksik kalıyor.

birde şimdi kafama takıldı, 2009 da ödediğim faiz giderini bir de2010 da KKEG niteliğinde geliri arttırıcı bir unsur olarak almak ne kadar mantıklı.

sn.turkuvaz sizin düşünceniz nedir?
ya 2009 kaydını hiç yapmıycaksınız ki olmaz yada kkeg e atacağız.

2009 yılında kayıtlara alın bence gelir vergisine düzeltme verin.

merhaba,
bence nerden donersenız kardır duzeltme vermek mantıklı.

twolf ' Alıntı:
Ben tam anlayamadım kusura bakmayın.geriye dönük bir işlem için ileriki bir tarihte kayıt yapmak olayını anlayamadım.Kaldı ki bahsettiğiniz kredi ne kredisidir.Nakit kredimidir,sabit kıymet için alınmış bir kredi midir?Nakit kredisi ise,örneğin 50.000 lira kredi çektiniz ve kayıtlara almadınız ve bu kredi içinde 2009 yılına ait 5000 lira faiz gideri varsa.Şahsi düşüncem kaydı 2009 da yaparmış gibi 2010 başında yapacaksınız ve faiz giderini KKEG yapacaksınız 2010 ve sonrasına ait faizleride ilgili hesaplarına yayarsınız.
Bu arada ilk mesajınızı daha 15-20 dk. önce yazmışsınız.Burada arkadaşlar "biri soru sorsada bizde cevaplasak" diye beklemiyorlar. :) Herkesin işi gücü olabilir.O yüzden biraz sabır göstermelisiniz.
Saygılar.
+1