fonradar

Banka Masrafları Yıl Boyunca 770 Nolu Hesapta Takip Edilmiş

Ben bu konuda biraz farklı düşünüyorum.
Hangi sektörde faaliyet gösteriliyorsa ve banka giderine hangi hizmet için katlanılıyorsa ona uygun 7'li hesaplarda takip edilmelidir.
Ben,sektöre ve masrafın türüne göre hem 740 hem de 770 kullanıyorum.
Örneğin hizmet sektöründe poslardan kesilen komisyonları 740'a fakat kira ödemesine karşılık ödenen komisyonu 770'e atıyorum.(en azından gayret ediyorum) Arada firelerimiz olabiliyor tabi.
Sadece 770 veya sadece 740 kullanmanın işin fazlaca kolayına kaçmak olacağını düşünüyorum ve böyle bir kaydı da doğru bulmuyorum açıkcası.

Ben bu konuda biraz farklı düşünüyorum.
Hangi sektörde faaliyet gösteriliyorsa ve banka giderine hangi hizmet için katlanılıyorsa ona uygun 7'li hesaplarda takip edilmelidir.
Ben,sektöre ve masrafın türüne göre hem 740 hem de 770 kullanıyorum.
Örneğin hizmet sektöründe poslardan kesilen komisyonları 740'a fakat kira ödemesine karşılık ödenen komisyonu 770'e atıyorum.(en azından gayret ediyorum) Arada firelerimiz olabiliyor tabi.
Sadece 770 veya sadece 740 kullanmanın işin fazlaca kolayına kaçmak olacağını düşünüyorum ve böyle bir kaydı da doğru bulmuyorum açıkcası.
Selamlar, bence kira ödemeleri için ödenen komisyon Eğerki ödenen kira, hizmet üretim gider yeri içinse 740 içinde muhasebeştirmelisiniz.. Aslında burada önemli olan 770 780 olayı değil.. Gider çeşitlerini gider yerlerine sistemli olarak hesap planı bazında kaydetmenizdir.

Kira örneği ekstrem bir örnek olabilir.
Ancak son cümleniz durumu özetler durumdadır.Ama şurası kesin ki herşeyi tek bir hesaba sığdırmak ve orada toplamakta çokta doğru değildir.