Bankadan Alınan Komisyonun İadesi ve Fatura Konusu Hk.

zarha

Katkı Sunan Üye
Bir banka ile yaptığımız anlaşma çerçevesinde işe ve süresine göre bankadan 125 ytl komisyon aldık. karşılığında faturasını bankaya kestik. Ve bu komisyonu diğer gelirlerimize yazdık.

fakat anlaşma şartlarını yerine getiremediğimiz için bu komisyonu bankaya ödememiz gerekiyor. Bankadan aynı faturayı bize kesmesini ve geri ödemesini yapmayı istedik. Fakat banka bunun için bize fatura kesemeyeceğini sadece yatırdığımıza dair dekontu verebileceğini söyledi.

1- Banka bize fatura kesemiyorsa biz bu KDV kadar zarar etmiş olmayız mı?
2- Banka bize fatura değil de dekont verirse bu dekontla giderleştirme yapabilir miyiz.?
3-Ne yapabiliriz?

Teşekkürler.

Ynt: Bankadan alınan komisyonun iadesi ve fatura konusu hk.

Bankalar kural olarak fatura kesmezler ve KDV ödemezler. Dekontla gider iadesi yapın. Belki gider pusulası düzenleyebilirsiniz.

Ynt: Bankadan alınan komisyonun iadesi ve fatura konusu hk.

nguroy ' Alıntı:
Bankalar kural olarak fatura kesmezler ve KDV ödemezler. Dekontla gider iadesi yapın. Belki gider pusulası düzenleyebilirsiniz.

Aldığımız 125 ytl nin tamamını mı geri iade edeceğiz. Yoksa Kdv sini düşüp öyle mi iade etmeliyiz.

Ynt: Bankadan Alınan Komisyonun İadesi ve Fatura Konusu Hk.

125 ytl nin tamamını geri ödemeniz gerektiğini düşünüyorum
komisyonu alırken nasıl gelire yazdıysanız, Geri ödeme fişinde .../.../..... tarihli işlemin iptali diyerek ters kayıt yapın.
ekine banka dekontu koyduğunuz için kdv sinin indirebileceğinizi düşünüyorum.

vergiden muaf esnafa ve nihayi tüketicilere gider pusulası kesilebildiğinden, bankaya gider pusulası kesemiyeceğinizi düşünüyorum. Şahsi kanaatim Bu durum gider pusulasını suistimallere açık bir hale getirir.(yani her belgesini alamadığımız ödemeye gider pusulası düzenlersek sonunu siz düşünün)

benim sorum şu ?
Banka size fatura kesemiyorsa neden siz fatura kestiniz.Bankalar size yaptığı ödemeyi direk gidere atıyor zaten
faturayı onlarmı istemişlerdi, yoksa siz bir hatadır kestinizmi ?

benim komisyon karşılığı işlem yaptığım banka bana fatura kesiyor...ama banka ünvanlı değil, diğer hizmet firması üzerinden fatura geliyor.Garanti ödeme sistemleri A.Ş. Gibi.