zirve

Bankadan yapılan kira ödemeleri

Üyelik
25 Haz 2011
Mesajlar
24
Bazı mükellefler bankadan tahsil ettikleri kira gelirlerinin kiracılarına ödemeleri yaparken bankadan"diğer ödemeler" seçeneği ile ödettikleri gerekçesi ile GMSİ ödemek istemiyorlar.
Sizce bu durumda GİB nın bunu tespit etme olasılığı nedir ? Açıklamada "kira" kelimesi geçse dahi diğer ödemeler içinde olduğu için tespit edilme olasılığı düşük müdür ?
 
Üyelik
23 Eyl 2010
Mesajlar
269
Konum
İstanbul
Ynt: Bankadan yapılan kira ödemeleri

Sistem otomatik olarak sadece kira seçeneğini görüyor. Fakat bu inceleyip diğerlerini görmeyecek demek değildir. Çok büyük olasılık 5 sene içinde daha da gelişim kaydedip bunları yakalarlar.
 
Üyelik
30 Nis 2008
Mesajlar
3,824
Konum
İstanbul
Ynt: Bankadan yapılan kira ödemeleri

Basit bir vergi incelemesi ile çok kolay ortaya çıkar. Öyle olunca cezalı tarhiyat bir yana, GVK md.21'deki 2.800.-TL'lik istisna da ortadan kaybolur.
 
Üyelik
3 Ocak 2011
Mesajlar
1,475
Ynt: Bankadan yapılan kira ödemeleri

Merak etmeyin yakında kira ödeme zorunluluğunun içine ödemede "kira" seçeneği ile ödemeyi de katarlar. Ayrıca işyerleri için "kira" seçeneksiz ödemeleri kabul etmeyip bankadan ödeme zorunluluğunu yerine getirmediğinizden ceza kesme olasılığı da var. Ha dersinizki elimde dekont var, yine ceza kesebilirler ve uğraşması size kalır.
 
Üst