Bankalardaki Fon Hesabı

beyza

Katkı Sunan Üye
bankadan fon alıyorum, aldığım bu fonları hangi hesapta takip etmeliyim ?

Merhaba
Ben aldığım fonları 102 bankalar hesabında takip ediyorum.Satış olduğu zaman 645'e fon geliri olan kısmını kaydediyorum...

Merhaba,
TDHP ilgili kısımları aşağıda.

Kod:
     11- MENKUL KIYMETLER
     Bu grup, faiz geliri veya kâr payı sağlamak veya fiyat değişmelerinden yararlanarak kârlar elde etmek amacı ile geçici bir süre elde tutulmak üzere alınan hisse senedi, tahvil, hazine bonosu, finansman bonosu, yatırım fonu katılma belgesi, kâr-zarar ortaklığı belgesi, gelir ortaklığı senedi gibi, menkul kıymetler ile bunlara ait değer azalma karşılıklarının izlenmesi amacıyla kullanılır. Bu grup aşağıdaki hesaplardan oluşur.
.......
.......
     118- DİĞER MENKUL KIYMETLER
     Hisse senetleri, kamu ve özel sektör tarafından çıkarılmış bulunan tahvil, bono ve senetlerin dışındaki diğer menkul kıymetlerin takip edildiği hesaptır.
     Menkul Kıymetler Hesaplarının İşleyişi :
     Menkul kıymetler edinildiğinde alış bedeli üzerinden yukarıdaki hesaplara borç, elden çıkartıldığında ise, aynı bedel ile alacak kaydedilir.
     Menkul kıymetlerin satınalma giderleri "65- Diğer Faaliyetlerden Olağan Gider ve Zararlar" grubundaki ilgili gider hesabında izlenir. Menkul kıymetlerin satışından doğan zararlar "Diğer Faaliyetlerden Olağan Gider ve Zararlar" grubundaki ilgili hesapta; kârlar ise "64- Diğer Faaliyetlerden Olağan Gelir ve Karlar" grubundaki ilgili hesapta izlenir.

Buna göre Yatırım Fonlarını 118 hesapta izlemeniz gerekiyor.

merhabalar...

sayın beyza, bankadan fon aldığınızda yapmanız gereken kayıt şudur;

----------- / -------------
111/112 özel/kamu kesimi (borçlu)
tahvil senet ve bonoları

102 Bankalar (alacaklı)
---------- / ----------------

fon satışı yaptığınızda da yapmanız gereken kayıt;

102 Bankalar (borçlu)
111/112 özel/kamu kesimi (alacaklı)
tahvil senet ve bonoları
646 Kambiyo Karları (alacaklı)

fon aldığınızda 111 veya 112 hesabın borcunda, fon satışı yaptığınızda 111 veya 112 hesabın alacağında takip etmelisiniz. arada doğan kur farklarını da 646 kambiyo karı olarak değerlendirebilirsiniz. İyi çalışmalar...

Tuğba Çağlayan
S.M.

kafanız oldukça karıştı biliyorum.ama ben size birşey söyleyeyim;
111/112 özel/kamu kesimi (borçlu)
tahvil senet ve bonoları

102 Bankalar (alacaklı)
---------- / ----------------

fon satışı yaptığınızda da yapmanız gereken kayıt;

102 Bankalar (borçlu)
111/112 özel/kamu kesimi (alacaklı)
tahvil senet ve bonoları
646 Kambiyo Karları (alacaklı)

yerine ben olsam
alırken
118 (b)
102 (a)

satarken de
102 (b)
118 (a)
645 (a)
yapardım.öyle de yapıyorum zaten. kambiyo karlarının ve diğer adı geçen hesapların konu ile ilgisi olduğunu sanmıyorum.belki bir yanlış anlama olmuştur.

bir sorunun bir cevabi olmuyormuş demekki. ama kimse kimseyi yalanlamadıgına gore , cevaplarin hepsi doğru die kabul edebilirim heralde. Her yiğidin bir yoğurt yiyişi, her muhasebecinin bir hesap dizilişi vardır :lol: diyebiliriz heralde....

cevaplariniz için teşekür ederim.

beyza' Alıntı:
bir sorunun bir cevabi olmuyormuş demekki. ama kimse kimseyi yalanlamadıgına gore , cevaplarin hepsi doğru die kabul edebilirim heralde. Her yiğidin bir yoğurt yiyişi, her muhasebecinin bir hesap dizilişi vardır :lol: diyebiliriz heralde....

cevaplariniz için teşekür ederim.

Merhaba,
Sayın "beyza" genellikle her sorunun bir doğru cevabı vardır. Yukarıdaki yanıtların tabiki tümü doğru değil. Vergi İdaresi tarafından tesbiti halinde, doğru olmayan uygulamayı yapmanın cezası V.U.K. 353/6 maddesinde hüküm altına alınmıştır.

Kod:
Özel Usulsüzlükler ve Cezaları
a) Fatura ve benzeri evrak verilmemesi ve alınmaması ile diğer şekil ve usul hükümlerine uyulmaması 
Madde 353 - 4008 sayılı Kanunun 17 nci maddesiyle değişen madde) ...................
.......
.......
.......
6. (4108 sayılı Kanunun 8 inci maddesiyle değişen bent) Bu Kanuna göre belirlenen muhasebe standartlarına, tek düzen hesap planına ve malî tablolara ilişkin usul ve esaslar ile muhasebeye yönelik bilgisayar programlarının üretilmesine ve kullanılmasına ilişkin kural ve standartlara uymayanlara (4369 sayılı Kanunun 19 uncu maddesiyle belirlenen miktar) 250.000.000 lira (342 Sıra No.lu V.U.K Genel Tebliği ile 1.1.2005’den itibaren 2700, - YTL) özel usulsüzlük cezası kesilir.

Yani yukarıdaki kanun maddesini okuyunca yoğurdu üflemeden yememek gerektiğini düşünüyorum. Artık hangi yanıt aklına yattıysa onu uygularsın.

hayırlı geceler
örneğin Firma banka hesabından 01/03/06 tarihinde 69,3265 b.fiyatından 100 tane fon alıyor.. 04/03/06 tarihinde 70,3244 b.fiyatından 80 adet fon satıyor.. Burda karı nasıl hesaplıyoruz..
Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederimm.

adet adet fonları takip etmenize gerek yok. Tamer beyin de söylediği gibi 118 hesapta takip edip kar veya zararını menkul kıymet satış karları/zararlarında göstermeniz gerekir.

Günaydın,
Arkadaşım bunu soruyorsunuz peki sizin elinizde hiç mi Tek Düzen hesap Planı ile ilgili kaynak yok tebliğ veya tek düzenle ilgili bir sürü güzel kitap var acaba açıp oraya bakmak daha mı zor oluyor?

Sayın melike

fonların alım ve satımında fifo yöntemine göre takip etmek gerekir

saygılarımla

FATİH PESEN
SMMM
İST