Bankaya para yatırma ve çekme dekontları.?

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan batlı
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

batlı

Katkı Sunan Üye
bankaya para yatırma ve çekme dekontları muhasebe mahsup dosyalarımda gereksiz yer kaplama ve kırtasiye masrafından ötürü tüm bu dekontları yırtıp atmak kararı aldım. bu dekontları temsil eden banka ekstrelerini klase etmenin yeterli olduğunu düşündüm. ne dersiniz? sıkıntı yaratabilecek durum varmıdır?

Ynt: bankaya para yatırma ve çekme dekontları

Ekstrelerle ispatlayabildiğiniz sürece dekontları atmanızda sakınca görmüyorum.Saygılar.

Ynt: bankaya para yatırma ve çekme dekontları

Zaten esas olan extredir. Ancak extreler dönem sonlarında alınabildiği için dekontla kayıt yapıyoruz. Tam mutabakat sağlandıktan sonra atılabilir.
Unutmayın extreler okunaklı ve imzalı mühürlü olmalıdır.

Ynt: Bankaya para yatırma ve çekme dekontları.?

Fakat ben dekont üzerinden işlem yapılması gerektiğini düşünüyorum
Extre üzerinden değil Yılsonu işlemleri için girdiğimiz seminerde yanlış bilinen şeylerde eğitim veren yardımcı docent doktor hocamızın özellikle üstünde durdgu konuydu.Extre üzerinmde işliyorsunzu cogunuz ama banka hesapları dekont uzerinden işlenir dedi. Bende banka extre üzerinden işliyorum ama hocanın üzerinde durdgu o durumdan sonra dikkat etmeye çalışıyorum

Ekstrelerden kastım banka cüzdanlarıdır.Yoksa kağıt ortamında çıktı değildir.Eğer bu çıktılar banka tarafından kaşe imzalı olursa geçerlidir tabiki.Ayrıca dekonta gerek yoktur.Fakat bazı ekstrelerde yapılan işlem tam anlaşılamaktadır.İnceleme memuruna kolaylık olması açısından açıklamalı dekontların da ekinde olması iyi olur tabiki.

Şirketlerin dönem sonunda tahakkuk eden kredi faizlerini bankalar noter kanalıyla tebliğ ediyolar..
Ben ayrıca ekstreleride bankalardan noter tasdikli olarak iletilmesini talep ediyorum. Ekstereler Noter kanalıyla tasdikli olarak ekindede bankayı temsilen iki adet imza sirküsü ile birlikte eksteredeki bilgileri kayıtlara alıyorum.. Bu çok daha iyi herşeyden önce.

Dekontların içeriği ekstre ile doğrulanıyosa zaten atılmasında sakınca bende görmüyorum..
Ama ekstreleri; banka tarafından noter tasdikli olarak tarafınıza iletilmesi daha yerindedir.

VUK kanunu tebliği ile dekontlar tanımlandı. Hoca bu nedenle dekont önermiş olabilir.
Ancak bence sağlamcı olmak için extre (kredi hesaplarında noter onaylı) de mutlaka gerekiyor.