Bankaya Verilecek İkametgah Dert Oldu

• Konbuyu başlatan nane
  • Başlangıç tarihi
N

nane

Ziyaretçi
02.12.2008 Faruk Erdem

Bankalarda hesabı olan, hesabı olmasa bile maaşını bir bankadan alan ya da kredi kartı kullanan herkese bu aralar sürekli mesajlar geliyor. Bankalardaki hesabınızın sağlıklı kullanılması ve ilerde sıkıntı yaşamamanız için ikametgahınızla ilgili belgeler isteniyor.
Hatta bankalar kolaylık olsun diye evdeki bazı faturaların da bu iş için kullanılabileceğini hatırlatıyor.
Bu bankaların istediği bir şey değil. Kanun gereği gerçekleştirmemiz gereken bir işlem. O yüzden ihmal etmemenizde fayda var. Fakat bu işlem yapılırken bazı okurlarımdan şikayetler de geliyor. Onları aktarmak istedim.
Tek bir bankada tek hesabı olan için işlem kolay. Tek bir belgeyi verdikten sonra konu kapanıyor. Ama birkaç kart kullanan, birkaç bankada hesabı olan, hatta eşi de aynı durumda olanlar var. Bu durumdakiler için işlemler birer külfet haline gelmiş durumda. Muhtarlıklara giderek ikametgah belgesi alıyorlar ki, tanesi 3.5 YTL. Ucuz gibi ama 5 tane aldınız mı 17.5 YTL ediyor. Eşinizde aynı şekilde alırsa ciddi bir para tutuyor. Bankalar bu belgelerin aslını gördükleri halde fotokopisini kabul etmiyorlar. Oysa rahatlıkla kabul edilebilir.
Diyeceksiniz ki faturalar da geçiyor. Tahmin edersiniz ki birçok insan yanlış olduğu halde elektriği, suyu üzerine almıyor. Dolayısıyla faturaları kullanamıyor. Şu anda 3 aylık faturaları bulmak da bazıları için zor. Bu işi fotokopi çözebilir. Bankalar gerçek belgeyi görüp fotokopinin üzerine aslı gibidir damgası vurarak kullanırlarsa, maddi manevi sıkıntıları halledilmiş olur.
Adres teyit işlemi 30.06.2009 uzadı.Nane

Ynt: Bankaya Verilecek İkametgah Dert Oldu

Banka geçen seneki hesabımı kapatmadı,hesabımda bakiyede yok.
istedikleri ikamet belgesini vermeyince hesabım kapanırmı,
belgeyi vermeyince benim için bir problem olurmu

Hesap bakiyesi sıfırsa ve bir daha hiç bir işlem yapmayacaksanız öylece bırakın. 10 yıllık zaman aşımı süresi dolduğunda mecburen kapatırlar.

Teşekkür ederim,
bir daha işlem yapmayacam,
banka müşterim olsun diye hesabımı kapatmamış tı da o yüzden

Kapatın hesabınızı bir yazı yazın bitsin. Niye 10 sene bekleyeceksiniz.Size defter masrafı extre masrafı tahakkuk ettirecekler.
Bir sürü iş bir yazı yazın bitsin.

nguroy ' Alıntı:
Kapatın hesabınızı bir yazı yazın bitsin. Niye 10 sene bekleyeceksiniz.Size defter masrafı extre masrafı tahakkuk ettirecekler.
Bir sürü iş bir yazı yazın bitsin.

Bu masraflar konusunda kafamda soru işaretleri var, banka yolu ile hesap açtırırken (fiziki) sözleşme vs imzalanıyor, orda karambolden bu bedeli kabul ettiğimizi imzalamış olabiliriz,

Fakat maaş için hesap açılmıştı bize ve herhangibir masraf alınmıyacağı beyan edildi bizlere,

Ben internet bankacılığını kullanarak ekstradan 1 tane daha vadesiz hesap açtırdım. Sanal ortamda açtım ve herhangi bir uyarı çıkmadı, hesap açıldığı andan itibaren yıllık işletim ücreti ....... tl'dir vs gibi bir uyarı olmadı.

Benimde kafama takıldı şimdi, acaba masraf alırlarmı?

Ya bende istemediğim halde bana da nakit avans kartı göndermişler müşteri temsilcisini aradım oradan kartı iptal ettim bır kısmını diğer kısmını da en yakın şubeye gidip ikametgah senedi vermem gerekiyormus gitmesem kartım kendi kendine kapatırlarmı veya kart işlem ücreti alıp onu haberim olmadan faiz uygulayabilirlermi acaba bilgisi olan varmı bu konuda

İnternetten hesap açarken karşıma hiçbir uyarı çıkmadı hesap işletim ücreti .... tl'dir gibi.
Hesabım hala aktif, ama böyle bir ücret kesilirse ne yapcağımızıda bilemiyorum, adamların vericeği cevap sabit,
bankalar hesap işletim ücretini almaktadır ve bu yasaldır diyecek, ama sen bunu beyan etmeden alamazsın.
Çevremdeki birçok kişi bu problemi yaşadı, am açok enteresandırki hemen pazarlık yapıyorlar, masraf alınan kişi kapatın hesabımı diyor, onlarda diyorki, efendim bu sene için masraf almıyalım, bir sonraki sene en az 2 tane otomatik ödeme talimatı verin bundan sonra masraf alınmasın sizden. Bu nasıl yasal bir kanunmuş? Pazarlıkla kanunmu olur, ya alırsın ya almazsın, müşteriyi kaybetmemek için pazarlıkmı olurmuş?

Hiç bir zaman bu ve benzeri uyarı çıkmaz.