Basit Usul Mükelleften Kira Geliri

Basit usul Mükellefe kiralanan işyerinde kira stopajı yok. İşyeri sahibi Kira geliri beyananı düzenlerken bu seneki istisna tutarı 875,00 matrahtan düşme hakkı varmı?.. İşyeri sahibinin başka geliri yok.. Konu ile ilgili özelge varsa sevinirim.
Not: Geçmiş senelerde bu istisna tutarını düşüp öyle beyan ediyorduk.Bu sene istisna ilgili matrahtan düşülmesi sorun çıkıyor.

Ynt: Basit Usul Mükelleften Kira Geliri

fesmeli ' Alıntı:
Basit usul Mükellefe kiralanan işyerinde kira stopajı yok. İşyeri sahibi Kira geliri beyananı düzenlerken bu seneki istisna tutarı 875,00 matrahtan düşme hakkı varmı?.. İşyeri sahibinin başka geliri yok.. Konu ile ilgili özelge varsa sevinirim.
Not: Geçmiş senelerde bu istisna tutarını düşüp öyle beyan ediyorduk.Bu sene istisna ilgili matrahtan düşülmesi sorun çıkıyor.

bu rakamı nerden buldunuz?

GVK
Toplama yapılmayan haller
Madde No 86
Kapsam
d) Bir takvim yılı içinde elde edilen ve toplamı 600 milyon lirayı (2004/8295 sayılı BKK ile 2005 takvim yılında uygulanmak üzere 800 YTL. Geçerlilik; 01.01.2005, Yürürlük; 29.12.2004(**), 2005/9826 sayılı B.K.K. ile 875 YTL.Geçerlilik; 01.01.2006) aşmayan, tevkifata ve istisna uygulamasına konu olmayan menkul ve gayrimenkul sermaye iratları.

Madde metninden anlaşılacağı üzere Bu tutarı aşan GMSİ gelirleri işyeri olması nedeni ile istisnaya tabi değil, tamamını beyan etmeniz gerekir.

"Bir takvim yılı içinde elde ettiği, tevkifata ve istisna tutarına konu olmayan Gayrimenkul sermaye iratları toplamı 875,00 YTL yi aşmayanlar Beyanname vermeyeceklerdir" *Beyanname düzenleme rehberinden okuyabilirsiniz

mevzuat programında bulamadığımdan dolayı sormuştum.saolun.şimdi buldum.

"Bir takvim yılı içinde elde ettiği, tevkifata ve istisna tutarına konu olmayan Gayrimenkul sermaye iratları toplamı 875,00 YTL yi aşmayanlar Beyanname vermeyeceklerdir" *Beyanname düzenleme rehberinden okuyabilirsiniz

Yazıyı dikkatli okursanız bu tutarı aşanların tamamını beyan etmeleri gerektiğini belirttim.

teşekkür ederim.. İlginiz için..