Basit Usül ve gmsi Hk.

kalisper_a

Tanınmış Üye
değerli üstadlarım;

basit üsül de vergilendirilen bir dostum'un 2006 yıllık vergisini verdim,geçen ay vergi dairesi denetim elemanları dostum'un sahibi olduğu içinde kiracısının oturduğu evi tespit edip tutank tutmuşlar dolayısıyla yıllık 2.338,00 ytl kira tespit etmişler ve kira gelirini beyan edilmediğini belirtmişler tutanakta şimdi benim sorum

1.ben bu geliri basit usül beyannamesine düzeltme verip gösterebilirmiyim(yanlız programda gayri mankul geliri sutunu yok)
2.yada önerileriniz nelerdir.

paylaşımlar için şimdiden teşekkür ederim.

Ynt: Basit Usül ve gmsi Hk.

Yıllık gelir vergisi beyannamesi düzenleyeceksin pişmanlık dilekçesi ile vereceksin

sayın tufekci;

basit usül yıllık beyannamesinde gmsi sutunu yok...(gelir vergisi mükelleflerinde var doğrudur ama bunda yok sıkıntım o yüzden)

Gelir vergisi mükelleflerinin yıllık gelir vergisi beyannesinden düzenleyeceksin daha önce düzenlediğin beyannameye ek beyanname gibi yapacaksın hem basit usul gelirini hem kira gelirini göstereceksin

Sayın kalisper_a,
Basit usul mükelleflerin aynı zamanda gmsi elde etmesi durumunda beyannameleri mart ayında verilen Yıllık Gelir Vergisi Beyannamesi ile beyan edilir. Siz daha önce şubat ayında basit usul beyannamesi verdiğinize göre bence bu sefer düzeltme beyannamesi yerine pişmanlıkla yıllık gelir vergisi beyannamesi vermeniz daha uygun olur düşüncesindeyim. Tabi siz burada 2.200 kira istisnasından da yararlanamıyorsunuz.

karışık bir durum, internetten beyanname düzeltme beyanamesi gönderemezsiniz sanırım, çünkü o tarihte düzeltme beyannamesi henüz ebeyanda yoktu, bence siz vergi dairesine durumu anlatın, onların söylemiş olduğu şekilde uygulamada bulunun.