Basit Usulde Alınan Araç Gerçek Mükellefiyetteki Durumu

basit usul olarak alınan otobüsün kdv indiri yapılmamış ve geçtiğimiz sene basit usulden gerçek usule geçiş yapılmış bu durum itibariyle şehir içi yolcu taşımacılığı yapan işletme aylık kdv ödemesi yapmaktadır dogal olarak. sorum bu sene içerisinde aracın satışı sözkonusudur.
1. kdv açısından nasıl bir durum sözkonusu olup ne yapmamız gerektiği konusunda bilgi verecek arkadaşalrımıza şimdiden teşekkür ediyorum

Sayın neco645,

Aracın satışı yapıldığı zaman, satış bedeli üzerinden faturasını düzenleyecek ve %18 KDV hesaplayacaksınız.

Kolay gelsin.

neco645' Alıntı:
basit usul olarak alınan otobüsün kdv indiri yapılmamış ve geçtiğimiz sene basit usulden gerçek usule geçiş yapılmış bu durum itibariyle şehir içi yolcu taşımacılığı yapan işletme aylık kdv ödemesi yapmaktadır dogal olarak. sorum bu sene içerisinde aracın satışı sözkonusudur.
1. kdv açısından nasıl bir durum sözkonusu olup ne yapmamız gerektiği konusunda bilgi verecek arkadaşalrımıza şimdiden teşekkür ediyorum
Sayın neco 645
Basit Usulde vergi mükellefi iken alınan araç için ödemiş bulunduğunuz KDV ni gerçek usulde vergilendirildiğiniz dönemin ilk ayı için verdiğiniz Beyannamede stokta bulunan (Faturallı olan ) emtianın KDV.si ile birlikte önceki dönemden devreden kdv olarak beyan etmiş olmanız gerekirdi. Söylediğinize göre bunu zamanında yapmış değilsiniz. Dolayısıyla bu sene içinde aktifteki aracınızı satmanız halinde satış bedeli üzerinden ayrıca % 18 oranında KDV hesaplıyarak beyan etmeniz gerekmektedir.

İyi Çalışmalar diliyorum.