Basit Usulden Gerçek Usule Geçişte KDV

sevgili dostlar,
şehir içi yolcu taşımacılığı yapan basit usul mükellefimiz aynı zamanda 3 aylık kdv mükellefiyeti açık durumda.
5 nisan tarihinde ikinci aracını satın aldı ve gerçek usule geçmek istiyor.
vergi dairesine nisan ayında dilekçe verirsem mayıs/2012 itibari ile gerçek usule geçecek.
ocak-şubat-mart/2012 dönemine ait kdv beyanını nisan ayında göndereceğim.
nisan/2012 dönemine ait kdv beyannamesini aylık olarak mayıs/2012 de gönderebilir miyim gerçek usule mayıs/2012 döneminde geçecek

Başlık açarken büyük harf kullanmayınız.

Ynt: Basit Usulden Gerçek Usule Geçişte KDV

Normalde KDV Kanunu md.17/4-a'ya göre basit usule tabi mükelleflerin yaptığı teslim ve hizmetler KDV'den istisnadır. Bu durumda sanırım sizin mükellefinizin KDV Kanunun madde 1/3-h uyarınca rekabet eşitsizliğini gidermek amaçlı isteğe bağlı mükellefiyeti var.Yanılmıyorum değil mi?

Kafama takılan başka bir noktada şu, 32 Seri Nolu KDV Genel Tebliği uyarınca şehir içi yolcu taşımacılığı yapan mükelleflerin aylık beyanname vermesi gerekir, siz nasıl oluyor da 3 aylık KDV beyannamesi veriyorsunuz?

Koray bey, sanırım KDVK 91. sayılı tebliğe göre verebiliyorlar.
K- İSTİSNADAN VAZGEÇEN BASİT USULE TABİ MÜKELLEFLERİN KATMA DEĞER VERGİSİ BEYAN DÖNEMİ

Katma Değer Vergisi Kanunu?nun 4842 sayılı Kanunla değişik 17/4-a maddesi ile Gelir Vergisi Kanunu?na göre basit usulde vergilendirilen mükellefler tarafından yapılan teslim ve hizmetler katma değer vergisinden istisna edilmiş ve konuyla ilgili olarak 88 Seri Numaralı Katma Değer Vergisi Genel Tebliği?nde gerekli açıklamalar yapılmıştır.

Ancak Bakanlığımıza yansıyan olaylardan gelir vergisi bakımından basit usulde vergilendirilen ve işlemleri 01.07.2003 tarihinden itibaren katma değer vergisinden istisna edilen mükelleflerden bazılarının, Katma Değer Vergisi Kanunu?nun 18/1 inci maddesi gereğince istisnadan vazgeçerek gerçek usulde katma değer vergisi mükellefi oldukları, bunların katma değer vergisi beyannamelerini aylık veya üç aylık dönemlerde mi verebilecekleri konusunda tereddüde düşüldüğü anlaşılmıştır.

Konuyla ilgili olarak Bakanlığımızca yapılan değerlendirme sonucu, Gelir Vergisi Kanunu?na göre basit usulde vergilendirilen katma değer vergisi mükelleflerine yönelik olarak 215 Seri Numaralı Gelir Vergisi Genel Tebliği?nin 4.2. bölümünde yer alan açıklamanın Katma Değer Vergisi Kanunu?nun 18/1 inci maddesine göre istisnadan vazgeçen mükellefler açısından geçerli olması uygun görülmüştür. Buna göre, gelir vergisi bakımından basit usule tabi olan ve Katma Değer Vergisi Kanunu?nun 4842 sayılı Kanunla değişik 17/4-a maddesindeki istisna kapsamında işlem yapmak istemeyen mükellefler katma değer vergisi beyannamelerini üçer aylık dönemlerde vereceklerdir.

Ancak, basit usulde vergilendirildikleri ve işlemleri katma değer vergisinden istisna olduğu halde düzenledikleri belgelerde katma değer vergisi gösteren veya "KDV dahildir" mealinde bir şerhe (belgenin KDV satırını çizerek "KDV dahildir" yazılması veya KDV satırı yerine belgenin her hangi bir yerine "KDV dahildir" yazılması durumu değiştirmeyecektir) yer veren mükellefler, bu belgelerde gösterilen katma değer vergisini Katma Değer Vergisi Kanunu?nun 5035 sayılı Kanunla değişik 41 ve 46 ncı maddelerindeki hüküm uyarınca takip eden ayın 20 nci günü akşamına kadar beyan edip, 26 ncı günü akşamına kadar da Kanunun 8/2 nci maddesi gereğince ödeyeceklerdir.

Yanlış bildiğim bir bilgiyi düzelttiğiniz için teşekkür ederim. Son 8 senedir ne basit usulde mükellef gördüm, ne de işletme defteri, bu gibi şeyleri gözden kaçırabiliyorum bazen.

Rica ederim, Koray Bey,
"Vergi mevzuatındaki karmaşanın kendisi de bir vergi türüdür"
Bu sözünüze katılıyorum.

yorumlarınız için teşekkür ederim kdv beyannamesini mohicans'ın belirttiği gibi Kdv Kanunu 91. Sayılı Tebliğe göre 3 aylık olarak gönderiyorum. mayıs/2012 de gerçek usule geçiş olduğundan bu döneme ait kdv beyanını aylık olarak göndereceğim. nisan/2012 dönemi basit usule tabi olduğundan bu döneme ait kdv beyannamesini ne zaman göndermem gerektiğini sormuştum. gerçek usule geçiş dilekçemi haziran ayında vermeye karar verdim, neticesinde temmuz/2012 itibari ile gerçek usulde olacağımdan kısıt dönem kdv olmayacaktır. ilginiz ve yorumlarınız için tekrar teşekkür ederim.