Basit usulle çalışan iş yerinin kdv muafiyeti ile ürün satışı

Merhaba Arkadaşlar;

Ben basit usülle çalışan küçük bir bilgisayar malzemeleri satıcısıyım. Bir veli çocuğunun okuluna bir bilgisayar ve projeksiyon makinesi almak istediğini ve bu alım için elinde ilçe milli eğitim müdürlüğünden alınmış kdv muafiyeti belgesi olduğunu söyledi ve benden fiyat istedi.

Sorularım şunlar

1. Basit usülle çalışan bir iş yeri kdv muafiyeti olan bir şahsa/kuruma satış yapabilirim?
2. (Yapabiliyorsa) Ben bu ürünleri kdv ödeyerek alıyorum ama kdvsini tahsil etmeden satıcam. Aradaki vergi farkı ne olacak?
3. Bu durumda vergi iadesi olur mu?
4. Satış yaparsam doğal olarak belirli bir oranda gelir elde edicem. Elde ettiğim gelirin vergilendirmesi nasıl olacak?

Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler...

Ynt: Basit usulle çalışan iş yerinin kdv muafiyeti ile ürün satışı

Cevap gelmediğine göre konuyu yanlış yere açtım galiba ???

sayın belami,evet yapabilir sonuçta satışta KDV dahil fiyat üzerinden tahsilat yapıyor,aradaki vergi varkı KDVK.29.madde kapsamına girmediğiniz için bence iade olmaz ve K/Z kapsamında her zaman olduğu gibi gelir değil bu sefer gider olur sonuçta siz ind.kdv'yi gider ve hes.kdv'yi gelir yazıyırsunuz ve burda tabi doğrudan gider olarak yazılmaz işlemsel olarak bu sonuç oluşur gelir yazmadığınıza göre buda bir nevi gider olmuş olur,kdv olmadan aldığınız kazanç yani gelir burda sizin vergiye tabi geliriniz olur ve istisna kısmı dahil edilmez,ama bu dediklerim tamamen benim kanuna göre yaptığım bir yorumdur ve en doğrusu burda maliyeden alınabiliyorsa yazılı görüş almak lazım ve ona görede hareket etmek lazım,kolay gelsin.

Süreklilik arz etmezse sıkıntı olacağını düşünmüyorum. Vergi iade hakkı tüm mükellefler için geçerli ama almak o kadar kolay olmuyor. Umarim faydam dokundu.

"Kendi işinde bilfiil kendi el emeğiyle çalışmak veya bulunmak (işinde yardımcı işçi ve çırak kullanmak, seyahat, hastalık, ihtiyarlık, askerlik, tutukluluk ve hükümlülük gibi zaruri ayrılmalar dolayısıyla geçici olarak bilfiil işinin başında bulunmamak bu şartı bozmaz. Ölüm halinde iş sahibinin dul eşi veya küçük çocukları namına işe devam olunduğu takdirde, bunların bilfiil işin başında bulunup bulunmamalarına bakılmaz.)

B. İşyeri mülkiyetinin iş sahibine ait olması halinde emsal kira bedeli, kiralanmış olması halinde yıllık kira bedeli toplamı büyükşehir belediye sınırları içinde 2011 için 4.600.-TL., diğer yerlerde 2011 için 3.200.-TL. aşmamak.

C. Ticari, zirai veya mesleki faaliyetler dolayısıyla önceden veya faaliyette bulunulacak dönemde gerçek usulde Gelir Vergisi'ne tabi olmamak. Ve Herhangi bir sermaye veya adi şirketlerde ortaklığı bulunmamak"

basit usül olduğunuza eminmisiniz ? vergi levhanızda basit usül mü yazıyor. eğer basit usül iseniz, zaten kdv li fatura kesmiyorsunuz demektir. öncelikle bundan emin olun.

champell59 ' Alıntı:
basit usül olduğunuza eminmisiniz ? vergi levhanızda basit usül mü yazıyor. eğer basit usül iseniz, zaten kdv li fatura kesmiyorsunuz demektir. öncelikle bundan emin olun.

Eminim basit usül yazıyor ve fatura keserken KDV ile ilgili hiç birşey yazmıyorum faturaya.