Başka Yerde Ssk Devam Eden İşçinin İşe Başlaması

İşçi açısından;
haklı bir nedene dayanmadan işten ayrıldığında eski işverenden ihbar, kıdem tazminatı isteyemez, anca f.mesai/kullanmadığı izin ücreti gibi alacaklarını eski işverenden talep edebilir ama eski işv. ödemedi diye gidip yeni işv. isteme hakkı iş kanunun neresinde var? Yeni işv. eski yerden ayrılıp kendisinde çalışması karşılığı bir şeyler taahhüt etti ise o başka.

Cevap,
bildiğim iş kanunda yok,borçlar kanununda bulamadım,diğer mevzuatta da rastlamadım,
peki yargı kararı olabilir mi?
(şahsen sanmıyorum)

sn.desert'in , işçinin girdiği yeni işyerinden eski işvereninin baskısı sonucu işine son verilmesi üzerine ortaya çıkabilecek işçilik alacaklarını eski işverenden talep edebileceği yönündeki düşüncesi hatalı.
İşveren çalışması karşılığında işçinin ücretini ödemekle yükümlüdür,bir başka işverenliğin o ücretleri ödeme yükümlülüğü yoktur. Bu da her ne sebeple işine son vermiş olursa olsun , sözleşmeyi fesheden işverenin hak kazanılmış olan ücretleri ödemesi demektir. Ödenmeyen ücretler için çalışan ancak o ücreti ödemeyen işverenden hak talebinde bulunabilir.

Cevap,
bildiğim iş kanunda yok,borçlar kanununda bulamadım,diğer mevzuatta da rastlamadım,
peki yargı kararı olabilir mi?
(şahsen sanmıyorum)
X firmasında doğan işçilik alacaklarını Y firması ödemek zorundadır yönünde bir yargı kararı bulabilmek te mümkün değildir zaten Şeref bey.

Son düzenleme:
İşçi açısından;
haklı bir nedene dayanmadan işten ayrıldığında eski işverenden ihbar, kıdem tazminatı isteyemez, anca f.mesai/kullanmadığı izin ücreti gibi alacaklarını eski işverenden talep edebilir ama eski işv. ödemedi diye gidip yeni işv. isteme hakkı iş kanunun neresinde var? Yeni işv. eski yerden ayrılıp kendisinde çalışması karşılığı bir şeyler taahhüt etti ise o başka.

Kanunda açık açık yazmasa da benim şahsi görüşümdür. Md.23'e göre Sorumluluk konusu genişletilebilir düüncesi ile. Neyse değerli arkadaşım, eğer böyle bir olay vuku bulursa son söz mahkemenin olur, sonucu da hep birlikte görürüz. Selametle....