Başkasının işçisine ramazan kumanyası.?

Ynt: Başkasının işçisine ramazan kumanyası.?

OSMAN EROL ' Alıntı:
Merhaba

Burada 4857 sayılı İş kanununun 7. maddesi ile düzenlenen ?geçici iş ilişkisi? olduğu anlaşılıyor.
Bu iş ilişkisinde işçi asıl iş yerinde kayıtlı gözükmeye devam eder, ücret ve diğer hakları asıl işyeri tarafından ödenir. Ancak, asıl işveren işçinin ücret ve diğer haklarından doğan işçilik maliyetini işçiyi geçici olarak devrettiği işverene fatura eder.

Yapılan ayni yardım ücretin bir cüzü olarak kabul edilir (SSK priminden muaftır) ve asıl işverenin keseceği faturada gösterilir.

Yapılan ayni yardımın işçi açısından gelir vergisi karşısındaki durumu GVK?nun ücretlerde istisnaları düzenleyen 23. maddesi uyarınca değerlendirilmelidir. Buna göre, 2010 yılı için bu istisna günlük 10 liradır.

Buda vergisel boyutu tabi. asıl işvereni ilgilendiriyor.

Ramazan kumanyası ayni yardımdır dolayısı ile 10 TL istisnaya girmez.

Evet haklısınız. İstisnaya girmesi için ödemenin yemek satan firmaya yapılması gerekir.

bütün cevap veren arkadaşlara teşekkür ederim. sayın demiral üzerime alınacak birşeyler yazmamışsınız o yüzden alınmadım bilginiz olsun. kimine göre gider olur, kimine göre kkeg olur dendiği için biraz daha irdelenmesi gerekir diye düşünüyorum ben bu durumu. kendi kendime verdiğim cevaplara başka türlü cevap veren varsa; forum açık, yazabilir. sonuçta idareden gelecek olan kişiye de aynı cevapları vereceğiz ve o da bunu anlayacaktır. idareyi bu kadar da duvar gibi hiç anlayışsız görmeyelim bence. herşeye rağmen yine de kanunen kabul edilmeyen gider olarak işlem yaptıracağız firmamıza büyük ihtimalle. bütün herkese çok teşekkür ederim tekrardan.

Ramazan harici zamanlarda işyerinde yemek pişiriliyor mu?

Sayın denetçi

"herşeye rağmen yine de kanunen kabul edilmeyen gider olarak işlem yaptıracağız firmamıza büyük ihtimalle." ?????????? Niye?

Muhasebecinin görevi vergi mükellefininin vergi borcunu tahakkuk ettirirken diğer yandan kanunen tanınan vergi indirim haklarını uygulamaktır. İlk yazımda belirttiğim gibi işçiyi veren asıl iverenden işçilik gider faturasını isteyin ve işçiye yapılan ayni yardımı da bu faturaya dahil edilmesini söyleyin.

Muhasebecilik bu kadar kolay olmamalı bence

KKEG olarak dikkate alınıp KDV'ninde beyan edilmesi gerekir diye düşünmüyorum
saygılar.

nguroy ' Alıntı:
Ben olsam napardım biliyormusunuz? Pratik çözüm.

Söylersiniz size işgücü temin eden firmaya iş arkadaş ben işçi başına şu kadar erzak yardımı yapmak istiyorum. Sen bunu al dağıt bana da fatura et olsun bitsin.

Merhaba,

Bence de en pratik yöntem bu.

Çünkü diğer firma, kumanya fatura bedelini KDV dahil ücret olarak gösterecektir. (GV ve DV hesaplanması gerekir.)

Eğer fatura size kesilirse, GV kanunun 89/4 ve 89/6. maddelerine göre işlem yapmadığınız zaman faturanın KDV dahil tutarı KKEG'dir.

Kolay gelsin.

bence KDV dahil tutarı KKEG yazmak da yetmez. çünkü her şeyi KKEG yazarak işin içinden çıkamazsınız. hele de firmanın finans sıkıntısı da varsa. KDV dahil tutar ortakların cari hesabına atılmalıdır.