Baskılı şemsiye kdv tevkifatı

Ertann

Tanınmış Üye
Bahçe için yapılan kumaşı baskılı şemsiyeler kdv tevkifatına tabimidirler? Şimdi şemsiye satın alan firmanın özel logosu baskılı şemsiyeler , bizim firmada logo hizmetini başka bir yerden yaptırıyor ve şemsiye yi alıcısına satıyor
Ancak burada baskı ve basım hizmeti deniliyor fakat biz şemsiye satıyoruz komple ve baskı bu işin sadece 1/10 değerinde hatta daha az bu durumda faturada tevkifat yapılacak mı? Çünkü baskı hizmetini şemsiye yi alan değil baskı hizmetini başka firmaya yaptıran biz alıyoruz ve şemsiyeyi tamamlayıp satıyoruz yani bizim satışımız sadece baskı değil baskılı şemsiye ve baskıyıda dışarıdan yaptırıyoruz
Şemsiye baskı hariç satış bedeli 2.500 Tl Baskı bedeli sadece 200 Tl
Bu durumda kdv tevkifatı 2.700 Tl üzerinden mi yapılmalıdır?
Sonuç olarak, biz şemsiye üretip satan firmayız ve şemsiye faturası keseceğiz şemsiyenin üzerindeki logo (baskı) işini zaten bizde dışarıya yaptırıyoruz
Bu durumda şemsiye diye kesilen faturada sırf şemsiyede ufacık bir baskı var diye kdv si tevkifatlı mı olacak?

Saygılar

Ynt: Baskılı şemsiye kdv tevkifatı

Şu şemsiye konusunu anlamadım ben.

Merhaba,

İlk olarak baskı hizmetlerinde kim kime tevkifat yapacak ona bir bakalım;

117 Nolu KDV Genel Tebliği madde 3.2.12

"3.2.12.1. Tevkifat Uygulayacak Alıcılar ve Tevkifat Oranı

Tebliğin (3.1.2/b) ayırımında sayılanlara karşı ifa edilen baskı ve basım hizmetlerinde alıcılar tarafından (5/10) oranında KDV tevkifatı uygulanacaktır.

3.2.12.2. Kapsam

Sorumlu tayin edilenlere verilen; kitap, ansiklopedi, risale, dergi, broşür, gazete, bülten, basılı kağıt, katalog, afiş, poster, dosya, klasör, matbu evrak, makbuz, kartvizit, antetli kağıt, zarf, bloknot, defter, ajanda, takvim, her çeşit belge ve sertifika, davetiye, mesaj ve tebrik kartı, etiket, ambalaj, test gibi süreli veya süresiz yayınlar ile diğer ürünlerin her türlü (cd, vcd, dvd gibi baskılar dâhil) baskı ve basımı hizmeti ile bunların veya sorumlu tayin edilenler tarafından kullanılan her çeşit evrakın ciltlenmesine ilişkin hizmetler bu bölüm kapsamında tevkifata tabi tutulacaktır.

Üretimde kullanılacak kâğıt, boya ve benzeri ham ve yardımcı maddelerin siparişi veren alıcı tarafından temin edilmesi veya edilmemesi tevkifat uygulamasına engel değildir.

Ayrıca, söz konusu işlemler hizmet niteliğinde olduğundan, baskısı yapılmış ve piyasada satışa sunulmuş hazır haldeki ürünlerin doğrudan alımında tevkifat uygulanmayacaktır. Bu kapsamda, hizmetin veya faaliyetin gerektirdiği kırtasiye, basılı kağıt, defter ve benzeri malların alımı bu bölüm kapsamında değerlendirilmeyecektir."

Buna göre sizin şemsiyeler baskı yaptırdığınız firmaya yaptığınız ödemelerden KDV tevkifatı yapmanız ancak belirlenmiş alıcılardan biri olmanız durumunda geçerlidir.

Diğer taraftan şemsiyeleri hazır bir ürün olarak sattığınız, diğer bir ifade ile karşı tarafa her hangi bir baskı hizmeti vermediğiniz için hiç bir şekilde KDV tevkifatı yapmanıza gerek bulunmamaktadır.

Üstadım teşekkürler bende bunu düşünüyordum ancak sorun baskıyıda onlar yaptırıyor hazır değil ancak burdaki ince nokta ;
Bize baskı yaptırmıyor şemsiye yaptırıyorlar ve baskı bunun bir parçası
İnanın bende şaşırdım tevkifatlı fatura istediklerinde Firma çok bilinen bir bankanın hukuk birimi şimdi tekrar durumu inceleyeceklermiş
Saygılar