Bayi Kontör Alım Satımı Belge Düzeni

neslisah

Katkı Sunan Üye
merhabalar...avea GSM firmasının (kontör) TL bayilik işini perakende yapan firmamız var.bayi müşteriye k.kartı ile kontör satışlarını GSM şirketi adına olan pos cihazından yapıyor.. her ayın sonunda GSM şirketi bu bayisine kendileri için yapılan toplam satış tutarı kadar yekun faturayı kesip gönderiyor..bu durumda biz bayi olarak bu kontör alış faturasının kayıtlarını

1-GSM firmasından gelen faturanın ötv kdv dahil toplam(85nl.teb.) bedeli 153 hesabama almalıyız yoksa ortada mal olmadığı için 770 hesabamı almalıyız.

2-GSM firması zaten kredi kartı ile tahsilatını yaptığı için 153 veya 770 hesabın karşılığı 320 hesap mı olmalı.320 hesap olursa kapanışı nasıl olacak.

3-bayi kontör satışları için ayrıca ökc fişi kesiyor ayrıca cep telefonu satışıda yaptığı için kdv beyannamesinin özel matrah kısmında gösteriyoruz. müşteriye ökc fişi yerine pos fişi vermesi yeterli olur mu acaba ama o zamanda GSM den gelen yekun faturanın çıkışı nasıl olacak.

konuyla ilgli tereddütlerim var. tebliğ makale vb. yayınları okudum. fakat tam netleştiremedim. konuyu uygulamalı yapan arkadaşlardan yardım rica ediyorum.

Merhaba,

Konuyu şöyle aktarmak istiyorum;

1-Müşteri K.K. ile kontör satın alındığında şu şekilde kayıt atıyoruz:

2-Sonrasında burada biriken parayı Avea'ya gönderdiğinizde;

3- Ay sonunda tarafınıza kesilen fatura ile birlikte ise;

bu şekilde hesaplar kapanır.

*kesinlikle 153 hesap kullanmanız gerekir,
*müşterilere satılan kontör kadar ökc fişi kesilmesi gerekir.

Ek olarak bu şekilde satmış olduğunuz ürünlerin stok kodlarının başına "Pos" açıklamasıyla ayrı takip ederseniz kolaylık olabilir. özel matraha tabi işlemler satırında kolaylık olabileceğini düşünüyorum.

Örnek:
153 ---Pos 20 TL
153 ---Pos 25 TL
153 ---Pos 30 TL

sayın yucelcitir ilginize teşekkür ederim..tebliğ yayın okuyarak bazen çözüm bulunamıyor beraberinde uygulama daha net cevap oluyor....bayi satışları GSM firmasının kendi posundan yaptığı için bayi firmaya gelen bir emtea olmuyor diye düşümdüm ve postan yapılan her satışa da ökc fişi kesildiği için doğal olarak satış rakamalarıda yekün oluyor...ay sonunda yapılan satış kadar GSM firmasından yekün fatura geliyor tabi ...bayi ayrıca bu GSM frimaya hizmet bed.faturası kesmiyor kar zarar tespitini nasıl yapıyorsunuz acaba...fakat diğer başka bir aracı kurumla yaptığı işlemde bayi hizmet faturası kesiyor..bende işlemlere devam ediyorum ama hep kafamda soru işaretleri olarak devam ediyorum..:(

bildiğim kadarıyla bayinin satış yaptığı birim fiyatla gsm firmasının kestiği birim fiyatlar arasında kuruş farkı var, burada bir çok ciddi bir kar zarar durumu söz konusu değil. burada 3er aylık dönemlerde gsm firması bayinin aylık satışına göre prim faturası hakedişi kestiriyor bayisine. asıl kar buradan kaynaklanıyor. ay içerisinde yapılan perakende satışlarda kar oluşmuyor desem yeridir. birde stoğu olmayan bir ürün olduğu için burada biriken 153 stoğunun tamamını maliyete atıp sıfırlayacaksınız zaten.

iyi çalışmalar diliyorum.

Sayın yucelcitir,

Arkadaşımızın sorusu üzerine attığınız ( kayıt yapılır deseydiniz doğru olacaktı meslek literatürüne de dikkat edelim olmazmı ) kayıtlar yanlış. Pos cihazı firmanın değil AVEA'nın.

Öyleyse;

1-Müşteri K.K. ile kontör satın alındığında şu şekilde kayıt atıyoruz:

2-Sonrasında burada biriken parayı Avea'ya gönderdiğinizde;

Bu maddelerin tamamı yanlış ve gereksiz.

3- Ay sonunda tarafınıza kesilen fatura ile birlikte ise;

Sayın neslisah,

Bu çerçevede yeniden düşünün.

sayın Kevork zaten fazlası ile düşündüğüm için işin içinden çıkamadım:) uygulama yapan arkadaşalardan bu yüzden yardım rica ettim.sizin görüşünüzü almak isterim.

Sayın neslisah,

2 adet maddeniz var yapmanız gereken. Her ikisini de işaretledim mavi ile.

Satışlarınız esnasında..

Aveadan fatura gelince..