Bazı Kanunlarda Değişiklik Düzenlemeleri (ÖTV, SGK, Yapılandırma)

ferhat

Moderator
Forum Yönetimi
Üyelik
6 Haz 2005
Mesajlar
5,842
Konum
İSTANBUL
Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Tasarısı, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

Bu kanuna göre ;

**Kanunla, Özel Tüketim Vergisi Kanunu‘na ekli (Il) sayılı listede yer alan mallar için; mevcut oran değişikliklerine ilişkin yetki sınırları içinde kalmak şartıyla, özel tüketim vergisi matrahını esas alarak fiyat grupları oluşturmaya, bu fiyat grupları ve malların cinsi, sınıfı, üst yapı gövde tanımı, emisyon türü ve değeri istiap haddi ile yolcu ve yük taşıma kapasitesi itibarıyla farklı oranlar belirleyebilme; uygulanmakta olan oranları EURO normlarını sağlayan katalitik konvertör sistemi ile teçhiz edilmiş taşıtlarda yarısına kadar indirme ve kanuni oranına kadar çıkarma hususunda Bakanlar Kuruluna yetki veriliyor.Böylece, bir aracın vergilendirilmesinde sistem değişikliğine gidilerek, vergileme ölçütleri genişletiliyor. Otomobillerin ÖTV oranları, sadece motor silindir hacmine ve yaşına göre değil; satış fiyatına, tipine, sınıfına, taşıma kapasitesine, cinsine, emisyonuna, kasa yapısına göre ayrı ayrı belirlenebilecek. Düzenlemeyle, bu konuları belirlemede Bakanlar Kuruluna yetki verilecek.

**Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda yapılan değişiklikle, günlük brüt asgari ücretin 6,5 katı olan sigorta primine esas günlük kazanç üst sınırı, günlük brüt asgari ücretin 7,5 katına yükseltiliyor.

**
Arazisi özel mülkiyette bulunan serbest bölgelerde, işletici şirketlerin yatırımlara tahsis edilmek üzere ellerinde tuttukları araziye ilişkin vergi yükü azaltılacak. İhracata yönelik taşıma işlerinde KDV istisnasına sahip olan yurt içindeki ihracatçılara göre dezavantajlı durumda bulunan serbest bölge kullanıcılarının durumları iyileştirilecek.

Fakat bu kanun en önemli noktası ise eklenen geçici madde buna göre ;

Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına Dair Kanuna da geçici madde eklendi.Buna göre, kanundan yararlanmak için gerek süresinde başvuruda bulunmayan gerekse başvuruyu süresinde yapmasına rağmen ödeme sürelerini karıştıran mükelleflere yeni bir hak tanındı. Bu geçici maddenin yürürlüğe girdiği ayın sonuna kadar mükelleflere yeniden başvuruda bulunabilme imkanı getirildi.Bu başvurular üzerine yapılandırılan alacakların ilk taksiti, ihbarnamenin tebliğini izleyen ayda ödenecek.Şimdi bu kanunu okuyan yaşadık 6736 sayılı af 31.12.2016 uzadı diye düşünebilirler. ( Ne yalan söyliyeyim bende öyle düşündüm )

Fakat Maliye Bakanı Sayın Naci Ağbal'ın açıklamalarını okuyunca bu maddeyi netleştirdim . Açıklama şöyle

Bu geçici maddenin haklarında vergi incelemesi olanlardan , bazı alacakların yeniden yapılandırılmasına ilişkin kanuna süresi içinde başvuramayanlara yeni bir hak getirdiklerini belirterek , '' Bu düzenlemenin sadece haklarında vergi incelemesi olanlarla ilgili Bu durumdaki kişiler 30.11.2016 kadar başvurabilecek açıklaması yapmıştır.

Böylece bu durumda olan kişiler 30 Kasıma kadar başvuru yapabilecek ve yapılandırılan tutarların ilk taksit veya peşin ödemesi de aynı süre içinde yapılacaktır demiştir.

Dolayısıyla Söz konusu düzenleme özel bir hükme yönelik Yeniden yapılandırma kanundan yaralanmak için son başvuru tarihi 25 Kasım 2016 İlk taksit ve peşin ödemeler 30 Kasım 2016 tarihinde yapılacaktır.S.M.M.M DR.FERHAT SUCU

 
Üst