Bedelsiz Arsa Temini Nasıl Muhasebeleştirilir?

nihaldn

Katkı Sunan Üye
Kalkınma öncelikli yörelerde Şirket adına yapılan bedelsiz arsa temini nasıl muhasebeleştirilir? Muhasebeleştirme yapabilmek için sadece tic. odasından arsanın adımıza ayrıldıüını gösterir yazı yeterlimi? Ayrıca tapu olmasuı gerekiyormu? Arsa nedeniyle ödenecek olan yıllık arsa giderleri hangi hesapta izlenir?

Bedelsiz arsa temini için;

Ya hiçbir kayıt yapmayacaksınız,
ya da ekspertiz değerini ögrenerek bu bedeli gelir yazıp vergi konusu etmeyeceksiniz.

Giderler ise bu arsa üzerinde yatırım yapacağınız için yapılmakta olan yatırım niteliğinde olacaktır.

nihaldn' Alıntı:
Kalkınma öncelikli yörelerde Şirket adına yapılan bedelsiz arsa temini nasıl muhasebeleştirilir? Muhasebeleştirme yapabilmek için sadece tic. odasından arsanın adımıza ayrıldığını gösterir yazı yeterlimi? Ayrıca tapu olması gerekiyormu? Arsa nedeniyle ödenecek olan yıllık arsa giderleri hangi hesapta izlenir?

Merhaba,
Anladığım kadarıyla, yatırım yapmanız için bir arsa tahsis edildi ve (sorudaki tabirinle yıllık arsa gideri) yıllık kullanım bedeli (yani kira) ödeyeceksiniz.
Ödeyeceğiniz kira bedelini ilgili dönem kira gideri olarak, arsa üzerine yapacağınız bina v.s. maliyetlerini ise "Özel Maliyet" olarak muhasebeleştirip kalan sürede itfa etmeniz gerekmektedir.

Eğer, soruyu yanlış anlayıp hatalı yorumda bulunduysam biraz daha açıklama yaparsan yardımcı olacak birileri çıkacaktır.

Evet Ben de Üstadın dediği gibi anladım aynen.

Arsa için yıllık ödenen irtifak hakkı vs...adı altında alınan tutarlar giderdir.

Kimi turizm işletmelerinin ciro payı adı altında milli emlak kuruluşlarına ödediği ciro üzerinden ödenen paranın gider yazıldığını da duydum.

Ama kendi araştırmalarımdan ve gördüğüm muktezalardan (Tamer üstadın dediği gibi) kira niteliğindeki ödememelerin gider, arsa üzerine yapılan yapıların da özel maliyet olacağını gördüm.

Tabi bu arada inşaat sırasında maliyete dahil edilecek hususlar, işçilikler, GYG'den pay vermeler...vs ayrı bir konudur.