Bedelsiz Gönderilen Ürünler İçin Kdv İadesi Talep Edilebilir mi?

Merhabalar,

Firmamızın önceden ihraç etmiş olduğu bir ürünü kusurluğu olduğu için alıcı firma iade etmek istedi, ancak biz navlun masrafları vs. ödememek için ürünleri geri istemedik ve onun yerine aynı tonajda ürünü bedelsiz olarak alıcı firmaya bedelsiz olacak şekilde ihraç ettik. Bu ihracat için herhangi bir bedel almayacağız, faturasında da bedelsiz olduğunu belirttik. Gümrük beyannamesi de açıldı.

Sormak istediğim soru; bu bedelsiz fatura ile ilgili karşı firmadan Credit Note alıp hesabı kapatmamız uygun mudur ve ayrıca bu yaptığımız bedelsiz ihracattan KDV iadesi talep edebilir miyiz?

Şimdiden teşekkürler..

Sayin yusuf

KDV Kanunu’nun 11/1-c maddesi uyarınca ihraç edilmek kaydıyla teslim edilen malların ihracatçılar tarafından İhracat Rejimi Kararı’nın bedelsiz ihracata ilişkin hükümleri çerçevesinde ihraç edilmesi durumunda, söz konusu eşya için tecil-terkin sisteminin uygulanması hususunda 04.06.2004 tarih ve 17 numaralı KDV Sirkülerinin “Bedelsiz İhracat” başlıklı 2-b bölümünde bedelsiz ihracatın KDV iadesine yönelik açıklamalar yapılmıştır. Sirküler’in ilgili bölümünde;

“Bedelsiz İhracata ilişkin Tebliğ (İhracat 2006/5) uyarınca, bedeli yürürlükteki Kambiyo Mevzuatı çerçevesinde yurda getirilmesi gerekli olmaksızın yurt dışına kesin olarak mal çıkarılması bedelsiz ihracat olarak tanımlanmaktadır. Buna göre, karşılığında yurda herhangi bir bedel getirilmeksizin yurtdışına yapılan teslimler; KDV Kanunu’nun 12/1. maddesindeki şartlar çerçevesinde gerçekleştirildiğinin ve söz konusu ihracatın bedelsiz yapıldığının gümrük beyannamesi ve ilgili makamlardan [Gümrük idaresi, İhracatçı Birlikleri, Ekonomi Bakanlığı (Mülga Dış Ticaret Müsteşarlığı)] alınan izin yazısı ile tevsiki şartıyla Kanun’un 11/1-c maddesi kapsamında işlem görebileceklerdir.”

ifadeleri yer almaktadır. Sonuç olarak bedelsiz ihracata konu malların imalatçıları tarafından ihraç kaydıyla teslim edilmiş olması ve malların teslimi tarihini takip eden aybaşından itibaren 3 ay içinde bedelsiz olarak ihracın gerçekleştiğine dair ihracatçının gümrük beyannamesinin vergi dairesine ibraz edilmesi durumunda ilgili dönem beyannamesi ile beyan edilen vergiden tecil edilen verginin terkini, tecil edilebilir vergiden tecil edilecek vergi düşüldükten sonra kalan kısmının iadesi mümkün bulunmaktadır.

Ferhat abi selamlar
Senin uzmanlık alanına ihtiyacım var.Hatta konuyu bilen arkadaşlarda lütfedip yorum yaparlarsa sevinirim.İhracat tahsilatlarının TL bozdurulma yükümlülüğü hakkında.Birkaç gündür bu konuyu araştırıyorum ama net bir cevaba ulaşamadım.
Transit ticaretlerle ilgili sorum.
İhracat genelgesinin 22.maddesinde "ihracatçının kullanımına serbest bırakılan dövizler" başlığında şöyle yazıyor.

İhracatçının serbest kullanımına bırakılan dövizler

MADDE 22 – (1) Hizmet ihracatı, transit ticaret, Türkiye’de ikamet etmeyenlere özel fatura ile yapılan satış, Türkiye’de ikamet etmeyenlere KDV hesaplanarak yapılan satış, mikro ihracat ve serbest bölge işlem formu kapsamında gerçekleştirilen 5.000,- ABD doları veya karşılığı döviz ya da Türk lirasını geçmeyen tutardaki ihracat işlemlerinde bedellerin tamamının; Ek:3'te yer alan ülkelere yapılan ihracat işlemlerinde ise bedellerin yüzde ellisinin tasarrufu serbesttir.

Soru: TRANSİT TİCARETLERDE TL BOZDURMA YÜKÜMLÜLÜĞÜ VAR MIDIR?
Bu maddeden benim anladığım,maddede belirtilen ihracatlar kapsamında 5000 usd ve altı serbest ,5000 usd üzeri zorunludur. Çoğu meslektaşımda bu şekilde yorumluyor,ancak bazı meslektaşlarda (özellikle transit ticaret yapan firmalar) transit ticaretlerde tamamı serbesttir,biz bu şekilde çok yaptık diyenlerde var.
Bizdeki bahsedilen rakam 500bin usd üzerinde.
Böyle bir transit ticarette böyle bir zorunluluk var mıdır,yok mudur?Bu arada işlem ek:3'te yazılı ülkeler arasında da değildir.
Yorumların için teşekkür ediyorum şimdiden.
Sevgiler.

Ferhat abi selamlar
Senin uzmanlık alanına ihtiyacım var.Hatta konuyu bilen arkadaşlarda lütfedip yorum yaparlarsa sevinirim.İhracat tahsilatlarının TL bozdurulma yükümlülüğü hakkında.Birkaç gündür bu konuyu araştırıyorum ama net bir cevaba ulaşamadım.
Transit ticaretlerle ilgili sorum.
İhracat genelgesinin 22.maddesinde "ihracatçının kullanımına serbest bırakılan dövizler" başlığında şöyle yazıyor.

İhracatçının serbest kullanımına bırakılan dövizler

MADDE 22 – (1) Hizmet ihracatı, transit ticaret, Türkiye’de ikamet etmeyenlere özel fatura ile yapılan satış, Türkiye’de ikamet etmeyenlere KDV hesaplanarak yapılan satış, mikro ihracat ve serbest bölge işlem formu kapsamında gerçekleştirilen 5.000,- ABD doları veya karşılığı döviz ya da Türk lirasını geçmeyen tutardaki ihracat işlemlerinde bedellerin tamamının; Ek:3'te yer alan ülkelere yapılan ihracat işlemlerinde ise bedellerin yüzde ellisinin tasarrufu serbesttir.

Soru: TRANSİT TİCARETLERDE TL BOZDURMA YÜKÜMLÜLÜĞÜ VAR MIDIR?
Bu maddeden benim anladığım,maddede belirtilen ihracatlar kapsamında 5000 usd ve altı serbest ,5000 usd üzeri zorunludur. Çoğu meslektaşımda bu şekilde yorumluyor,ancak bazı meslektaşlarda (özellikle transit ticaret yapan firmalar) transit ticaretlerde tamamı serbesttir,biz bu şekilde çok yaptık diyenlerde var.
Bizdeki bahsedilen rakam 500bin usd üzerinde.
Böyle bir transit ticarette böyle bir zorunluluk var mıdır,yok mudur?Bu arada işlem ek:3'te yazılı ülkeler arasında da değildir.
Yorumların için teşekkür ediyorum şimdiden.
Sevgiler.
Tahsinim
Bilgimiz dahilinde bende yorumlarimi yazayim. Evet bu ihracat genelgesini biliyorum. Zira bizim bir kokucu var. Adam Vergi rekortmeni (Turkiye 14.uncusu dolayisiyla bunlari yakindan takip ediyoruz. YMM'li meslektaslarimizla konusuyoruz vs.vs.

Seninde bildigin gibi, madde metninde zaten yazili,
Hizmet ihracatı, transit ticaret, Türkiye’de ikamet etmeyenlere özel fatura ile yapılan satış, Türkiye’de ikamet etmeyenlere KDV hesaplanarak yapılan satış, mikro ihracat ve serbest bölge işlem formu kapsamında gerçekleştirilen 5.000,- ABD doları veya karşılığı döviz ya da Türk lirasını geçmeyen tutardaki ihracat işlemlerinde bedellerin tamamının;

Madde de yazili
1- Hizmet ihracati
2- transit ticaret,
3- Turkiyede ikamet etmeyenlere KDV hesaplanarak yapilan satis
4- Mikro ihracat
5-Serbest islem formu ile yapilan satis.
Bu tip satislar 5.000.- USD yada karsiligi doviz ( yani diger doviz EURO, MARK, vb) yada TL (5.000.-USD'nin karsiligi) bu bedellerin tamami

Buna göre, aşağıda belirtilen ülkelere yapılan ihracatlara ilişkin ihracat bedellerinin yarısının usulüne uygun olarak Türkiye’ye getirilmesi yeterli olacaktır.

İhracat Bedelinin Yurda Getirilmesinde Gümrük Beyannamesinde Yer Alan Tutarın %50’sinin Tasarrufunun Serbest Bırakıldığı Ülkeler (EK: 3)
AzerbaycanÖzbekistan
CezayirTunus
FasTürkmenistan
KazakistanUkrayna
MısırYemen

Bu listedeki ulkeler icin ise ihracat bedellerinin tutarinina bakilmaksin tutarinin %50'sinin tasarrufu serbest birakilmistir.