Bedelsiz İthalat Muhasebe Kaydı

Merhabalar,

Şirketimiz ilk defa bedelsiz ithalat yapmıştır.Fakat nasıl işleneceğini bilmemekteyim.
Bedelsiz ithalat tekdüzen hesap planına göre muhasebe kaydı nasıl olmalıdır?

Yapılan ithalat bilgilerimiz:
Çin den Hava nemlendirici numune olarak aldık.
İthalatçıya yapılan ödeme:495,73 USD(601,58 YTL)
İthalat fatura toplam tutarı:495,73 usd dir.(ürün bedeli 92,75 usd olup + olarak 403 usd nakliye bedeli vardır)
GGB değerleri aşağıdaki gibidir
22-Döviz ve toplam ft.bedeli 92,75 x 1,24550kur=115,52 mal bedeli
BEYANNAME HESAP DETAYLARI
Mal bedeli:115,52 YTL
Sigorta:3,47 YTL
Navlun:251,72 YTL

CIF:370,71 YTL
G.V(%2,20):8,16 YTL(MATRAH:370,71 YTL)
ÖTV:40,81(MATRAH:609,17YTL)
DV:30,30 YTL
Y.İÇİ:200,00 YTL
KDV MAT:649,98 YTL

KDV:117,00 YTL dir.

Gümrük müşavirinin kestiği faturalar:

1) gümrükleme hizmet bedeli:180+32,40 kdv =212,40 YTL)

Not:Gümrük vergisi ile ilgili tüm ödemeler gümrük aracılığı ile yapılmıştır.

Ynt: Bedelsiz İthalat Muhasebe Kaydı

Bedelsiz ithalat yaptık diyorsunuz sonra da ithalatçıya 495,73 usd ödediğinizden bahsediyorsunuz. Nasıl bedelsiz ithalat?
Ayrıca beyanname üzerindeki tutarları dikkate almayınız. Onlar vergileri hesaplamak içindir.
Siz ithalat faturası+gümrük makbuzu+komisyoncu faturası vs. belgelerdeki fiilen ödediğiniz veya ödeyeceğiniz tutarları dikkate alın.
Bütün bu masrafları 159 hesapta toplayın sonra maliyeti oluşunca 150/153/255 vs. hesaplara alınız.

Tşk.ederim vermiş olduğunuz bilgiler için.
Gelen proforma faturaya göre ödemeti yaptık.Sonra ürün bedelsiz olarak çekilince yapmış olduğumuz ödemeler ile ilgili nasıl bir işlem yapmam gerektiğini bulamadım.

Gelen gümrük vezne alındısı,Gümrükçünün kesmiş olduğu komisyon ve gümrük masraflarını
159 lu hesapta topladım.maliyet oluşunca 159 dan 153 numune stok hesabına virman olarak kayıt yaptım.açıkta kalan bakiye yapılan ödeme....yapılan ödemeyi de maliyet unusuru olarak işlemeli miyim?

ödediğiniz bedeli (ithalat faturası) de 159 a ilave edip maliyete intikal ettiriniz.

bende ithal edeceğim mala ait bedeli peşin olarak ödemiştim daha sonra arada anlaşmazlık oldu ve malda gelmedi ödenen parada kaldı.bu ödediğim rakamı 689 a atabilir miyim ? yada nereye işlemeliyim ?

Zarar yazabilmek için belirli şartların oluşması gerekir. KKEG yazabilirsiniz.