Bekar Çalışan AGİ Formu Vermeli mi ?

yken

Katkı Sunan Üye
Gerçi biz bekar evli herkesden alıyoruz ama bunu merak ettim araştırdım birşey de bulamadım, bekar çalışan da Aile Durumu Bildirimi formu düzenlemekle yükümlü mü?

Evet yükümlü.Agi'de işçinin beyanı esas olduğundan kişi bekâr'da olsa bu formu doldurmalıdır.Boşanmış olabilir,çocuk varsa velayet kendinde olabilir vs vs. Her tür değişikliği de ayrıca bildirmek zorundadır.Bu formu çoğaltıp kullanmak işverenin görevi :) ancak yazılı bilgilerin doğruluğu işçinin sorumluluğundadır. Zamanında bildirilmeyen veya eksik bildirimlerden kaynaklanan "eksik" agi ödemeleri işvereni bağlamaz.

Belki ilerde GİB bildirilen AGİ rakamlarını da kontrol etme imkanına da kavuşabilecek olabilir.

İdare,şu an istatistik ve data topluyor.Yarın her an herşey önümüze gelebilir. Yani bugün yediğimiz hurmalar.............. o yüzden doğru neyse o yapılmalı.

Tahsin üstadın belirttiği gibi ağı formu her çalışan için ilk işe giriste, her yıl Ocak ayında ve meydana gelen ailevi değişikliklerde doldurulmalıdır. Şimdi hiç doldurmayan bir işçiye de en düşük olan bekar agisi yapılmalıdır.