Belçika yurtdışı borçlanma problemi

Belçikadan kesin dönüş yapmış bulunmaktayım. Türkiyede de kısa sürede olsa SSK da çalışmışlığım var. Bu sebeple SSK dan emekli olabiliyorum. Belçikada çalışmış bulunduğum günleri belgeleri ile birlikte temin ettim. Bu günler toplamda 9040 gün etmektedir. Yalnız belçikada 1 hafta 6 gün 1 yıl max. 312 gün olarak hesaplanmaktadır. Yani 29 sene çalışmış bir işçinin sigorta prim ödemesi 9048(29*312) gün etmektedir.

Bulunduğum şehirdeki SGK daki yurtdışı borçlanma servisi sadece elimdeki belgelerdeki günleri dikkate alacaklarını yani 9040 günden borçlandırılacağımı söylüyorlar. İstanbul SGK Belçikadaki çalışmış olduğum yılları ve bunun sadece 25 senesini dikkate alacaklarını yani 9000 günden borçlandırılacağımı söylüyorlar. (Buradaki SGK ya göre 25 yıl yeterli değil Belçikadan gelen belgelerdeki günler önemli, yoksa 9000 günden emekli olamazmışım...İstanbula göre önemli değil 25 yıl yeterli.Oradaki yetkilinin açıklamasına göre Belçikada 1 yıl 312 gün iken Türkiyede 360 a çeviriliyor) Ankara da danışmış olduğum bir SGK uzmanı ise benim bütün çalışmış olduğum bütün yılların dikkate alınacağını yani 29*360=10440 (O da 312 yi 360 a çeviriyor) günden borçlandırılacağımı söyledi.

Sonuç olarak kendine uzman diyen hatta kimisi devletin memuru olan her şahıs benim borçlanmamı farklı hesaplıyor. Aradaki ödeme rakamları benim için ciddi olmasa dert etmiyeceğim ama ne yapacağımı şaşırdım. Sizin görüşünüzü de almak isterim. Yapacağınız açıklama için şimdiden teşekkürler...

Ynt: Belçika yurtdışı borçlanma problemi

Sizin yurtdışında çalışmalarınızı gösteren belgelerde, Belçika?daki haftalık çalışma günü, hafta tatili vb. bilgiler yazmaz. Yazmış olsa bile SGK?yı bu bilgiler ilgilendirmez. Aldığınız belgelerde çalıştığınız firma bazında işe başlama tarihi ve bitiş tarihi yazar. SGK da bu tarihler arası takvim gün sayısını dikkate alarak ne kadar borçlanacağınızı sorar. SGK, yılı 360 gün olarak dikkate alır. Aksi halde Belçika?da eksik çalışmanız olmadan, eksik çalışmış sigortalı muamelesi yapılmış olur size. Endişe etmeyin.