fonradar

Belediye Ödemesi

ELENOR

Katkı Sunan Üye
Belediyeye; yapılacak iş merkezi inşaatı için, imar izni öncesi(imar yapı harcı dışında) varolan şirket aktifine kayıtlı mevcut arsa için ödenecek plan inceleme harcı gider mi olmalı, yoksa arsa maliyetine mi dahil edilmelidir. Belediye ödemeleri için 336 hesabı mı kullanmalıyız.
İyi çalışmalar...

Ynt: Belediye Ödemesi

Hangi hesapta izleneceği konusunda diğer başlıkta cevap vermiştim ama tekrarlayalım,

36'li hesap grubunda, normal olarak da 360'ta takip etmeniz gerekir. Zira bu hesap grubunun açıklaması şöyledir.

"İşletmenin sorumlu veya mükellef sıfatıyla, ödeyeceği vergi, resim, harç, kesinti, sigorta primi, sendika aidatları, icra taksitleri ve benzeri borçlarının izlendiği hesap grubudur."

Bu harcı VUK md.269 ve 270'inci maddeleri uyarınca bina maliyetine eklemeniz gerekir.

Cevabınız için çok teşekkür ederim.
Anlayamadığım belediye için 336 hesap derken, vadeli olacağından cari hesap tutmak için (320-329-336) hangisi olmalıdır diye düşünmüştüm. 360 hesabı nasıl kullanmalıyım, yevmiye kaydı örneği verebilirmisiniz.
Ayrıca arsa maliyetine eklenmesini söylediğiniz belediye inceleme harcını da tam olarak anlayamadım. Ben harç gideri (770 hesap) olarak düşünmüşüm. Mesela inşaat yapılırken, belediyeye ödenen imar yapı harçlarını giderleştirebiliyoruz. İnşaat bittikten sonra alınan İskan için ödenen harçta gider mi, maliyet mi olmalıdır. Kafa karıştı, rica etsem konu hakkında biraz açıklama yapabilirmisiniz.
Yardımlarınız için çok teşekkür ederim.
İyi akşamlar...

İlk olarak imar harçlarının maliyet-gider meselesine bakalım. VUK md.269'ta gayrimenkullerin maliyet bedeli ile değerleneceği belirtilmiş, maliyet bedeli ise VUK md.262'te tanımlanmıştır.

VUK md.270'te ise binanın yıkılarak yenisinin yapılması durumunda yıkım ve tesviye giderlerinin maliyete eklenmesinin zorunlu olduğu belirtilmiştir. 270'inci maddenin son fıkrasında doğrudan gider yazılabilecek veya maliyete eklenebilecek giderler var,burada seçim mükellefe bırakılmış. Bu fıkrada tapu alım harcı var,ancak imar ve iskan harçları yok. Bu nedenle inşaat ile ilgili tapu harçları hariç ödediğiniz harçları gider yazamazsınız, maliyete eklemek zorundasınız. İkisi birbirinden farklı şeyler.

Tapu ve kadastro harçları 492 sayılı Harçlar Kanunun 57 ila 69'uncu maddeleri uyarınca alınır.Oysa imar harçları 2464 sayılı Belediye Gellirleri Kanunun 80'nci maddesine göre, ikisi o kadar farklı şeyler ki vergi hukuku açısından kanunları bile farklı. Umarım yeterince açık anlatabilmişimdir.

Muhasebe kaydına gelince gayet basit aslında

___________/__________
258 YAP.OL.YAT XXX
360 ÖD.VER.FON XXX

Göstermiş olduğunuz anlayış ve sabır için çok teşekkür ederim.

İyi çalışmalar...