Belediyeden Alınan Arsada Kdv Var mıdır?

Merhabalar

Belediyenin elinde iki yıldan fazla tuttuğu bir gayrimenkulu satın alan şirket kdv ödemek zorunda mıdır?

Şimdiden teşekkürler

Ynt: belediyeden alınan arsada kdv var mıdır?

Katma Değer Vergisi Kanununun 1. maddesinin 3. fıkrasının (g) bendinde sayılan; genel bütçeye dahil idareler, katma bütçeye dahil idareler, belediyeler ve köyler ile bunların teşkil ettikleri birlikler, üniversiteler, dernek ve vakıflar ile her türlü mesleki kuruluşların kuruluş amaçlarına uygun teslim ve hizmetleri Katma Değer Vergisi Kanunu kapsamına girmediğinden vergiye tabi olmayacaktır

Ynt: belediyeden alınan arsada kdv var mıdır?

Teşekkürler M_Schumacher ve gurdal67.

Alomaliye yazısını inceledim. Fakat benim konu hakkında çok az yorum yapmış. İncelemelerim sonucu konu "KURUM" tanımında klitleniyor. Madde de (KDV 17/4-r) "Kurumların en az ikiyıl... şeklinde devam ediyor. Belediye buradaki kurum tanımına girerse KDV olmayacak. Ama KDV kanununda da kurum tanımı yok. KVK da var. Buradaki tanım içinede Belediyeler girmiyor. Bakalım araştırmaya devam ediyorum. Bir kaç mukteza var ama Kooperatif ve şirketlerle ilgili. Belediyelerle ilgili bulamadım. Bakalım araştırmaya devam.

Ynt: Belediyeden Alınan Arsada Kdv Var mıdır?

Sayın fdelio,

En son yürürlükteki şekli ile;
4. Diğer İstisnalar:
r) (5615 sayılı Kanunun 13 üncü maddesiyle değişen bent. Yürürlük: 04.04.2007)Kurumların aktifinde veya belediyeler ile il özel idarelerinin mülkiyetinde, en az iki tam yıl süreyle bulunan iştirak hisseleri ile gayrimenkullerin satışı suretiyle gerçekleşen devir ve teslimler ile bankalara borçlu olanların ve kefillerinin borçlarına karşılık gayrimenkul ve iştirak hisselerinin (müzayede mahallerinde yapılan satışlar dahil) bankalara devir ve teslimleri.

Bir önceki şekli;
(15) (Değişmeden önceki şekli) (5281 sayılı Kanunun 33 üncü maddesiyle eklenen bent;
Geçerlilik; 01.01.2005, Yürürlük; 31.12.2004) Kurumların en az iki tam yıl süreyle aktiflerinde yer alan iştirak hisseleri ile gayrimenkullerinin satışı suretiyle gerçekleşen devir ve teslimleri, bankalara borçlu olanların ve kefillerinin borçlarına karşılık gayrimenkul ve iştirak hisselerinin (müzayede mahallerinde yapılan satışlar dahil) bankalara devir ve teslimleri.