Belediyeden Kiralanan İşyerinin Bir Başkasına Kiralanması

Değerli meslektaşlarım öncelikle herkese kolay gelsin.
Forumda daha önce benzer yönleri ile tartışılmış bir kiralama konusu hakkında değerli düşünceleriniz almak istiyorum.

Şöyle ki; Bir dernek (amatör spor kulübü), mülkiyeti x belediyesine ait bir işyerini kiralıyor. Burada stopaj yok. Zira mülkiyeti belediyeye ait bir mülkü bir dernek kiralıyor. Bu arada dernek kiraladığı bu işyerini vergi mükellefi olan bir başka şirket yada şahısa kiralıyor. Belediye ile yapılan sözleşmede buna engel bir durum yoktur.

Bu durumda, dernekten kiralama yapan firma yada şahıs stopaj yapacağından dernek elde ettiği bu kiralama gelirinden dolayı kurumlar vergisi beyanında bulunmayacaktır diye bir sonuca ulaştım. Dernek adına yapılan stopaj kesintisi nihai vergileme olacaktır.

Bu durumda dernek açısından kurumlar vergisi mükellefiyeti tesis etmeye de gerek kalmamaktadır diye düşünüyorum.

Konuya ilişkin değerli yorumlarınızı alabilirsem çok mutlu olacağım.
Herkese kolaylıklar dileğiyle iyi çalışmalar diliyorum....

Ynt: Belediyeden kiralanan işyerinin bir başkasına kiralanması

Kuru mülkiyet kiralaması ise bir gayrimenkul kiralaması nedeniyle iktisadi işletme oluşmaz ve kurumlar vergisi beyannamesi vermeniz gerekmez.

Karşı taraf tevkifat sorumlu olmaz ve bu nedenle kira ödemelerinden tevkifat yapılmaz ise yine iktisadi işletme oluşmaz ve kurumlar vergisi beyannamesi vermeniz gerekmez.

Tevkifat nihai vergileme olur.

Ancak, kiralama işlemi ticari bir organizasyon içinde gerçeleşmişse veya hacim/ehemmiyet bakımından ticari metod ve usulleri kullanmayı gerektiyorsa iktisadi işletme oluşur ve kurumlar vergisi beyannamesi verilir.

benimde buna benzer bir sorunum vardı cevap alabilirsem cok mutlu olurum.
x belediyesinin kiracısı iken ,belediye yeri kendi bünyesindeki amatör belediyespor kulübüne kullanım hakkını veriyor.biz eskiden stopaj ödemiyorduk bu şekilde stopaj ödeyecekmiyiz.tşklr