Belediyelere tevkifatlı fatura kesme hk.

mrb oto arac kasa imalatı yapan bir firmamız belediyeye tevkifatlı fatura kesmesi gerekiyor bunu nasıl ne şekilde kesmesi gerekiyor ve benim onun muhasebe kaydını nasıl yapmam gerekiyor.yardımcı olursanız sevinirm.tşk.

Ynt: Belediyelere tevkifatlı fatura kesme hk.

1/3 tevkifat yapılacak diye biliyorum,
kdv nin 1/3 ünü 391 hesapta gösterip müşteriye yansıtıp, tahsil edeceksiniz.
kalanını müşteriniz 2 nolu Kdv ile beyan edip ödemesini yapacak.

fatura üzerinde de bunların ayrımını yapmanız gerekiyor.

KDV Matrahı 1.000
KDV % 18 180
Tevkifat 1/3 60
Fark KDV 120
Genel Toplam 1.120

600 1.000
391 120
120 1.120

a-ce ' Alıntı:
1/3 tevkifat yapılacak diye biliyorum,
kdv nin 1/3 ünü 391 hesapta gösterip müşteriye yansıtıp, tahsil edeceksiniz.
kalanını müşteriniz 2 nolu Kdv ile beyan edip ödemesini yapacak.

fatura üzerinde de bunların ayrımını yapmanız gerekiyor.

1/3 ünü karşı tarafın 2/3 ünüde faturayı kesen yani firmamızın 391 de göstermesi gerekmiyormu birde rica etsem bi muhasebe kayıt örneği vererek biraz detaylı acıklarmısınız.beyannamede nasıl gösterilemesi gerekiyor?

Tevkifatlı yaptığınız satışları beyannamede "Kısmi Tevkifat Uygulanan İşlemler" başlığı altında ayrıca beyan edeceksiniz. 2/3'sini siz 1/3'nide kestiğiniz firma beyan edecek.

redice ' Alıntı:
Tevkifatlı yaptığınız satışları beyannamede "Kısmi Tevkifat Uygulanan İşlemler" başlığı altında ayrıca beyan edeceksiniz. 2/3'sini siz 1/3'nide kestiğiniz firma beyan edecek.

firmamız karsı tarafa
toplam : 6100
kdv%18: 1098
1/3 tevk: 366
2/3 tevk: 732
g.toplam: 6832
bu şekilde faturayı kesmiştir. bende muhasebe kaydını

600 tevk.şatıs : 6100
391 tevk 2/3 kdv : 732
120 alıcılar : 6832 bu şekilde kaydettim
kdv beyannamesine gelince sistem bana KISMİ TEVKİFAT UYGULANAN İŞLEMLER hes.kdvde 3/1 tevk kdv toplamını veriyor yani 366 tl yi getirior nedeni nedir yanlıs bir kayıtmı yoksa yaptığım kayıt

BUSEGAYE ' Alıntı:
kdv beyannamesine gelince sistem bana KISMİ TEVKİFAT UYGULANAN İŞLEMLER hes.kdvde 3/1 tevk kdv toplamını veriyor yani 366 tl yi getirior nedeni nedir yanlıs bir kayıtmı yoksa yaptığım kayıt
Fatura ve muhasebe kayıtlarınız tamam. Beyannamede bir yanlışlığınız var tekrar deneyin matraha 6100 yazacaksınız KDV oranını % 18 ve tevkifat 1/3 seçtiğinizde 732 gelmesi gerekiyor. Tevkifatı yanlış seçmiş olabilirsiniz...

redice ' Alıntı:
BUSEGAYE ' Alıntı:
Fatura ve muhasebe kayıtlarınız tamam. Beyannamede bir yanlışlığınız var tekrar deneyin matraha 6100 yazacaksınız KDV oranını % 18 ve tevkifat 1/3 seçtiğinizde 732 gelmesi gerekiyor. Tevkifatı yanlış seçmiş olabilirsiniz...

tevkifat oranını yanlış seçmişim :( şimdi oldu istisnalar kısmında tablo 9 dada belirtmem gerekiormu gerekiorsa hangi kodu secmem gerekiyor.bu arada beni bilgilendirip yönlendirdiğiniz için tsk ederim

Rica ederim. İstisnalar kısmı kdv muafiyeti ile ilgili aynı sayfada "Diğer İade Hakkı Doğuran İşlemler" kısmını doldurun. Tablo 9'a aktarılırken "Teslim ve Hizmet Bedeli" sütununa işlem bedelinin KDV hariç tutarı, "İadeye Konu Olan KDV" sütununa alıcının sorumlu sıfatıyla beyan etmek üzere tevkif ettiği KDV tutarını yazın.

redice ' Alıntı:
Rica ederim. İstisnalar kısmı kdv muafiyeti ile ilgili aynı sayfada "Diğer İade Hakkı Doğuran İşlemler" kısmını doldurun. Tablo 9'a aktarılırken "Teslim ve Hizmet Bedeli" sütununa işlem bedelinin KDV hariç tutarı, "İadeye Konu Olan KDV" sütununa alıcının sorumlu sıfatıyla beyan etmek üzere tevkif ettiği KDV tutarını yazın.

ödememiz çıksa bile iade isteyebiliormuyuz .ihracat gibi düşünürsek ödeme çıkınca iade isteyemioruz diye biliorum buda ihracat gibi ödeme çıkınca iade istememe durumu varmıdır.