Belirli süreli iş Sözleşmesinde TAZMİNAT

Merhabalar ,

Öncelikle forumunuzun, benim gibi, iş kanunu ve hükümleri konusunda kafası karışmış arkadaşlar için çok faydalı olduğunu düşünüyorum.Böyle bir forum hazırladığınız için teşekkür ederim;)

Sorum şu;

28/12/2009 tarihinde özel bir şirkette işe başladım, fakat işe girişim yapılırken herhangi bir sözleşme imzalanmadı.Bu günler itibariyle işten çıkarıldım(11.04.2011).
İşe başlarken işin belirli süreli olduğunu biliyordum fakat az öncede dediğim gibi işletmeyle aramda hiç sözleşme imzalanmadı.İşletme son günümde önüme bir sözleşme sunarak başlangıç tarihini ilk işe giriş tarihim olan 28/12/2009 ve çıkışımıda dünkü(işten çıkış tarihim) tarihi yazmamı istedi.Durumdanda anlaşılacağı gibi çalışma sürem 15 ay gibi bir süre oldu.Sizlerden öğrenmek istediğim ; 15 ay süreyle çalıştığım iş yerinden kıdem tazminatı talep edebilirmiyim?Bildiğim kadarıyla belirli süreli sözleşmelerde tazminat ödenmiyor fakat aklıma takılan, eski iş arkadaşlarımdan duyduğum kadarıyla işletme istifa dilekçesi yazmam için beni arıyacakmış.Acaba belirli süreli sözleşmede olsa tazminat hakkım var veişletme bunu vermemek için istifa dilekçesi verdirmek istiyor olabilir mi?

İlginiz için şimdiden teşekkür ederim;)

Ynt: Belirli süreli iş Sözleşmesinde TAZMİNAT

Öncelikle "belirli süreli" iş sözşlemnizin yazılı olarak yapılması gerekiyordu.
Bu şarta uyulmadığı için sizin hem kıdem hem de ihbar hakkınız mevcuttur.
Sakın ola ki istifa mektubu, veya ibraname imzlamayın.
Onlar sizi çıkarsın ve haklarınızı ödesinler.

Cevabınız için teşekkürler Nizam Bey,
İşten çıkacağım son gün önüme sundukları sözleşmeyi imzaladım Ancak sözleşmede dediğim gibi sadece giriş ve çıkış tarihleri vardı, yani istifa türünden hiç bir ibare yoktu.Bu sözleşmeyi imzaladığım için rahat olabilirim yani?yine de ödemek zorundalar?Yani giriş ve çıkış süreleri belli bile olsa iş süresi bir yılı aştığı için(15 ay) tazminat ödemeleri gerekir değil mi?

Hayır malesef iş işten geçmiş. Sizi oyuna getirmişler. Keşke imzalamadan önce sorsaydınız bunu.
Bütün haklarınız bitmiş. Ancak dava açabilrisiniz. Kötü niyet olduğunu ispat etmeye çalışabilirsiniz.
Üzüldüm sizin adınıza geçmiş olsun.

Peki sırf çıkacağım zamanı önceden bildiğim için mi alamıyorum tazminat? İşte bulunduğum sürenin bir yılı aşmış olmasının hiç bir anlamı yok mu?

Belirli süreli hizmet sözleşmesi sonunda ihbar tazminatı ödenmez. Ancak 1 yılı tamamlamışsanız Kıdem tazminatı açısından belirsiz süreli hizmet akdi ile çalışandan farkınız yoktur. Dolayısı ile kıdem tazminatı hakkınız var.

Cevaplarınız için teşekkürler ama durum iyice karıştı :)

Şimdi tazminat alabilecek miyim alamıyacakmıyım? İş sözleşmesi haricinde hiçbirşey imzalamadım(istifa ,ibraname vs. imzalamadım)

Kıdem tazminatı alacaksınız. İşverene müracat edip "Kıdem Tazminatı" ödemesi gerektiğini bildirin.

Cevaplarınız için hepinize tekrar teşekkür ediyorum.Bakalım görelim nasıl bir sonuçla karşılaşacağım.:/

Sizin Kıdem tazminatı hakkınız var. Ödemezlerse yasal yollara başvurabilirsiniz.

Sn Resul KURT un benimde görüşüne katıldığım yazısını aşağıya alıntılıyorum.

Resul KURT - Belirli süreli işçiye güvence de yok, tazminat da!

(19.01.2007) Okurumuz Nuri Güleç, belirli süreli iş sözleşmesi ile çalışan işçilerin iş güvencesinden ve kıdem tazminatı haklarından faydalanıp faydalanmayacağı ile, belirli süreli sözleşmenin hangi durumlarda yap%F

Okurumuz Nuri Güleç, belirli süreli iş sözleşmesi ile çalışan işçilerin iş güvencesinden ve kıdem tazminatı haklarından faydalanıp faydalanmayacağı ile, belirli süreli sözleşmenin hangi durumlarda yapılabileceği ve taraflarla ilgili bağlayıcı hükümlerinin neler olduğunu soruyor?
İş sözleşmesinin belirli veya belirsiz süreli olmasının, bu sözleşmenin sona ermesi veya feshinde uygulanacak kuralların farklılık göstermesi bakımından önemi bulunmaktadır. öncelikle belirli süreli iş sözleşmesi ile, belirsiz süreli iş sözleşmesi arasındaki farkın açıklanması gerekmektedir. İş sözleşmelerinde, sözleşmenin ne zaman sona ereceğinin belirtilmesi halinde belirli süreli iş sözleşmesi, sözleşmenin ne zaman sona ereceğinin belirtilmemesi halinde de belirsiz süreli iş sözleşmesi söz konusudur.
4857 sayılı İş Kanunu'nun 11. maddesinde, belirli süreli işlerde veya belli bir işin tamamlanması veya belirli bir olgunun ortaya çıkması gibi objektif koşullara bağlı olarak yapılmasından söz edilmiştir. Belirli süreli iş, sözleşmenin yapılması sırasında işin sona erme anının bilindiği veya öngörülebildiği işlerdir. İşyerinin faaliyet süresinin geçici olması karşısında, işverenden, işe alınacak işçilerle belirsiz süreli iş sözleşmesi yapması beklenemez ve anılan durum belirli süreli iş sözleşmesinin kurulması için objektif haklı neden oluşturur.
Belirli süreli iş sözleşmeleri, esaslı (objektif) bir neden olmadıkça üst üste yapılmaları mümkün değildir. Bu durumda zincirleme iş sözleşmesi söz konusu olup, belirli süreli olma niteliği bozulacaktır. Buna göre, esaslı bir sebep olmadıkça, belirli süreli iş sözleşmesi ikincisinin yapılmasıyla belirsiz süreliye dönüşerek işçi bu tür sözleşmenin koşullarından ve bu arada feshe karşı korumaya ilişkin kanun hükümlerinden yararlanacaktır. Buna karşılık belirli süreli sözleşmenin zincirleme yapılmasında esaslı bir neden bulunuyorsa, sözleşmeler belirsiz süreliye dönüşmeyecek, belirli süreli olma özelliklerini koruyacaklardır.
4857 sayılı İş Kanunu'nun 12. maddesinde, belirli ve belirsiz süreli iş sözleşmesi ayrımının sınırları düzenlenmiştir. Buna göre, belirli süreli iş sözleşmesi ile çalıştırılan işçi, ayırımı haklı kılan bir neden olmadıkça, salt iş sözleşmesinin süreli olmasından dolayı belirsiz süreli iş sözleşmesiyle çalıştırılan emsal işçiye göre farklı işleme tabi tutulamayacaktır. Belirli süreli iş sözleşmesi ile çalışan işçiye, belirli bir zaman ölçüt alınarak ödenecek ücret ve paraya ilişkin bölünebilir menfaatler, işçinin çalıştığı süreye orantılı olarak verilecektir. Herhangi bir çalışma şartından yararlanmak için aynı işyeri veya işletmede geçirilen kıdem arandığında belirli süreli iş sözleşmesine göre çalışan işçi için farklı kıdem uygulanmasını haklı gösteren bir neden olmadıkça, belirsiz süreli iş sözleşmesi ile çalışan emsal işçi hakkında esas alınan kıdem uygulanacaktır.
Belirlenen sürenin bitiminden önce belirli süreli sözleşme ile çalışan işçinin işine son verilmesi halinde, işçi Borçlar Kanunu'nun 325. maddesi uyarınca sürenin bitimine kadar olan ücret alacağını tazminat olarak isteyebilecektir.
Belirli süreli iş sözleşmelerinde, belirlenen sürenin sona ermesi halinde iş sözleşmesi kendiliğinden sona erecektir. İş Kanunu'nda hangi hallerde ihbar ve kıdem tazminatına hak kazanılacağı hükme bağlanmıştır. Belirli süreli hizmet akitlerinde ihbar tazminatına hükmedilemeyeceği gibi; bu tür hizmet akitlerinin süresi sonunda kendiliğinden son bulması durumunda da kıdem tazminatına hak kazanılamaz. 4857 sayılı İş Kanunu'nun feshin geçerli sebebe dayandırılması başlıklı 18. maddesinde, otuz veya daha fazla işçi çalıştıran işyerlerinde en az altı aylık kıdemi olan işçinin belirsiz süreli iş sözleşmesini fesheden işverenin, işçinin yeterliliğinden veya davranışlarından ya da işletmenin, işyerinin veya işin gereklerinden kaynaklanan geçerli bir sebebe dayanmak zorunda olduğu hükme bağlanmıştır. Bu nedenle belirli süreli sözleşmeyle çalışan işçiler iş güvencesinden de yararlanamayacaktır.

Kaynak:
Dünya Gazetesi

UFB16 ' Alıntı:
Merhabalar ,

Öncelikle forumunuzun, benim gibi, iş kanunu ve hükümleri konusunda kafası karışmış arkadaşlar için çok faydalı olduğunu düşünüyorum.Böyle bir forum hazırladığınız için teşekkür ederim;)

Sorum şu;

28/12/2009 tarihinde özel bir şirkette işe başladım, fakat işe girişim yapılırken herhangi bir sözleşme imzalanmadı.Bu günler itibariyle işten çıkarıldım(11.04.2011).
İşe başlarken işin belirli süreli olduğunu biliyordum fakat az öncede dediğim gibi işletmeyle aramda hiç sözleşme imzalanmadı.İşletme son günümde önüme bir sözleşme sunarak başlangıç tarihini ilk işe giriş tarihim olan 28/12/2009 ve çıkışımıda dünkü(işten çıkış tarihim) tarihi yazmamı istedi.Durumdanda anlaşılacağı gibi çalışma sürem 15 ay gibi bir süre oldu.Sizlerden öğrenmek istediğim ; 15 ay süreyle çalıştığım iş yerinden kıdem tazminatı talep edebilirmiyim?Bildiğim kadarıyla belirli süreli sözleşmelerde tazminat ödenmiyor fakat aklıma takılan, eski iş arkadaşlarımdan duyduğum kadarıyla işletme istifa dilekçesi yazmam için beni arıyacakmış.Acaba belirli süreli sözleşmede olsa tazminat hakkım var veişletme bunu vermemek için istifa dilekçesi verdirmek istiyor olabilir mi?

İlginiz için şimdiden teşekkür ederim;)
Ne iş yaptığınızı söylemeniz mümkün mü?

Bu arada belirli süreli sözleşme yapmalarına rağmen dersane ve özel okul öğretmenleri kıdem tazminatı almaktadırlar. Bu yönde bir çok yargı kararı mevcuttur.

Yukarıdaki durum büyük ihtimalle geçersiz sözleşmeden dolayı belirsiz süreli sözleşmeye döneceği için kıdem tazminatı alır. Sistem bilgisizlikten bu halde. Birileri çıkıp abi belirli süreli yapalım sonra çıkarınca kıdem ödemeyiz deyip işvereni yanlış yönlendirmektedir. Gerçek anlamda belirli süreli sözleşme yapacak iş kolları herhalde bir elin parmaklarını geçmez.

Belirli süreli iş akdi yapmak için gerçekten işin mahiyetine bakılmalıdır. O işkolunda belirli süreli işçi çalıştırma adeti yerleşmiş ise sözleşmelerin belirli süreli yapılması kabul edilebilir.
Aksi halde ne olur? İş yasal platforma taşınır.

Uzub yılladır tekstil sektöründeyim. Üretim ve mağazacılık işiyle iştigal etmekteyiz. Şirketin uzun yıllar büyük işveren sendikalarında yöneticilik yapmış sosya güvenlik müşaviri vardı, uzun süre önce ayrıldı. Arkadaş şirkete öyle bir yerleştirmişki ben bile hala belirli süreli sözleşme imzalatıp yıl dolunca aynı sözleşmeyi belirsiz olmuştur ibaresi ekleyip tekrar imzalatmak zorunda kalıyorum. Bu durumun yanlış olduğunu, bizim belirli süreli sözleşme imzalatsak da işin yargıya intikal etmesi ile hiç bir yargıcı ikna edemeyeceğimizi söylesemde boş. Hoş bu güne kadar çıkardığımız hiç bir personele sen belirli imzaladın kıdem vermiyoruz demedik.

AYDINAY +1

;) Sistem bilgisizlikten bu hale geldi

T.C.
YARGITAY

9. Hukuk Dairesi

Esas No : 2000/19474
Karar No : 2001/3060
Tarihi : 21.02.2001

Belirli süreli hizmet akdinin, süre sonunda ekonomik nedenlerle işveren tarafından sona erdirilmesi halinde kıdem tazminatına hak kazanılır, ancak ihbar tazminatı talep edilemez.

Davacı, kıdem ve sendikal tazminat, ikramiye ve maaş farkı alacaklarının ödetilmesine karar verilmesini istemiştir.

Yerel mahkeme, isteği kısmen hüküm altına almıştır.

Hüküm süresi içinde dayalı avukatı tarafından temyiz edilmiş olmakla dosya incelendi, gereği konuşulup düşünüldü:

1- Dosyadaki yazılara, toplanan delillerle kararın dayandığı kanuni gerektirici sebeplere göre, davalının aşağıdaki bendin kapsamı dışında kalan temyiz itirazları yerinde değildir.

2- Dosya içeriğinden taraflar arasında belirli süreli hizmet akdi mevcut olduğu ve süre sonunda ekonomik nedenlerle hizmet akdinin dayalı işveren tarafından sona erdirildiği anlaşıldığından kıdem tazminatına karar verilmesi doğru ise de belirli süreli akitlerde ihbar tazminatı talep edilemeyeceğinden davacının ihbar tazminatı isteminin reddi gerekirken yazılı şekilde kabulü hatalıdır.

3- Hüküm altına alınan ücret ve ikramiye alacağının hakediş tarihlerinden itibaren faiz yürütülmesine karar verilmişse de bu şekilde hüküm kurulması infaza elverişli değildir. Bu nedenle karar yerinde anılan alacak/ara faiz yürütme tarihi açıkça belirtilmelidir.

Temyiz olunan kararın yukarıda yazılı sebepten BOZULMASINA, peşin alınan temyiz harcının istek halinde ilgiliye iadesine, 21.02.2001 gününde oybirliğiyle karar verildi.

Yukarıdaki Yargı Kararı Yardımcı olabilirmi ?