fonradar

Belirli Süreli İş Sözleşmesinin Kötüye Kullanımı

Blg

Merhaba,

Bildiğiniz üzere 4857 sayılı yeni iş yasamıza göre sözleşmenin belirli süreli iş sözleşmesi sayılabilmesi için ;

? Sözleşmenin konusu olan işin belirli süreli olması,
? Veya sözleşmenin konusunun belli bir işin tamamlanmasından ibaret olması,
? Ya da belirli bir olgunun ortaya çıkması

gerekmektedir.

Ben 3 seneden beri 3 aylık periyotlar halinde iş yerimle sözleşme imzalıyorum. Bu süre içersinde bir defa tüm çalışanların hakları ile beraber iş yerimiz bir başkasına devredildi, bir kere de görev tanımım değişti. Daha önce "Müşteri Temsilcisi" idim, son imzaladığım sözleşmeye göre "Kalite Kontrol Sorumlusu"yum.

İş sözleşmemde yaptığım işin tanımına dair, işin süresi ile ilgili hiçbir açıklama bulunmamaktadır. Acaba bu sebepten ötürü, sürekli aynı içerik ve şartlardaki sözleşmeyi 3 aylık periyotlar halinde imzaladığım için, belirli süreli iş sözleşmesi kanun nezdinde belirsiz süreli iş sözleşmesine dönüşmüş olur mu?

Yarın sözleşmemin yenilenmesi için insan kaynakları ile görüşme yapacağım. 3 ayda bir bu stresi yaşamak istemediğim için sözleşmeyi imzalamayı düşünmüyor ve iş yerinden ayrılmak istiyorum.

Acaba iş kanununa göre, işverenimiz; belirsiz süreli iş sözleşmesi koşullarında olduğumuz halde bize 3 ayda bir sözleşme imzalattığı için ve bu her 3 aylık süreç içersinde, bize yanıltıcı beyanlarda bulunarak sözleşmeyi imzalamamamız durumunda istifa etmiş sayılacağımızı iddia edip, tazminat alamayacağımızı söylediği için, verdiği yanıltıcı bilgileri "haklı neden" gösterip iş yerimden tazminatımı alarak ayrılabilir miyim?

Tüm bunların yani; sözleşmemin belirli süreli iş sözleşmesinden belirsiz süreli iş sözleşmesine dönüştüğünü ve iş verenimizin bize karşı kötü niyetle sözleşme imzalattığını hukuki olarak netleştirebilmem için iş mahkemesine başvurup işverenimden davacı mı olmalıyım?

Yardımcı olduğunuz için teşekkürler.

Ynt: Belirli Süreli İş Sözleşmesinin Kötüye Kullanımı

Çok güzel bir soru bu. Sözleşmeniz süreli den süresize dönüşmüştür. Ancak bütün bunları yasal platforma taşırsanız ispat edilebilirmi edilemezmi? Bunu iyice düşünmek lazım.

Ispat edilebilse de, belirli süreli sözleşme şartları olmamasına rağmen belirli süreli sözleşme yapılmış olması çalışana fesih için haklı neden oluşturmaz.
İşverenin belirli süreli sözleşmeyle çalıştırması dışında( 3.kez aynı sözleşmeyi önünüze koyduğu anda zaten belirsiz süreliye dönmüştür sözleşme) bir kusur yoksa sözleşmeyi feshederek tazminata hak kazanamazsınız.

Evet aynen sn Keremcem 'in de belirttiği gibi.